סדנת יוגה בסיני

כשמדברים על יוגה מדברים בעיקר על חיבור. חיבור בין תנועה לנשימה, בין גוף לנפש, בין הכרה ונשמה. זה למעשה העיקרון המרכזי בתרגול יוגה, מכל הסוגים – לחבר בין החלקים השונים המרכיבים את ההוויה של האדם. התנוחות ("אסאנות") השונות בתרגול היוגה מטרתן להביא ליציבות הגוף, כמו גם להכרה ומודעות לנשימה, לשרירים ולאיברים השונים, חלקם כאלה שלא בטוח שידעתם קודם שאפשר להזיז אותם.

ואחרי שקוראים את כל זה ומבינים שמטרת היוגה בסופו של יום היא להותיר אותנו שלמים יותר ומחוברים יותר לעצמנו, אי אפשר שלא לראות בדמיוננו את הנופים עוצרי הנשימה של חצי האי סיני ואת השקט מחריש האוזניים המאפיין אותם, מתמזגים יחד עם התנועות לכדי ריטריט מושלם של כמה ימים, כזה שבסיומו האדמה מתחת לרגליים שלנו נראית לפתע יציבה יותר.

יוגה בסיני… איך לא חשבו על זה קודם?

אז זהו, שכן חשבו.

ריטריט יוגה בדהב
הנוף המושלם ליוגה. צילום: שיר בן חיים

ריטריט יוגה בדהב, 26-30.4.2023 – כך היה

"אינך יכול ללמד אדם דבר. אתה יכול לעזור לו למצוא את הדבר בתוך עצמו"
(גליליאו גליליי)

אנחנו לא בטוחים אם זה היה דווקא גליליי שהיווה את ההשראה לריטריט היוגה בדהב שכותב שורות אלה חזר ממנו לאחרונה, אבל התחושה שליוותה אותו הביתה היתה שזה בדיוק מה שעושות גילת תשובה ונגה וייס, יוזמות הריטריט ומנחות את מרבית התרגולים בו. הריטריט התקיים ביום העצמאות האחרון (אפריל 2023), ונמשך 5 ימים מדויקים ומלאים בתכנים מעשירים ומעניינים. 

לתוכן עוד נגיע, אבל עוד לפני זה חשוב לומר בקצרה שגם גילת וגם נגה הן מורות ותיקות ומוסמכות ליוגה, עם שפע של ניסיון, הן בריטריטים מסוג זה והן בשיעורי יוגה קטנים יותר, במקומות שונים בארץ. אליהן לצורך הריטריט חברו ברוך פויכטונגר, מורה ליוגה, מתרגל וחוקר תנועה גוף ונפש, הדר כהני, מטפלת גוף נפש שהעבירה שיעורים על הפילוסופיה של היוגה עם תרגול מדיטציה, וההלפרית המקסימה אורי בר-נועם, שהיא כמובן גם מדריכת יוגה בעצמה.  

יוגה בדהב
צוות הריטריט הנפלא

בעת ביקור בסיני לא נדיר לראות בודדים או קבוצות מתרגלים יוגה על החוף, באופן עצמאי או בקבוצות מאורגנות. החיבור הזה בין יוגה לסיני הוא כל כך טבעי ומתבקש, וככל שחושבים על זה יותר, רק רוצים לנסוע שוב ושוב. ושוב. 

אבל נחזור להתחלה. ובהתחלה היתה בעיקר סקרנות לגבי מה בכלל צפוי במהלך סוף השבוע הארוך הזה, מעבר למזג אוויר נעים של עונת מעבר (מדובר על ימי אפריל האחרונים) ואירוח נהדר במלון דניאלה דייביניג ריזורט.

מילה גם על הלוקיישן – חופי סיני, כבר אמרנו, הם מקום מושלם לתרגולי יוגה, ובדהב לא חסרים מלונות עם רצועת חוף פרטית יפה. נדמה שדניאלה דייביניג ריזורט ממש תוכנן לטובת העניין – אולם גדול ומואר לתרגולים עם נוף לים, מתחם חיצוני על החוף עם נוף עוד יותר קרוב לים, בריכה כיפית, חוף פרטי ענק ושקט ורמת ניקיון ותחזוקה טובה. המלון ממוקם בצפון רצועת החוף של דהב, ומבודד יחסית ממלונות אחרים, רחוק מספיק כדי לספק את השקט והפרטיות הנדרשת, וקרוב מספיק כדי לקפוץ לטיול בשוק של דהב (7 דקות נסיעה) בזמן החופשי בין השיעורים. 

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן! מלון דניאלה דייביניג ריזורט:

ריטריט יוגה
ריטריט בדהב סיני
ריטריט יוגה בדהב

5 ימים של יוגה (ועוד) 

אז הגענו לתרגל יוגה ובאותו סוף שבוע ארוך היה לא מעט ממנה. כל יום נפתח בתרגול בוקר של יוגה עדינה או פאוור יוגה (לבחירה) שמעיר את גם את התאים המיניאטוריים ביותר בגוף האדם, ובהמשך היום מתקיימים תרגולים נוספים, בסגנונות שונים: ין יוגה – תרגול עדין ומדיטטיבי המשלב יוגה עם עקרונות של רפואה סינית; ואקרו יוגה – שיטה המשלבת יוגה עם תנועות ותרגילים מעולם האקרובטיקה. 

