טיולי יום במזרח סיני

עודכן לאחרונה: 6.10.2021

בקצרה (אמ;לק)

  • אזור מזרח סיני משופע במסלולי טיול קצרים שניתן לצאת אליהם לטיול של מספר שעות עד חצי יום, להפוגה קלה מהרביצה על החוף או לגיוון החופשה שלכם.
  • כל המסלולים בדרגל קושי קלה ומתאימים לכל המשפחה.
  • ניתן לתאם טיול כזה דרך המלון או החוף בו אתם מתארחים – בכל מקום יהיה מי שיוכל לארגן לכם רכב ונהג/מדריך.
  • העלויות של טיולים כאלה הן נמוכות, עד לא קיימות, ובדך כלל מסתכמות במחיר הנסיעה לנקודת היציאה (כמה עשרות שקלים לאדם). אם יוצא אתכם מדריך, העלות שלו נעה סביב 50 שקלים ליום טיול.

מעבר לחופים המדהימים שלה, סיני מלאה במסלולי טיול קצרים ומזמינים החבויים בין ההרים והדיונות ונושאים בחובם היסטוריה ענפה, לצד טבע פראי וצבעוני. למעשה מסלולי טיול נמצאים לכל אורח ורוחב חצי האי, חלקם לאורך החוף עצמו כמו טיולים לראס אבו גלום והלגונה הכחולה, אולם גם מן הצד השני של החוף בהחלט יש מה לראות ולגלות, מבלי לגלוש צפונה מידי (שם מן הסתם פחות מומלץ לבקר) ועם גישה נוחה יחסית מרצועת החוף. כמעט בכל חוף או מלון שתתארחו בו (אם לא ממש בכולם) ישמחו לסייע לכם במציאת מדריך ו/או רכב לטיול מרענן של חצי יום או יום שלם, לפני שתחזרו לרבוץ על החוף מול השקיעה. הנה כמה אפשרויות ששווה לבדוק לפני הנסיעה הבאה שלכם.

טיולים בסיני
קניון הצבעים בסיני

קניון הצבעים

קניון הצבעים (בערבית: ואדי אל-אברק) הוא אתר נגיש מאוד, והמסלול אליו קל ובהחלט מתאים גם למי שאינם מיטיבי לכת. מדובר במסלול מעגלי באורך של כחמש שעות, כולל הנסיעה מנואיבה והחזרה אליה וההפסקות בדרך. לנקודת ההתחלה מגיעים ברכב שטח, וכך גם חוזרים ממנה ורוב מסלול ההליכה נמצא בירידה, כך שמדובר בהחלט במסלול שיכול להתאים לכולם.

לנקודת ההתחלה מגיעים, כאמור, מנואיבה ברכב שטח (ניתן לשכור באחת מסוכנויות התיירות של סיני, או לנסוע עם מדריך שיוכלו לשדך לכם בחוף און במלון). הנסיעה דרך ואדי וותיר, על המחסום הצבאי שבדרך, עד נאת המדבר עין פורטוגה (בערך 15 ק"מ). אגב עין פורטוגה, בהחלט ניתן לעצור במקום בדרך הלוך או בחזור ולנוח מעט בצילם של עצי הפרי ועצי הדקל במקום. מעין פורטוגה ממשיכים צפונה, דרך ואדי נח'יל, עוד כ-12 ק"מ עד שמגיעים אל השביל המוביל לקניון הצבעים. כבר לאחר מספר דקות הליכה יחשף בפניכם הקניון המרהיב על כל גווניו. בהמשך הדרך, לאחר שהשביל מתעקל מעט שמאלה, מגיעים לנקודה נוספת בה קיים מאהל בדואי וניתן להצטרף לשוכני המקום לארוחת צהריים ומנוחה קלה. מכאן אפשר לחזור בחזרה לנקודת ההתחלה או לקבוע מראש עם הרכב שימתין לכם בנקודה זו ויחזיר אתכם ממנה לנואיבה.

יש אפשרות להגיע לקניון הצבעים גם ברגל מנקודה צפונית יותר, באזור חוף ראס סיני – חוצים את הכביש, נכנסים לוואדי מלחה א-ריאן (נמצא ממש מול החוף) ומשם במעלה השביל, דרך קניון נוסף יפה בפני עצמו ואבני חרסית בצד הדרך, פשוט הולכים עד שמגיעים לקניון הצבעים. מדובר בהליכה של כשעתיים, והיא לא קשה מידי אך מעט ארוכה למי שלא מורגל בטיולי הליכה.  

ואדי ת'מילה

גם הטיול לואדי ת'מילה הוא קצר ומעגלי ומתאים לכולם. הוא אורך כשעתיים של הליכה רגועה ונקודת היציאה אליו נמצאת כשישה קילמטרים צפונית לנואיבה, כמה מאות מטרים צפונית לחניון המעגנה הדרומית. הכניסה נראית היטב מהכביש ותוכלו לזהותה על פי הקימוט באבן הגיר הלבנה סביבה, היוצר מראה של שבלול לבן. זהו שביל צר יחסית שמתחיל בעליה קלה, נכנסים לתוכו ובהמשך הדרך הוא מתרחב כאשר לצידו מתגלים עצי שיטה ושיחי מדבר טיפוסיים. בהנחה שלא יצאתם לטיול בשיא החורף, המפלים הקטנים שתיתקלו בהם בדרך יהיו יבשים וניתן יהיה לעלות דרכם או לעקוף אותם עד שהוואדי שוב הופך צר.

כעת, יתחבר מצד שמאל של כיוון ההליכה שלכם שביל לכיוון הגדה הדרומית של הואדי – שם תמתין לכם תצפית נהדרת על מפרץ עקבה בנקודה גבוהה, ממנה תרדו שוב לואדי רק על מנת לעלות מצידו השני. משם הירידה בחזרה לנקודת ההתחלה, ליד המעגנה הדרומית, היא דרך הדיונה האדומה. תנו לעצמכם כמה דקות של מנוחה לפני שאתם מתחילים להתגלגל במורד הדיונה, כי אין באמת דרך מהנה יותר לרדת ממנה. לאחר שהגעתם למטה, מלאים בחול אך מרוצים, כמה דקות הליכה נוספות יחזירו אתכם בדיוק לנקודת ההתחלה.

ואדי וואש-וואשי

למעשה זהו מקור מים הנמצא ממש בלב המדבר, אליו ניתן להגיע מהחופים באזור נואיבה וראס א-שטן ברכב שטח. בכל חוף או מלון שתתארחו בו באזור יוכלו לתאם לכם רכב כזה או, לחילופין, לשכור אחד בסוכנות טיולים. לטיול הזה כדאי לצאת עם רכב ונהג מקומי משום שהדרך עוברת במעלה שבילים צרים ונקיקי סלע שצריך להתמצא בהם על מנת שלא לטעות בדרך. היציאה מהחלק הצפוני של אזור נואיבה משביל שמתפצל מהכביש הראשי. לאחר נסיעה של כחצי שעה ממשיכים בשביל (שהולך ונהיה צר) בהליכה של עוד כ-20 דקות, עד שמגיעים למקור המים – בריכה גדולה ורחבת ידיים, לא עמוקה אך כזו שאפשר בהחלט לקפוץ לתוכה (מומלץ!) מהסלעים הגבוהים סביבה (גובה של ארבעה מטרים בערך). סביב הבריכה אפשר לשהות קצת בצל, לנוח, לחלץ עצמות ולהתכונן לדרך חזרה לפני שהשמש יורדת.

בריכת וואשי וואשי
משקיפים על בריכת וואש וואשי (צילום: הדר שוייצר)

המעגנה (צפונית ודרומית)

המעגנה הצפונית היא למעשה אתר נופש עם בית קפה מקומי ומאהל בדואי הנמצא כ-50 קילומטרים דרומה ממסוף הגבול ובו ניתן לנוח, לאכול ולשתות ולהיערך ליציאה לטיולים באזור. אפשר לשכור במעגנה גמלים לנשיאת הציוד ולסכם גם על נשיאת המים מצד המארחים הבדואים במקרה של טיול ארוך – לטיול של 3-4 ימים לא כדאי לקחת את כל המים על הגב מפאת המשקל הכבד, ולכן יש אפשרות שהחברים במעגנה יביאו ברכב בכל ערב לנקודת הלינה את המים הנדרשים לכם ליום המחרת. קחו בחשבון שיש לסגור מראש את כל הפרטים, לרבות שעות ההגעה.

במעגנה הצפונית קיים גם חניון לילה שבו ניתון ללון בדרך להרים או בירידה מהם בדרך חזרה לכיוון החופים או ליעד הבא שלכם.

כשלושה קילומטרים דרומה משם נמצאת המעגנה הדרומית, שיעודה דומה אם כי בה אין אפשרות לשכור ציוד או גמלים ולמעשה היא חניון לילה בלבד ומשמשת נקודת יציאה לטיולים רבים באזור – ואדי ת'מילה, עין חוד'רה, ג'בל ברכה הדרומי, קברי הנוואמיס ועוד.

ראס אבו גלום והלגונה הכחולה

אמנם שתי שמורות הטבע המקסימות הללו נמצאות לאורך החוף ולא במזרח ממש, אבל שום כתבה על טיולים בסיני לא שלמה בלי אזכור שלהן. מדובר בפנינות של ממש, מנותקות מיתר האזורים לאורך החוף, מעט צפונית לדהב, ובהם אפשר גם ליהנות מעוצמתו של הטבע בצורתו הפראית ביותר וגם לצלול ולשנרקל מעל הנוף התת מימי המופלא של הים האדום. שילוב של הביקור בשני המקומות האלה עם אתר הצלילה Blue Hole, שנמצא גם הוא בסמוך, יהפוך את החוויה הזו למושלמת ממש. 

כדאי לקרוא עוד על המקומות הנפלאים הללו, איך מגיעים אליהם ומה יש לראות בהם, כאן באתר בכתבות שלנו על ראס אבו גלום ועל הלגונה הכחולה.

כמה כללים אוניברסליים לגבי טיולי יום בסיני

  • לכל הטיולים עליכם להגיע עם נעלי הליכה (לא סנדלים!), כובע ובגדים שנוח לטייל בהם. ציוד יקר ערך שעלול להינזק, מומלץ שלא להביא אתכם.
  • מים – חשוב לשאת אתכם לפחות 2 ליטרים של מים לאדם. המדבר חם מאוד בשעות היום והנוזלים מתאדים מהגוף עד מהרה.
  • רצוי לצאת לטיולים בסביבות הצהריים, מעט אחרי שיא החום. אם תצאו בשעות הבוקר, תגיעו ליעד בשעות החמות ביותר של היום, וזה פחות נעים.
  • ככלל, העונות המומלצות לטיולים במזרח סיני הן עונות המעבר – אביב וסתיו – בהן מזג האוויר נוח ברוב שעות היום ואף קריר בשעות הערב.
Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן