פלסטיק – הרוצח השקט של חופי סיני

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

חופי סיני. אחד היעדים האהובים על ישראלים רבים ולא בכדי. החיבור אל הטבע, אל המראות הבראשיתיים, אל המים הצלולים ואל החולות הלבנים… הפסטורליה הזו במלוא הדרה ועוצמתה שעוטפת אותנו מכל הכיוונים. כל היופי הזה, ובהינד עפעף כמעט, יכול להיעלם אם נמשיך בדרכנו. אם נמשיך להתעלם מהצורך לשמור על הסביבה הקרובה וגם על זו שרחוקה מאתנו, אם נמשיך להשתמש במוצרי פלסטיק שאינם מתכלים, הפוגעים רבות באדמה עצמה ובימים ובנהרות שבה וכמובן – בבעלי החיים עצמם, החיים להם בניחותא (לעת עתה) בכל רחבי העולם.

לשמור על סיני ירוקה יותר

אלה, הבוחרים בסיני כיעד לחופשה, נוהרים אליה מכל מיני סיבות. העיקריות שבהן: האווירה המופלאה, הנינוחה מאד וגם הרגועה, החופים עוצרי הנשימה שבה, החברותא והאנשים שאוהבים שאפשר לבלות אתם שעות על החוף, בתוך המים או במשחק שש-בש מהנה במשך שעות ארוכות וההזדמנות ליהנות מפסק זמן של ממש. כזה שעוזר לשכוח מטרדות היום יום ומכל הלחצים, שרובנו רוצים לברוח מהם. יחד עם זאת, ההתעלמות מהצורך לשמור על הניקיון ולהשתמש במוצרים מתכלים, דוגמת קשים רב פעמיים, היא בלתי נסבלת והיא ניכרת מכיוונם של נופשים רבים, ישראלים כמובן אך גם תיירים אחרים מכל העולם.

התחזיות, בכל הקשור לאיכות הסביבה ובייחוד לסיני ולחופים שהיא מציעה, הן קודרות ולא נעימות. ככל שמטיילים ונופשים רבים בחופי סיני ימשיכו להשתמש במוצרים העשויים פלסטיק, כמו קשים וכלי אוכל חד פעמיים, שנחשבים לנפוצים, וככל שההתעלמות מהצורך בניקיון ובהקפדה יתרה בכל הקשור לשמירה על איכות הסביבה, תלך ותגדל, עתידם של החופים המקסימים, כמו גם של בעלי החיים החיים בקרבתם, עלול להיות רע מאוד.

אור בקצה המנהרה

לצד הפסימיות הזו והתחזיות הקודרות, ולשמחתנו הרבה, אפשר לראות ניצנים לתקווה. יותר ויותר מדינות בעולם, כולל ישראל לאחרונה, מתחילות להפחית את השימוש בקשים חד פעמיים, אותם מגישים כדרך קבע במסעדות, בבתי קפה ובמקומות אירוח שונים. לאט לאט, ובהדרגה, חברות ורשתות גדולות, פועלות רבות למען איכות הסביבה ומצטרפות אל טרנד שהולך ותופס תאוצה. קשים וכלי אוכל חד פעמיים הם בעלי פוטנציאל לנזקים חמורים, שכן מתפרקים רק אחרי לא מעט שנים (לעיתים – מאות). עד שהדבר קורה, הם עשויים לגרום למותם של בעלי חיים תמימים, כמו צבי ים, ששוחים בסמוך לחופים רבים.

הפלסטיק, התמים כביכול, מעודד מצד אחד עצלות (הרי אין לנו באמת צורך אמיתי נניח בקשי פלסטיק) ואינו תמיד נחוץ לנו. יש מוצרים רבים שאפשר לוותר עליהם ולהחליפם במוצרים אחרים, מתכלים למשל – קשים רב פעמיים. המספרים מדברים בעד עצמם ומראים לנו שהנזקים הצפויים מהשימוש בהם, הם אינם נתפסים. בכל יום צורכים בארה"ב יותר מ-500 מיליון קשים ובאנגליה מוצאים את עצמם בפח יותר מ-4 מיליארד קשים בכל שנה. בסרטון שפורסם לפני מספר שנים וזכה למיליוני צפיות, נראה צב ים שנמצא בסמוך לאחד מחופיה של קוסטה ריקה כאשר הוא במצב קריטי בשל קשית שנתקעה באפו, קשית שנזרקה אל הים. הסרטון גרר בעקבותיו את תנועות המחאה לפעול ברחבי העולם באופן רחב היקף ולהתחיל לעודד את השימוש בפתרונות חלופיים העוזרים בשמירה על איכות הסביבה. הוויתור על השימוש בקשים העשויות פלסטיק הוא רק הצעד הראשון בדרך, ולאחריו יגיע גם למוצרי פלסטיק אחרים, הגורמים אף הם לנזקים חמורים.