התרגולים "פותחים" את הגוף ומעצימים אותו, ולאחריהם גם מי שלא תרגל יוגה מעולם נשבה בקסם של התנועות ובתחושה המשכרת שלאחר סיום התרגול, שדומה להליכה בניגוד לחוקי הגרביטציה – מעין ריחוף קליל, במודעות מלאה למגע של כל נקודה בכף הרגל עם החול הנושק לקו המים. 

ולא רק היוגה היתה נוכחת בסוף השבוע הזה – גילת ונגה הרכיבו, בהצלחה רבה, 5 ימים עשירים בתכנים שלא רק מאתגרים את הגוף וגורמים לו להגיע למקומות שלא ידענו שהוא מסוגל להגיע אליהם, אלא משלבים פעילויות נוספות להעמקת המודעות והחיבור בין הנפש לגוף, כמו מדיטציות מונחות ושיעורים על הפילוסופיה של היוגה, שמעבירה הדר כהני, ואפילו שיעור תנועה שהעבירה שיר בן חיים. 

בנוסף, יש אפשרות בין התרגולים, בזמן החופשי (ויש מספיק גם ממנו), לקפוץ לשוק הצבעוני של דהב או לצאת לטיול קצר בשמורת הטבע ראס אבו גלום המרוחקת כ-5 ק"מ צפונית מהמלון, שהם כ-20 דקות של שיט בסירה. מקום מושלם להתחבר לטבע ולעצמנו, ולנשום עמוק. חובבי הצלילה יכולים גם להזמין צלילות מודרכות ממועדון הצלילה שנמצא במלון עצמו.

האיזון בין התרגולים הפיזיים לבין הזמן החופשי והפעילויות הנוספות הוא חשוב ומדויק, כדי להרכיב יחד פאזל שלם שמצד אחד עונה על הצורך האנושי בגיוון ועניין, ומצד שני לא מכתיב את הקצב עבור אף אחד, אלא מאפשר לכל אחד להחליט עבור עצמו כמה, מתי ואיך. 

ואי אפשר בלי מילה על האנשים. אולי זה האופי המיוחד של האנשים שמבקרים בסיני, אולי זה הקסם השמור לאנשים שמתרגלים יוגה, ואפשר שזה שילוב של השניים – אבל אין ספק שלהרכב הקבוצה כולה היה חלק משמעותי בריטריט המוצלח הזה. גברים ונשים, מכל הגילים ומכל חלקי הארץ שהתלכדו יחד כדי להיות שם אחד בשביל השני וגם כל אחד עבור עצמו וכל אחת עבור עצמה.

הגישה הפתוחה והמאפשרת, חוסר השיפוטיות, החיוכים מאוזן לאוזן והשיחות באישון לילה תחת מרבד יפהפה של כוכבים המאירים את השמיים הבהירים – כל אלה הביאו לשלם אחד הגדול מסכום חלקיו, ולחוויה שגרמה לכותב שורות אלה לקחת יום חופש נוסף כשחזר הביתה. מה אתם יודעים, זה אפילו גרם לו לחפש את הסטודיו ליוגה הקרוב למקום מגוריו כדי לחזור ולתרגל יוגה גם כשהוא לא בסיני.

אז מתי הריטריט הבא בסיני? 

גילת ונגה מקיימות ריטריטים מהממים של יוגה בדהב, כמו זה שהיינו בו, אחת למספר חודשים (לפעמים גם במקומות אחרים ברחבי סיני). 

כרגע אין תאריך לריטריט נוסף.

אם תרצו לקבל מאיתנו הודעה כאשר הריטריט הבא ייפתח, השאירו פרטים כאן >>

צילום: שיר בן חיים
סדנת יוגה בסיני
צילום: שיר בן חיים
Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

יורדים לסיני? הנה כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור בהם:

הזמנת מלון – יש באתר מבחר מלונות מומלצים, ככל שהזמן עובר החדרים נתפסים והאפשרויות מצטמצמות. אגב, יש גם חושות!

הזמנת מונית מראש (אונליין באתר) – זה ידוע שלא יורדים לסיני מבלי להזמין מונית מראש באופן מסודר.

רכישת ביטוח נסיעות – סיני היא חו"ל, וכמו כל נסיעה לחו"ל חשוב לא לקחת סיכון, לרכוש ביטוח, ולצאת לחופש בראש שקט.

רכישת חבילת גלישה – להישאר בזמינות גם בסיני. חבילת גלישה לטלפון הנייד שחשוב לרכוש כבר מהארץ, עוד לפני הנסיעה. 

רגע לפני תשלום אגרת המעבר לסיני...
איך אתם מגיעים מהגבול למלון כבר סגרתם?

בזמן שאת אגרות המעבר לסיני ניתן לרכוש תמיד וללא הגבלה, כמות המוניות להזמנה מראש מוגבלת והן אוזלות במהירות. אם תזמינו מונית עכשיו נוכל להבטיח לכם נסיעה חלקה ונעימה מהגבול ועד מקום האירוח, במונית חדשה וממוזגת עם נהג זהיר שלא ממהר ללקוח הבא. למידע נוסף על שירות הזמנת מונית בסיני לחצו כאן. את אגרת המעבר לסיני תוכלו לרכוש גם מיד לאחר מכן.

דילוג לתוכן