אי האלמוגים

כל מי שיורד לסיני (ואם במקרה עוד לא הייתם משום מה – הנה כמה סיבות מעולות לנסוע) ונוסע דרומה בכביש לאורך רצועת החוף המרהיבה שלה, לא יכול להתעלם מהאי המזדקר משמאלו, כ-6 קילומטרים אחרי מסוף הגבול בטאבה, במרחק של כ-300 מטרים לתוך הים. במבט ראשון זה נראה כמו עוד ספוט מוצלח לצילום (והוא אכן כזה – שווה לעצור ולצלם), אבל מאחורי המיקום והנוף הנדיר, יש גם סיפור היסטורי מעניין וגם אטרקציה תיירותית ששווה להכיר.

אי האלמוגים טאבה

נתחיל בהתחלה – והיא אי שם במאה ה-12 או ה-13 לפני הספירה, הדעות קצת חלוקות, אז עבדו פועלים מצרים במכרות הנחושת בתמנע והעבירו את תוצרתם על גבי חמורים לאי, משום שהוא היה למעשה הנקודה היחידה שיכלה לשמש כמעגן טבעי באזור מפרץ עקבה. הפעילות סביבו היתה מסחרית בעיקר, אם כי בהמשך האי היה גם מיושב לתקופת מה, בעיקר בתקופה הביזנטית, משהו כמו המחצית הראשונה של המאה ה-6 (לספירה) ויש עדויות היסטוריות שאף מעידות כי קהילה יהודית קטנה ישבה במקום בתקופה זו.

המבצר הצלבני המוכר המזדקר כיום על האי הוקם לראשונה בשנת 1115 על ידי בלדווין הראשון, מלך ירושלים ואחד מובילי מסע הצלב הראשון. המטרה היתה כמובן צבאית – הגנה על המפרץ מנקודת שליטה בגובה של 30 מטרים. כמה עשרות שנים אחר כך, בסביבות שנת 1171 נכבש המבצר על ידי צלאח א-דין, המנהיג הערבי המפורסם ומייסד השושלת האיובית במצרים. למעשה בתקופתו קיבל המבצר את צורתו הנוכחית שנתשמרה, פחות או יותר, עד היום. בשנים האחרונות, עם פיתוח האזור והתיירות כולה בחצי האי סיני, שוחזרה גם המצודה וניתן לבצע סיור רגלי בין שרידיה.

מה יש לראות באי האלמוגים?

אי האלמוגים – שנקרא בערבית ג'זירת פרעון (جزيرة فرعون – "אי הפרעונים") הוא בעצם רכס גרניט הבולט מן הים ושמו ניתן לו משום חגורת האלמוגים העוטפת אותו לכל היקפו. במקור, היה הריף מדהים ביופיו ומשום שהאי מעט רחוק מהחוף אפשר היה לצפות בסביבתו גם בלהקות של דגי מים פתוחים כמו ברקודות. כיום, בשל הספינות הרבות שעוגנות באזור והתיירים המגיעים למקום, הריף נפגע ולמרות שהוא עדיין מרשים ושווה ביקור, הוא נראה פחות טוב מאשר בימיו היפים יותר.

נקודת המוצא לצלילות באזור האי היא בקצהו הדרומי, היות שחלק זה משמש כאזור עגינה לספינות המגיעות לאזור. אתר צלילה אחד נמצא בצידו הצפוני של האי ומגיע עד לעומק של 25 מטרים, אולם משום משטר הרוחות באזור והעובדה שהעגינה היא בצד הדרומי – האתר אינו פעיל באופן רשמי.

בחלק הדרומי המוגן מהרוחות ניתן לצלול לאורך ריף שיורד עד לעומק של כ-30 מטרים וניתן לנוע בו ממערב למזרח, כאשר צד מזרח הוא למעשה קיר שיורד עמוק עוד יותר אך דל למדי ורובו סלעי.

נקודת צלילה נוספת היא גם באזור הדרומי של האי, אולם במים רדודים יותר שמגיעים עד לעומק של 6 מטרים בלבד. באזור זה השונית עשירה ומרשימה מאוד, בסיוע החול הלבן בקרקעית הים וההגנה מפני הרוחות המים מקבלים גוון טורקיז בוהק והמקום מתאים גם לשנירקולים ולצלילות היכרות לצוללנים לא מנוסים. אפשר גם להיכנס למים למטרת שחיה בלבד, אבל אם כבר נכנסתם באמת שכדאי לקחת אתכם משקפת ושנורקל.

מעל לפני המים ניתן לסייר סביב המבצר העתיק אך לא להיכנס אליו, וכמו כן יש בריכה קטנה של מי ים שניתן להשתכשך בה. בסך הכל סיור במקום אורך כשלוש שעות.

איך מגיעים לאי האלמוגים?

משום שמדובר באי, הדרך היחיד להגיע אליו היא כמובן דרך הים. הפלגות לאי יוצאות מידי יום באופן סדיר מהמזח של מלון טאבה הוטל הצמוד לגבול. ההפלגה אורכת כעשרים דקות, ואורך הסיור כולו הוא, כאמור, כשלוש שעות.

אם אתם מתארחים באחד משני המלונות האחרים בסמיכות לגבול, אפשר פשוט ללכת ברגל על החוף, או דרך המלון, ולהגיע למזח שמהווה את נקודת היציאה. אם אתם במלון אחר בטאבה, ניתן לבקש בקבלה סיור לאי האלמוגים וידאגו להביא אתכם לנקודת היציאה.

עלות הסיור היא כ-100 שקלים, ניתן לשלם גם בדולרים – 25 דולר.

Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן