ראס אבו גלום

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

עודכן לאחרונה – 25.2.2018

ראס אבו גלום הינה שמורת טבע אשר הדרך אליה ארוכה יחסית ואין שום כביש סלול המוביל אליה. בביקורכם – אנא כבדו את המקום, שמרו על החוף, האלמוגים ואוצרות הטבע הגלומים בו. אם אתם מחפשים חוויה קרובה יותר ניתן להזמין חושה או מלון בסיני ולבקר בראס אבו גלום בפעם אחרת.

בקצרה (אמ;לק)

  • ראס אבו גלום הוא רצועת של קילומטר לערך של חוף פראי ובתולי, כ-15 ק"מ צפונה מדהב. 
  • לראס אבו גלום מגיעים בסירה או גמל מאתר ה-Blue Hole סמוך לדהב, וניתן גם להגיע מנואיבה בנסיעה מאתגרת ברכב שטח. 
  • החושות במקום צנועות, חלקן עדיין בהקמה, אך האירוח כיד המלך. 
  • זהו אחד המקומות היפים בסיני והוא מתאים בעיקר למי שמחפש להתבודד בחוף שקט ורגוע.
  • אין במקום קליטה סלולרית וחשמל זורם בחלק מהקמפים רק בשעות הערב, בערך מהשעה 20:00, אולם קיימים לוחות סולאריים בקמפ אחד ובו החשמל זמין כל היום.
  • קיים ריף מקסים לשנירקול וצלילה בחלק הדרומי של רצועת החוף. 

מעט צפונית לדהב, ממש למרגלות ההרים הגבוהים של סיני, נמצא המקום ששום טיול לסיני לא שלם בלעדיו – ראס אבו גלום. מפרץ מעוגל עם רצועה קצרה, קצת פחות מקילומטר, של חוף פראי ובתולי עם 11 מתחמי חושות בשלבים שונים של התפתחות (חלקם פעילים יותר, חלקם פחות) ומארחים חביבים באופן מיוחד. מקום מושלם למי שמחפש להתבודד, להתרחק קצת מאנשים ומקליטה סלולרית ולחוות את סיני באופן הכי טבעי ואותנטי שהיא יכולה להציע.

בחלק הדרומי של  הרצועה יש ריף יפהפה לצלילה וגם לשנירקול שקרוב יחסית לחוף (המים הופכים עמוקים כבר אחרי מטרים בודדים) ובו תמצאו שמורת אלמוגים נדירה ביופיה, בשלל צבעים מפתיעים, ועם עשרות מינים וגדלים של שוכני ים שיקיפו אתכם מכל הכיוונים. הצלילה במקום מאוד מומלצת והיא מתבצעת באופן עצמאי לחלוטין. למשנרקלים – מאוד מומלץ להיכנס למים עם נעליים או סנדלים, משום שהכניסה רצופה אבנים חדות וגם מעט קיפודי ים שמפגש איתם ברגל יחפה עשוי להיות פחות נעים.

לראס אבו גלום אפשר להגיע מאתר ה-Blue Hole שנמצא כ-5 קילומטרים צפונית לדהב וכמובן שווה ביקור בפני עצמו. את חמשת הקילומטרים הנוספים בין ה-blue hole לבין ראס אבו גלום אפשר לעשות בשייט של 15 דקות לערך בסירה שעלותה 600 לירות מצריות (הלוך ושוב. כיוון אחד יעלה מחצית הסכום) שמתחלקים בין נוסעי הסירה. בדרך כלל סירה יוצאת עם 6-8 אנשים עליה בזמנים לא קבועים. החברים במסעדות באתר ה-Blue Hole ישמחו לסדר לכם את העניין. יש לציין כי עליה על סירה לראס אבו גלום כרוכה ברישום בנקודת ביקורת שנמצאת ב-Blue Hole, בה תצטרכו להזדהות ולהציג את הדרכונים שלכם. זהו נוהל שגרתי לצורך מעקב אחרי היוצאים ומטרתו היא למעשה לשמור על המטיילים.

דרך נוספת להגיע לראס אבו גלום היא באמצעות גמל, מסע של כשעה בשביל של נאקב שהין למרגלות ההרים. דרך זו כמובן זולה יותר – 70 לירות לאדם – וכמובן חוויתית יותר אם זמנכם בידכם (ואין סיבה שלא יהיה, אתם הרי בסיני).

אפשר להגיע גם מכיוון נואיבה עם רכב דרך נאת המדבר ביר זע'יר בכביש חצי סלול המתפתל דרך ההרים הגבוהים ומספק נסיעה חווייתית של כשעה וחצי. עקרונית ניתן לעשות זאת עם כל רכב אבל המלצת המערכת היא לעשות זאת עם רכב שטח או טנדר. הנהגים בנואיבה יקחו אתכם בג'יפ או בטנדר תמורת 300 לירות. דרך זו אפשרית רק בשעות היום, משום שהמצרים סוגרים אותה למעבר כאשר יורד החושך.

מה עושים בראס אבו גלום? ובכן, בעיקר צוללים ונחים. מעבר לריף היפהפה שמומלץ לפתוח איתו את הבוקר בשנירקול איכותי, ראס אבו גלום מספקת למטייליה בעיקר שקט ושלווה ואירוח בדואי כיד המלך. הרצועה כאמור עדיין בתולית ולא מפותחת לכל אורכה, והרוגע שמטילים ההרים הגבוהים שנמצאים ממש מעל לראשכם, אל מול המים המחליפים את צבעם מכחול לטורקיז, לא יסולא בפז. קליטה סלולרית לא תמצאו שם, גם לא עם כרטיס SIM מצרי. הריחוק מאזורים מיושבים וההרים הגבוהים המשקיפים ממעל מונעים זאת. חשמל לעומת זאת, קיים באמצעות לוחות סולאריים בקמפ אחד וזמין לאורך כל היממה. באשר לאחרים, הם עושים זאת באמצעות גנרטורים ובהם החשמל זורם רק בשעות הערב, בערך מהשעה 20:00.

בגלל הריחוק והניתוק, כדאי להודיע מראש למישהו שאתם מכירים וסומכים עליו על העובדה שאתם נוסעים לראס אבו גלום וכמה ימים אתם מתכוונים לשהות שם. הרשת מלאה סיפורים על אנשים שנסעו לחמישה ימים ליהנות מהשקט וכשחזרו לציביליזציה גילו שההיעדרות שלהם עשתה הרבה יותר רעש משקט והצליחה להדאיג לא מעט אנשים. אז במקום להקפיץ לחברים שלכם את הלב ולגרום להם להפעיל את ביטוח הנסיעות לסיני, פשוט תרימו טלפון יום קודם. 

מספר מתחמי חושות קיימים בראס אבו גלום – לא כולם פעילים לגמרי וניכר שחלקם עדיין בהתהוות. המחיר ללילה בכל החושות הוא 50 לירות מצריות ובתפריט (הגם שאין תפריט של ממש אלא בעל החושה משמש ככזה) ניתן למצוא אוכל פשוט וטעים (מאוד) – דגים, אורז, תבשיל תפוחי אדמה עם ירקות, סלט, טחינה ופיתות גדולות ודקות.

נראה שכולם בראס אבו גלום הם כמו משפחה אחת שבניה שומרים זה על זה – המחירים זהים, התנאים דומים והם מרבים לפרגן אחד לשני. מספר מתחמים ראויים ומומלצים:

אל באשה קאמפ (Al basha camp)

עשר החושות באל באשה חדשות יחסית ומציעות תנאים כמו רצפת בטון ומרפסת אישית ממש מול הים. עיד וג'מאל הם מהאנשים הנחמדים והנדיבים שתפגשו בחייכם. האוכל שג'מאל מכין פשוט נפלא והכנסת האורחים שלו נדירה גם ביחס לסיני. בחושות יש חשמל וכך גם במסעדה במרכז המתחם, כולל שקעים להטענת טלפונים ניידים, אולם החשמל זורם רק בשעות הערב.

הקמפ של חאדר

מחזיק בשני מתחמים קטנים, אחד עם 6 חושות ואחד עם 4, רחוקים זה מזה כ-200 מטרים. חושות צנועות במתחם קטן, עם חשמל בשעות הערב ועד הבוקר. שני מזרנים מאוד נוחים בכל חושה, ללא מצעים, ופינת ישיבה צנועה אבל עושה את העבודה. שירותים מערביים במצב סביר ומקלחת חיצונית בסמוך לחוף עם מים מעט מלוחים וזרם יחסית חלש שהופך חלש עוד יותר משום הרוח מן הים. חאדר מדבר עברית טובה מאוד ובני משפחתו מסייעים לו בניהול המקום.

הקמפ של עוואד

המתחם הראשון בראס אבו גלום כאשר יורדים מן הסירה. אירוח כיד המלך בשש החושות שלו וכמובן במסעדה בה הוא יכין לכם במו ידיו ארוחת דגים מפוארת שתמתין לכם על השולחן כאשר תחזרו מהשנירקול. התנאים דומים ליתר המתחמים, למעט החשמל שאצל עוואד הוא זמין לאורך כל היממה באמצעות לוחות סולאריים. המחיר זהה ליתר המתחמים.

קיימים עוד מתחמים בראס אבו גלום. אחדים מהם נראים לא פעילים כלל, חלקם בשלבי בנייה והתפתחות ויש גם כמה מבנים ארעיים שנראו נטושים. אם תשאלו אותנו, זה אחד מהדברים שעושה את המקום למה שהוא – ראשוני, בתולי ובעיקר רגוע ושקט, ברוח של סיני.

Sending
User Review
0 (0 votes)

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

אל תפספסו את המקום שאהבתם!
מקום האירוח שעניין אתכם נקרא חושבים שמחר תזכרו את זה? כבר התאמצתם, חיפשתם ואפילו מצאתם מקום שמעניין אתכם.. יהיה קצת חבל אם מחר לא תזכרו איך קוראים לו. הכניסו את כתובת המייל שלכם כאן למטה וקבלו את פרטי המקום. קחו את הזמן לחשוב והזמינו כשנוח לכם!

פרטי מקום האירוח בדרך אליכם! 🙂
תרגישו חופשי לשלוח לעצמכם תזכורות למקומות אירוח נוספים מהאתר

שאלות? קבלו תשובות ממש מהר

לפעמים הרבה יותר נוח לנו פשוט לשאול שאלה ולקבל תשובה בזריזות 🙂
הצטרפו ל "
סיני – טיפים והמלצות" בפייסבוק וקבלו תשובות עכשיו!

דילוג לתוכן