הנחיות בטיחות לנסיעה במונית בסיני

בקצרה (אמ;לק)

 • לפני תחילת הנסיעה וודאו שאין ברכב תקלות מהותיות אשר לא מאפשרות נסיעה בטוחה: אורות לנסיעה בלילה, חגורות בטיחות, דלת שנסגרת כיאות וכו'. במידה ואתם חשים שהרכב איננו בטיחותי ציינו זאת בפני הנהג ועברו למונית אחרת.
 • אל תפחדו להעיר לנהג במידה והוא עושה את אחת הפעולות הבאות:
  • משתמש בטלפון הנייד תוך כדי הנסיעה – בקשו ממנו לעצור בצד, לסיים את ענייניו בטלפון ולחזור לנהיגה מבלי להשתמש בו. ציינו בפניו שזהו הגורם הראשי ברוב תאונות הדרכים.
  • נוסע מהר מידי – פשוט בקשו ממנו לנסוע לאט יותר וציינו בפניו שמדובר בחיים שלו ושלכם.
  • יוצא לעקיפות מסוכנות – גם כאן, ציינו בפניו שאתם מעדיפים להתעכב מעט מאחורי רכב אשר נוסע לאט מאשר לסכן את חייכם.
 • ערכו ביטוח נסיעות מתאים הכולל כיסוי במקרה של תאונה או פציעה ואשר כולל חילוץ והצלה ממש כמו ביטוח הנסיעות המוצע כאן.

הביקוש הגובר והולך לחופשות בסיני והעלייה החדה במספר התיירים המגיעים אליה, מישראל ובכלל, מביאים עמם גם כמה תופעות פחות נעימות לצערנו. זה מתחיל בניסיונות להפקיע מחירים בקאמפים ולנצל את חוסר ההבנה והניסיון של התיירים כדי להוציא מהם יותר כסף שלא לצורך, ומגיע עד אינפלציה במספר נהגי המוניות שמאפשרת ליותר נהגים להציע שירות של נסיעות בסיני. אולם בעוד שהנזק מעליית מחירים הוא אמנם לא נעים אבל פוגע בכיס בלבד, נהג לא מנוסה שנוהג בפראות ועובר על כל כלל בטיחות אפשרי מהווה כבר סכנת חיים של ממש.

לאור עדויות רבות שמצטברות על נהגי מוניות בסיני שנוהגים בצורה לא בטוחה, ומספר מקרים שהסתיימו בתאונות של ממש שבנס לא גררו אבדות בנפש, אנחנו רואים לנכון להדגיש כמה הנחיות שחשוב להקפיד עליהן בכל נסיעה שלכם במונית בסיני.

לא נעים בכלל. תאונה בסיני. צילום: רועי הוטא

לפני הכל, תמיד מומלץ לנסוע עם נהג מונית שנסעתם איתו בעבר או שיש עליו המלצות ממישהו שאתם מכירים וסומכים עליו. אמנם, גם זה לא מהווה תעודת ביטוח ויש גם מקרים שבהם קובעים עם נהג והוא שולח חבר שעובד איתו כדי לבצע את הנסיעה, אבל זה בהחלט יכול לצמצם את הסיכון.

אם זו הפעם הראשונה שלכם בסיני ואתם לא מכירים נהג אמין, רצוי לבצע הזמנה מתחנה מסודרת שלא מעסיקה "חאפרים" אלא נהגים שזה מקצועם והעבודה שלהם היא להסיע תיירים ממקום למקום.

המודעות לנהיגה בטוחה ולתאונות דרכים בסיני לצערנו לא גבוהה מידי (למרות שהן בכלל לא נדירות) והנהגים בעצם נוהגים כמו שהם רגילים לנהוג גם כשאין איתם נוסעים, שזה אומר בהרבה מקרים בצורה לא בטוחה. אבל, הם בהחלט נוטים להישמע לנוסעים שנמצאים איתם ברכב ולכן ציינו בפניהם שחשוב לכם שהנסיעה תהיה איטית ואתם מעדיפים להגיע טיפה יותר מאוחר אבל בצורה בטוחה.

לפני הנסיעה, ודאו שמה שצריך לעבוד ברכב אכן עובד ובצורה תקינה – חגורות הבטיחות, אורות הרכב אם אתם נוסעים בחושך, שהדלת נסגרת כמו שצריך ולא קשורה עם איזה חוט מוזר וכדומה. אף אחד לא מבקש מכם להקיף את הרכב ולעשות בדיקה מקיפה לפני הנסיעה, אבל אם שמתם לב שיש בעיה עם הרכב שעלולה להיות קריטית בשלב מסוים של הנסיעה, אל תחששו להעיר לנהג על כך ובמקרה הצורך גם להחליט שאתם עוברים למונית אחרת.

אגב הערות – גם במהלך הנסיעה אל תחששו להעיר לנהג אם הוא נוסע מהר מידי, משתמש בפלאפון בזמן נהיגה (לא מעט מהם עושים את זה), אם אתם רואים שהרכב סוטה מעט מהנתיב או שהנהג מתרכז במשהו נוסף מעבר לנהיגה. נתקלנו גם במקרים שבהם נהג צירף את הבן שלו לנסיעה והושיב אותו על הברכיים, לפני ההגה. אלה מצבים מסוכנים שאתם לא רוצים לאפשר (לפחות לא בזמן שאתם ברכב), ולכן גם אם צריך לחזור על כך מספר פעמים – אל תפחדו להעיר לנהג ולדרוש ממנו להאט, לנהוג בצורה בטוחה יותר ואף לעצור בצד אם הוא חייב לדבר בטלפון או למצוא משהו בתא הכפפות דווקא עכשיו.

אותו הכלל חל כמובן גם על עקיפות מסוכנות, שיש נהגים שלצערנו מרבים בהן. הכביש הראשי של סיני שופץ בשנים האחרונות והוא רחב ובטוח יחסית לנהיגה אבל זה ממש לא אומר שצריך לנצל אותו לעקיפות מסוכנות. הדרך מלאה סיבובים ומקומות בהם שדה הראייה מוגבל ואין שום סיבה שהנהג יסכן אתכן בהם. כדאי מאוד שאחד הנוסעים (עדיף מישהו או מישהי אסרטיבית ולא ביישנית, שיודעת לדבר באופן ברור) יישב ליד הנהג, יסתכל בעצמו על תנאי הדרך וישים לב לנהיגה.

אם עליתם עם נהג שנוסע בצורה פרועה ומסוכנת והרגשתם חשש לחייכם – אל תפחדו ליידע את קהילת הנוסעים לסיני על כך, כולל פרסום שמו ותמונתו. לא מדובר בשיימינג! מדובר בחיים שלכם ושל המטיילים האחרים בסיני, והימנעות מנסיעה עם אותו נהג עשויה להציל חיים. יש בסיני מספיק נהגים טובים ואמינים שאפשר לקבל מהם שירות ואין צורך לסכן את החיים שלכם עם נהג לא מקצועי כדי לחסוך כמה שקלים או מכל סיבה אחרת.

מונית הפוכה לצד הכביש. צילום: רועי הוטא

בכל מקרה, ערכו ביטוח נסיעות. החיים שלכם הם לא הימור וגם אם נקטתם את כל אמצעי הבטיחות האפשריים, זה עדיין לא מבטיח שום דבר. במקרים של פציעות ותאונות כל שעה עלולה להיות קריטית ולכן זה סיכון שלא הייתם רוצים לקחת. מאוד כדאי לרכוש ביטוח נסיעות שכולל איתור, פינוי וחילוץ, ויכול להיות ההבדל בין חיים ומוות. ביטוח כזה אפשר לרכוש דרך חברת פספורטכארד, שאף נדרשה לחילוץ כזה בחודש ספטמבר 2019, לאחר תאונת דרכים קשה שאחד המבוטחים שלה עבר בסיני, וביצעה אותו בצורה מעוררת כבוד שהביאה – פשוטו כמשמעו – להצלת חיי המבוטח.

מספרי טלפון שכדאי שיהיו אתכם בכל מצב כאשר אתם בסיני:

 • מספר מוקד החירום של ביטוח הנסיעות שלכם (מומלץ לערוך ביטוח בחברה שיש לה מוקד שפעיל גם בוואטס אפ, זו אופציה הרבה יותר זמינה בסיני ובחו"ל בכלל)
 • המנהל התורן במסוף הגבול בטאבה (אם מתרחשת תאונה במקום קרוב לגבול, שווה לעדכן גם אותם, ייתכן והם יוכלו לסייע) –  050-9753976
 • מרכז המצב של משרד החוץ (לדיווח על מקרים חריגים) – 02-5303155
 • שגרירות ישראל בקהיר – 20-333-21500+
Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן