ראס מוחמד

עודכן לאחרונה: 11.8.2021

הפארק הלאומי ראס מוחמד הוא למעשה לשון יבשה הנמצאת בנקודה הדרומית של חצי האי סיני, שמהווה גם את אחד מאתרי הצלילה החשובים שבו. המקום מוגדר כשמורת טבע ימית ופעולות של פיקוח מתקיימות שם באופן שוטף על מנת למנוע דיג לא חוקי ופגיעה בחי ובצומח בגבולות השמורה.

גודלה של השמורה הוא כ-480 קמ"ר, חלקה מישור המכוסה חול וחלוקי נחל וחלקה עשוי גבעות קטנות, אשר בשיאן מגיעות לגובה של 73 מטרים מעל לפני הים. בצפון השמורה ניתן למצוא גם דיונות חול.

שימו לב: החלק היבשתי של הפארק הוא עצום והמרחק ממנו לאתרי הצלילה והשנירקול הוא כ-20 ק"מ. לכן, לא מומלץ להגיע במונית לכניסה משום שיהיה לכם קשה להתנייד ברחבי הפארק. רצוי להגיע לפארק עם רכב פרטי. אפשרות נוספת היא לשכור נהג למשל כל היום או לצאת לטיול מאורגן משארם א-שייח' שעלותו סביב 300–400 לירות. 

שונית האלמוגים בראס מוחמד נחשבת לנדירה ולאחת היפות בעולם כולו, והיא מושכת חובבי צלילה רבים במשך כל ימות השנה על מנת לחזות במו עיניהם בנוף שחלקו השתמר כמעט ללא פגע במשך השנים. מתחת למים מחכים לכם מדרונות עם קירות עצומים, מעוטרים ביותר מ-200 סוגים של אלמוגים מרהיבים ביופיים, בפסיפס מדהים שנראה אינסופי. ב

דרך לשם אפשר לפגוש ביותר מ-1,000 מיני דגה ועשרות מינים של כוכבי ים, צבי ים, קיפודי ים וסרטנאים. עוד ידוע האזור בכרישים המגיעים אליו מים סוף, על שמם נקרא חוף הצלילה "Shark Reef", ובנוסף אליהם גם דולפינים וברקודות פוקדים מידי פעם את האזור. כרישים אלו לרוב אינם נחשבים מסוכנים לבני אדם, אולם ידוע על מקרים בודדים בהם הותקפו צוללנים ומתרחצים.

אין אפשרות לשכור ציוד צלילה / שנירקול בראס מוחמד, ולכן אם אתם בעניין של צלילה כדאי להביא אתכם ציוד משלכם. אם אתם מגיעים לספארי צלילה או לצלילות מאורגנות עם מדריך, שימו לב לכך שהחבילה כוללת גם את הציוד. 

חשוב לציין כי המבקשים להגיע לראס מוחמד למטרת צלילות (אתרי הצלילה נמצאים בחלק המערבי של ראס מוחמד) נדרשים להצטייד באשרת מעבר (ויזה) לפני הנסיעה, היות שאזור זה לא נכלל בתחומי האישור שהוסכם עליהם בהסכם השלום בין ישראל ומצרים. למי שמגיע רק לחלק היבשתי של המקום, אין צורך בוויזה. 

עלות הכניסה לפארק הלאומי היא 5$ לרכב + 5$ לכל אדם. 

הכניסה לפארק הלאומי ראס מוחמד

בדרך לראס מוחמד

עוד לפני שמגיעים לראס מוחמד אפשר לעצור בדרך בנקיקי מבוכים – שני מעברים צרים (נקיקים) ומתפתלים המוקפים בסלעים מפוסלים ומחורצים, מעשה ידיהם של זרמים חזקים ושיטפונות לאורך השנים. מסלול אחד הוא באבן חול צבעונית והמסלול השני מעוטר בסלעי גרניט מרהיבים.

אם נמשיך לכיוון דרום מזרח נגיע ל"בריכת הנקרה" – בריכה שמקורה במערכת נביעות מתת הקרקע ובה מים מלוחים. בדפנות הבריכה נגלה משקעי גבס וגיר ואת תחתיתה מכסות אצות.

בכביש המוביל לראס מוחמד ניתן להבחין בבירור באזורי הגאות והשפל, כאשר בזמן השפל נחשפת לגונה גדולה ומראה נפלא של אלפי סרטנים מתרוצצים בחוף בדרכם למים, כמו גם קונכיות וצדפות מסוגים שונים.

