איך בוחרים פריזבי?

מאז שהושק לראשונה הפריזבי בשנת 1948, יוצרו ונמכרו למעלה מ-300 מיליון פריזבי ברחבי העולם, הן לאנשים פרטיים לצרכי פנאי ובילוי והן לספורט מאורגן, לתחרויות ולמשחקים רשמיים. הפריזבי, אותו אנו מכירים בארץ כ"צלחת מעופפת", אהוב בעיקר על האמריקאים, ואין אמריקאי או אמריקאית כמעט שאינם נחשפו לו או שיחקו בו בילדותם או בבגרותם. הפריזבי חדר גם לשוק הישראלי לפני כמה עשורים ואפשר לראות אותו לא אחת על חוף הים במקום או בנוסף לכדור. הוא פופולרי כמשחק חוף וגם בפארק והוא מגיע במספר גרסאות שונות.  

ועכשיו – קצת היסטוריה:

אם בודקים לעומק את סיפורו של הפריזבי, או את סיפורה של אותה "צלחת מעופפת", מגלים שמדובר בהמצאה, שלפחות באופן לא רשמי, היתה קיימת עוד מאז תקופת יוון העתיקה. ממצאים שונים מראים כי עוד במאה השמינית לפני הספירה התחרו היוונים בדיסקוס. אנשים השליכו חפצים דמויי דיסק לאורך המאות שלאחר מכן ורק במאה העשרים קיבל אותו אלמנט את צורתו המוכרת לנו כיום כפריזבי, כאשר גם אז עבר כמה שינויים, עיבודים ועיצובים ורק בשנת 1957 נרשם כמוצר רשמי וכקניין רוחני על ידי חברת Wham-O.

ההתעניינות באותו מוצר חדש, שהפך לספורט של ממש, הלכה וגדלה לאורך השנים, מה שהוביל למכירות רבות בכל רחבי העולם. כיום מוכר הפריזבי בעשרות מדינות בעולם והוא ענף ספורט בפני עצמו.

הפריזבי עצמו הוא עיגול העשוי פלסטיק (שלא כמו דיסק הברונזה או הברזל שהיה מוכר לפני יותר מאלף שנים), המגיע בקוטר של בין 20 ל-25 ס"מ לרוב. בשל מבנהו ומשקלו הקל הוא מייצר כוח עילוי בעודו מסתובב, מה שמאפשר, בסופו של דבר, את מסירתו מאדם אחד לשני (בין אם משחקים בו כזוג ובין אם במסגרת קבוצתית). בפריזבי אפשר לשחק בכל מקום, אולם לרוב משחקים בו על מגרש דשא (שם, פעמים רבות, נערכות תחרויות ומשחקים רשמיים) או על חוף הים. ישנן כיום בישראל מספר קבוצות, המשחקות בו באופן תחרותי, אם כי את מרבית המשחקים בפריזבי נראה בפארקים הגדולים או על המדשאות הירוקות משחקים עם החברים או עם ההולכים על ארבע (כלבים) או כאשר הם בנופש בסמוך לחוף הים.

כך תמצאו את הפריזבי המתאים לכם

ההנאה ממשחק הפריזבי תלויה בפרמטרים שונים: הפרטנרים שאיתם אנחנו משחקים, הלוקיישן שבו משחקים, תנאי מזג האוויר וכמובן – פרמטרים הקשורים לפריזבי עצמו כמו: החומרים שמהם הוא עשוי, מידת העמידות שלו, עיצובו וגם משקלו. ללא פריזבי מושלם לא נוכל ליהנות מהמשחק ולנצל את אותה צלחת מעופפת מרהיבה כהלכה.

למרות שרבים חושבים שמדובר במשחק קל שלא מצריך יכולת כלשהי וגם לא פריזבי מאיכות גבוהה, המציאות היא אחרת וישנה חשיבות רבה מאד לבחירתו של הפריזבי המוצלח ביותר וכמובן גם ללימוד טכניקת המסירה הנכונה. שני אלה יבטיחו משחק קל, נעים ונכון יותר, שלו נלווית הנאה בלתי רגילה. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם במשימת חיפוש הפריזבי המושלם:

עמידות הפריזבי

תכונת העמידות הגבוהה הכרחית למי שמתכנן לשחק לא מעט עם הפריזבי. פריזבי איכותי ועמיד יחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות, לא יישבר, ייסדק או ייהרס. הדבר חשוב בייחוד לאלה, הנוטים לשחק בפריזבי באגרסיביות רבה וגם לא מעט לאורך חודשי השנה.

החומר ממנו עשוי הפריזבי

החומר הוא פרמטר שיש לקחת בחשבון, שכן פריזבי מחומר לא איכותי יהיה רחוק מלהיות מושלם, ולא יוכל לשרת אתכם נאמנה. הפריזבי המוצע כיום בשוק עשוי מפלסטיק, אולם גם כאן יש איכויות שונות לסוג זה של חומר גלם. פריזבי העשוי מפלסטיק איכותי מאד הוא בדיוק מה שכדאי לכם לחפש.

משקל הפריזבי

נדרש משקל מינימאלי יחסית מפריזבי כדי ליהנות מביצועים טובים. רבים, המשחקים בפריזבי, נוטים לזרוק אותו בזוויות שונות, ולעתים גם ישר. הדבר אפשרי רק כאשר הפריזבי הוא במשקל הנכון, העונה על כל הצרכים. משקלי הפריזבי המקצועיים המוצעים כיום הוא 160 גרם ו-175 גרם בדרך כלל. פריזבי במשקל 175 גרם הוא המומלץ ביותר לשחקנים המקצועיים. הוא כיפי יותר ואפשר לזרוק אתו זריקות ארוכות בקלות רבה יותר. גם חובבנים, שמשחקים בפריזבי על חוף הים או בפארק עם חברים, ייהנו מפריזבי במשקל כזה, הנחשב לטוב ביותר בשוק כיום. פריזבי קל יותר, פריזבי במשקל 160 גרם, לעומת זאת, יתאים לזריקות בטווח בינוני ולמשחק חופשי. לרוב הוא יהיה בעל שוליים רחבים, המאפשרים למשחקים שליטה רבה ומוצלחת בו.

צורתו ועיצובו של הפריזבי

כאשר זורקים/מוסרים את הפריזבי, עליו להתאים לזווית הזריקה וגם לכיוון שאליו זורקים. פריזבי בצורה ובעיצוב הנכון יגיע בדיוק למקום שרוצים וינוע בכיוון המתוכנן לו.

הגדרת הצרכים

לשם מה קונים את הפריזבי – כדי לשחק עם הכלב או עם הכלבה בפארק בשעות אחר הצהריים או אולי כדי לשחק עם החברים על חוף הים? אולי זקוקים לו לבילוי בימי שישי אחר הצהריים בתחרויות מקצועיות של שחקנים מנוסים או אפילו לצרכי אימון שונים? לכל צורך ומטרה ישנו מענה אחר וחשוב להגדירם במדויק כדי למצוא את הפריזבי המתאים. פריזבי מקצועי, למשל, פחות יתאים לאלה המעוניינים לשחק איתו יחד עם הכלבים, שכן הוא עשוי להיהרס במהרה בין שיניו של הכלב. פריזבי למשחקים מסוג כזה יהיה קשיח וחזק יותר, ולכן גם משקלו יהיה רב יותר. במקרה הזה, הוא פחות יתאים למקצוענים ולאלה המחפשים פריזבי איכותי וקל משקל.

כמה זה עולה לנו?

המחיר עשוי, פעמים רבות, להיות שיקול מרכזי וחשוב בעת הבחירה וגם הקנייה. ניסיון לחסוך בכסף ולחפש פריזבי זול מאד, יכול לעלות ביוקר בסופו של דבר ולמנוע מהמשתמשים בו משחק מהנה. פריזבי זול ולא איכותי לא יאפשר למשחקים את המסירה המדויקת והנכונה וגם את הכיף הגדול, הנלווים למשחק. ולכן, מוטב, במקרה זה, שלא להתפשר וגם אם הדבר מצריך הוצאה כספית גבוהה יותר מהמתוכנן, לתת דגש לאיכות הגבוהה ופחות למחיר. אפשר כיום להשיג פריזבי במחירים נוחים, פריזבי איכותיים וטובים.

Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

יורדים לסיני? הנה כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור בהם:

הזמנת מלון – יש באתר מבחר מלונות מומלצים, ככל שהזמן עובר החדרים נתפסים והאפשרויות מצטמצמות. אגב, יש גם חושות!

הזמנת מונית מראש (אונליין באתר) – זה ידוע שלא יורדים לסיני מבלי להזמין מונית מראש באופן מסודר.

רכישת ביטוח נסיעות – סיני היא חו"ל, וכמו כל נסיעה לחו"ל חשוב לא לקחת סיכון, לרכוש ביטוח, ולצאת לחופש בראש שקט.

רכישת חבילת גלישה – להישאר בזמינות גם בסיני. חבילת גלישה לטלפון הנייד שחשוב לרכוש כבר מהארץ, עוד לפני הנסיעה. 

רגע לפני תשלום אגרת המעבר לסיני...
איך אתם מגיעים מהגבול למלון כבר סגרתם?

בזמן שאת אגרות המעבר לסיני ניתן לרכוש תמיד וללא הגבלה, כמות המוניות להזמנה מראש מוגבלת והן אוזלות במהירות. אם תזמינו מונית עכשיו נוכל להבטיח לכם נסיעה חלקה ונעימה מהגבול ועד מקום האירוח, במונית חדשה וממוזגת עם נהג זהיר שלא ממהר ללקוח הבא. למידע נוסף על שירות הזמנת מונית בסיני לחצו כאן. את אגרת המעבר לסיני תוכלו לרכוש גם מיד לאחר מכן.

דילוג לתוכן