בארה"ב, מעבר למודעות הרבה לנושא, חל איסור על בתי עסק רבים להגיש ללקוחותיהם קשי פלסטיק, למעט במקרים בהם ביקשו זאת באופן מפורש. גם בישראל אנו שומעים לאחרונה על כך ורשתות רבות, קטנות וגם גדולות, החלו לפרסם שהן פועלות אף הן באותו האופן כדי לעודד את השימוש בפתרונות חלופיים ולהפסיק את השימוש במוצרי פלסטיק שונים.

פתרון ידידותי ונוח

ומה קורה בסיני? כשיושבים על כיסא הנוח מול השקיעה או בבוקר, כששותים משקה מרענן וממריץ, במקום ללגום אותו עם קשי פלסטיק, שאינם רצויים, אפשר לעשות זאת עם קשים מתכלים. הקשים המתכלים, מעבר לעיצוב המקסים שלהם והצבעוניות הרבה שהם מביאים אתם, עוזרים כאמור לשמור על איכות הסביבה ומהווים חלופה מושלמת לכל אלה, שאינם יכולים או רוצים לוותר על ההנאה הנלווית ללגימה עצמה. הם עשויים מחומרים טבעיים בלבד, הם אינם מזיקים לסביבה כמו קשי הפלסטיק שאינם מתכלים, הם אינם מזהמים, הם עמידים וכמובן גם נוחים לשימוש ולשתייה.

סוג נוסף של קשים, כאמור, הם הקשים הרב פעמיים. קשים רב פעמיים ניתנים לתחזוקה קלה ונוחה, פשוט לשמור על ניקיונם, ובניגוד לקשים אחרים, הם אינם מותרים טעמי לוואי לא רצויים בפה או במשקה. מעבר לכך, וזהו יתרונם העצום ובדומה לקשים המתכלים, הם עוזרים לשמור על איכות הסביבה ועל עתידו של כדור הארץ שבו אנו חיים. הקשים הרב פעמיים הם קשים מתקפלים שקל מאד לאחסן אותם ולקחת אותם לכל מקום, הם קטנים וקומפקטיים מאד כאשר הם מקופלים ובכל פעם, כששותים משקה קר או חם על החוף, אפשר לשלוף אותם במהירות מהתיק או מהכיס וללגום בעזרתם את המשקה.

אז מה עדיף – קשים מתכלים או קשים רב פעמיים?

התשובה לכך תלויה מאד בסגנונו האישי של כל אחד ובצרכיו. שני הסוגים, כאמור, עוזרים לשמור על איכות הסביבה ואינם פוגעים בה, שלא כמו הקשים החד פעמיים, העשויים פלסטיק, אותם קשים שאינם מתכלים. נוחות השימוש היא פרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון, ולכן אלה, הנוהגים להיות בתנועה וחוזרים לסיני שוב ושוב, ייתכן ויעדיפו את הקשים הרב פעמיים שהם אישיים וקומפקטיים לאחסון. לחופשה קצרה באחד החופים, קשים מתכלים יכולים אף הם להיות פתרון לא רע, כזה שאיננו מותיר אחריו נקיפות מצפון ותחושה לא נעימה. מומלץ לנסות את שני הסוגים ולבחון גם את התחושה, בעת השתייה.

קשים מתכלים עשויים מנייר וקשים רב פעמיים עשויים מתכת אל חלד. האחרונים, מתאימים גם לשתייה חמה ולא רק לשתייה קרה ולכן יכולים לספק מענה לצרכים נוספים, ולא רק לשתייה קלה. יתרון נוסף של קשים רב פעמיים הוא הערכה העצמה, שאיתה הם מגיעים. קשים אלה מגיעים עם מברשת ניקוי העוזרת לשמור על ניקיונם, וגם כאשר נמצאים רחוק מהבית, על אחד מחופי סיני. שני הסוגים, הן המתכלים והן הרב פעמיים, הם פתרונות יעילים, נוחים והחשוב מכל – פתרונות ירוקים. אם נזכור כי מוטלת עלינו אחריות סביבתית לשמור על העולם שלנו נקי ונעים, ונקפיד  להשתמש במוצרים מתכלים או שאינם חד פעמיים, במקום באותם קשים או כלים "רגילים" העשויים פלסטיק – נצליח, וגם אם לאט, למנוע את אותו נזק חמור, הצפוי ליקר לנו מכל, לבית שלנו. לכדור הארץ ולבעלי החיים.

Sending
User Review
0 (0 votes)

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

אל תפספסו את המקום שאהבתם!
מקום האירוח שעניין אתכם נקרא חושבים שמחר תזכרו את זה? כבר התאמצתם, חיפשתם ואפילו מצאתם מקום שמעניין אתכם.. יהיה קצת חבל אם מחר לא תזכרו איך קוראים לו. הכניסו את כתובת המייל שלכם כאן למטה וקבלו את פרטי המקום. קחו את הזמן לחשוב והזמינו כשנוח לכם!

פרטי מקום האירוח בדרך אליכם! 🙂
תרגישו חופשי לשלוח לעצמכם תזכורות למקומות אירוח נוספים מהאתר

דילוג לתוכן