עוד בדרך נוכל למצוא את מצפה כרישים – גבעת אלמוגים מאובנים היושבת על מפרץ קטן ממנו נשקף נוף פנורמי עוצר נשימה אל מרחבי הים האדום. ואם בא לכם לשדרג את החוויה, עשו זאת בשעת בין ערביים, עת האופק נצבע אדום עז שכאילו צויר בעיפרון על גבי הרקיע.

לינה בראס מוחמד

בראס מוחמד אין קמפים או בתי מלון, אולם יש אפשרות ללון בחניון לילה מסודר ומקורה בתוך אוהלים או ציוד קמפינג אחר שתצטרכו להביא אתכם מהבית. אפשרות זו עולה 200 לירות מצריות עבור כל לילה שתתארחו במקום. 

האפשרות השניה היא ללון באחת מעשרות המלונות בשארם א-שייח' ולהגיע בנסיעה קצרה לפארק הלאומי עם כל נהג מונית מקומי או באמצעות טיול מאורגן של סוכנויות ומדריכים מקומיים (כמעט כל מלון בשארם יוכל לסייע לכם לארגן טיול כזה). 

שרידי הספינה Thistlegorm בראס מוחמד (צילום: Woodym555, ויקיפדיה)

צלילה בראס מוחמד

לא נגזים אם נכנה את ראס מוחמד ה"מכה" של הצוללנים. מכל העולם עולים לרגל לאתר על מנת לצפות בעולמות המרתקים הנמצאים במעמקי הים האדום, כמו מציאות שקפאה ועוטרה באלפי נקודות צבעוניות מרהיבות. ההערכות הן כי מידי יום צוללים בשמורה כ-200 צוללנים, אך דיווחים מספרים כי חווית הצלילה לא נפגעת לגמרי והאתר נשמר בצורה טובה מאוד. חשוב לציין כי אין במקום אפשרות לשכור ציוד לשנירקול, כך שאם הגעתם למטרה זו כדאי להביא את הציוד שלכם בעצמכם. 

בראס מוחמד עשרות אתרי צלילה שכל אחד מהם הוא עולם שלם עשיר בצורות וצבעים אינסופיים:

 • Anmone (שושנה) – אתר עם ריף ענק ומדהים ביופיו בעומק של כ-20 מטרים. מאות שושנות מים באינסוף צבעים וצורות וביניהן מסתתרים דגי השושנון הקרויים על שמן. למעשה ריף זה הוא היחיד בו ניתן לחזון בלהקות גדולות כאלה של דגי השושנון.
 • Eel garden (גן הצלופחים) – מושבת צלופחים המתגלים בעומק של כ-35 מטרים בעת חיפושם אחר מזון. הצלופחים חושפים רק כמחצית מגופם, כאשר הם מגיחים ממחילותיהם, ויוצרים אפקט ויזואלי מרהיב ושובה עין.
 • Ras Ghazlani – אחד מהאתרים היפים ביותר בראס מוחמד. היה סגור במשך שנים לצוללים, ולכן האלמוגים והדגה נשתמרו והתפתחו וכיום ניתן לראות באתר דגי אבו-נפחא, לוקוסים, ונוף תת ימי פראי מדהים ביופיו. הצלילה בראס גזלני היא צלילת סחף, מה שמשדרג את החוויה עוד יותר.
 • Stingray Station – ריף גדול ושונה מעט בצורתו. ססגוני ביותר דווקא בחלק הרדוד שלו ובקצהו העליון, כאשר כבר בעומק של עד 15 מטרים אפשר לראות תבניות חול ואלמוגים, והוא משמש בית ללהקות גדולות של טריגונים, בעיקר באביב. אם יתמזל מזלכם תיתקלו מתחת למים גם בכריש הזנבתן המנומר ובצבי ים.
 • Alternatives (שאב-מחמוד) – ריף ססגוני במיוחד שבו אפשר גם במים הרדודים ליהנות מאלמוגים שכמעט ונוגעים בפני המים. מלבד האלמוגים היפים, האתר התברך גם בדגה עשירה ולא נדיר לראות בו מגוון של דגי לוקוס ובמים העמוקים יותר גם כרישי זנבתן מנומר. מומלץ במיוחד לצלילות לילה.
 • Jackfish Alley – אתר רדוד יחסית ומוגן מזרמים. משופע בדגי זכוכית החיים במערות שמהוות את החלק היפה ביותר באתר. קסמו של האתר נעוץ בנקיקים הצרים ובשטח הנפרש לאחר שיוצאים מהם – קרני האור שחודרות דרך חריצי הסלע הופכות את המראה של שטיח האלמוגים למרהיב במיוחד.
 • Ras Za'atar – האתר הצפוני ביותר בראס מוחמד, ואחד הפחות מתויירים בו. בעומק של 30 מטרים בערך נגלה מחזה מלבב של מערות נסתרות ואלמוגי מניפה בעשרות צבעים שלא ידעתם שקיימים, והחלק היפה הוא שככל שמתקדמים יותר הצבעים הופכים מגוונים יותר. קצת לפני כן עומדת ארובה ישנה המשמשת כבית גידול למינים שונים של דגה צבעונית ועשירה. ללא ספק, זהו אחד מאתרי הצלילה היפים בסיני כולה.
 • Shark Observatory – השם "מצפה כרישים" דווקא לא ניתן לאתר משום הכרישים הפוקדים את האתר (הם לא). המים במצפה כרישים צבועים בכחול עמוק במיוחד שיערער את עולם המושגים שלכם בכל הקשור בצבעים. מעבר לצבעים ניתן לראות באתר קניונים המאכלסים דגי זכוכית, עקרבונים קטנים וצבי ים. מומלץ בעיקר בשעות הבוקר, עת אור השמש הולם בקיר שעל ריף האלמוגים.
 • Sharks and Yolanda – זהו אתר הצלילה הדרומי ביותר בסיני כולה, אתר שהוא בגדר חובה לחובבי הדגים וחיות הים. במקום זה נפגשים מפרץ עקבה ומפרץ סואץ, מה שגורם לזרמים חזקים ועולם חי תת ימי עשיר במיוחד. משום כך, המקום מושך אליו גם זנים אחדים של כרישים. מעבר אליהם ניתן להתרשם ביולנדה ממגוון עצום של מיני ים: אבנונים, עקרבונים, דגי "נפוליאון" וצבי ים גדולים, הם חלק מהשפע העשיר שתוכלו לראות מתחתם למים באתר. נוסף על הדגה, קיימת הספינה הטרופה יולנדה שנשאה על סיפונה מטען של אסלות טרם הטביעה, בשלהי שנות ה-70, ועד היום ניתן לראות את האסלות שנפלטו ממנה מונחות להן בשלווה בקרקעית הים האדום.  
 • Thistlegorm – משמעות השם היא "משרוקית כחולה" (בשפה הגאלית) וזהו שמה של אחת מהספינות הטבועות המפורסמות ביותר בעולם שהעניקה את שמה לאתר כולו. הספינה, השוכנת בעומק של כ-30 מטרים מתחת לפני הים, "עוגנת" שם כבר משנת 1941, לאחר שהנשק שנשאה עמה התפוצץ וגרם לטביעתה המיידית. בתחילת שנות ה-90 הפך האתר למוקד עלייה לרגל של צוללנים מכל העולם, וניתן להתרשם בו לא רק מהספינה אלא גם כמעט מכל המטען שלה שנשתמר – אופנועים, ג'יפים וכלי נשק.
 • SS Dunraven – עוד אתר עם ספינה טרופה שהעניקה לו את שמו. הספינה נמצאת במעמקי הים כבר מעל 100 שנים, ועד היום ניתן לראות חלק מהמטען שהיה עליה שהיה מורכב בעיקר מתבלינים וקורות עץ. מעבר לספינה עצמה, האתר משמש גם בית גידול לאלמוגים רבים וחי תת ימי עשיר כמו דגי זכוכית, זהרונים, צבי ים ודגי מורנה.
Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

תזמינו מלון מראש
יש מבחר רחב של מלונות מומלצים באתר וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

תעשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חס וחלילה קרה משהו, אתם מכוסים ויש מי שידאג לכם (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין עבורכם בווטסאפ באופן שוטף).

תגיעו ערוכים למעבר הגבול
תרכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר), תמירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב למקום מגוריכם (אח"כ תמירו בסיני דולרים ללירות) ותזמינו מונית מראש… אבל כל אלה, רק אחרי שאתם יודעים בוודאות שיש לכם מלון!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן