סיני בעת הקורונה

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

שנת 2020 (ואנחנו מקווים שלא מעבר אליה) תיזכר יותר מכל כשנת הקורונה. השנה שבה פרץ לנו לתודעה ולחיים המושג COVID 19, הידוע יותר בשמו העממי – קורונה, אותו נגיף ארור ומסתורי שאיש לא צפה מראש והעולם לא היה מוכן אליו. המגפה שיתקה לחלוטין את עולם התיירות, והמהפכה של השנים האחרונות שהוזילה באופן משמעותי את עלויות הטיסות ואפשרה לנו לצאת למספר חופשות בשנה נעצרה, וכלל לא בטוח מתי נוכל לחזור למציאות שהכרנו טרם ימי הקורונה.

גם התיירות לסיני, כמובן, נפגעה באופן אנוש, ולמעשה נעצרה לחלוטין. באמצע חודש מרץ מסוף הגבול בטאבה נסגר למעבר ואנחנו נותרנו עם הגעגועים ועם תמונות מהטיול האחרון. בסיני עצמה הקמפים ובתי המלון נסגרו גם לתיירות פנים לתקופה של כחודשיים, וכל ההכנות הקדחתניות בחודשי החורף שהיו אמורות לשדרג את התנאים ואת הכיף שלנו לקראת האביב והקיץ התייתרו לחלוטין. צריך לומר גם שממש לפני התפרצות הקורונה, תקף את חלק מחופי סיני שיטפון אדיר מלווה במזג אוויר סוער במיוחד שגם גרם לגאות מטורפת של יום סוף. התוצאה של מזג האוויר הזה היתה הרס מוחלט של מספר קמפים לאורך רצועת החוף ושל כמה מסעדות בטיילת של דהב שיושבות ממש על קו המים.

נתוני הפתיחה האלו הביאו את חצי האי סיני לפתיחת עונת התיירות של 2020 (שלמעשה לא נפתחה) במצב של שוקת שבורה. מקרים של קורונה אמנם לא נתגלו יותר מידי בסיני (או לפחות לא דווחו), כל הנראה משום שמדובר באזור שאינו צפוף וטובל בטבע, אבל המכה הכלכלית היתה ודאי קשה מאוד וכך גם הפגיעה במורל, הן שלנו כתיירים והן של המקומיים כמארחים.

סיני בקורונה
צילום: אפרת אור

התאוששות איטית, אך עקבית

לקראת סוף חודש מאי, ואחרי כמעט חודשיים של השבתה מלאה, התחילו הקמפים ובתי המלון לקבל היתרים לחזור לפעילות, בטפטופים כמובן, ותחת הגבלות מסוימות לטובת הבריאות של המארחים והמתארחים. ב-1.7 התירה ממשלת מצרים מחדש את כניסתם של תיירים בחזרה לסיני (ולמעשה למצרים כולה) וכן את הפתיחה של רוב הקמפים ובתי המלון, במטרה לאפשר להם לפעול תוך שמירה על כללי היגיינה וריחוק חברתי, על מנת שיוכלו להתאושש מבחינה כלכלית.

משרד הבריאות הישראלי, בהמשך להודעת מושל דרום סיני, הכריז ב-30.8 על אזור דרום סיני כ"אזור חופשי מקורונה" והמליץ להתיר מחדש את כניסת הישראלים אליו דרך מסוף טאבה. למרות זאת, ועל אף לחץ ציבורי כבד, מסוף הגבול עדיין לא נפתח ועל אף שמידי פעם נזרקים רמזים לאוויר בדבר מועד הפתיחה, עדיין הדרך היחידה להגיע לסיני – נכון לכתיבת שורות אלה – היא דרך האוויר, בטיסה לשארם א-שייח' עם עצירת ביניים באיסטנבול. 

בקצרה, נספר שכן – צריך לספק בדיקת קורונה שלילית כדי להיכנס לסיני (ניתן לבצע אותה גם בשדה התעופה בשארם), וכל העניינים הבירוקרטיים שנכונים לכניסה דרך טאבה תקפים גם לכניסה לסיני דרך שארם. כמו כן, על חוזרים מסיני (ולא משנה באיזו דרך) מוטלת חובת בידוד של 14 יום, וזה אומר גם שלא תוכלו לחזור עד הבית בתחבורה הציבורית לאחר שהגעתם לישראל. 

פרטים מלאים וכל מה שאתם צריכים לדעת על הגעה לסיני בטיסה תמצאו בכתבה הזו.

כולנו ממתינים ליום שבו ייפתח מעבר טאבה וסיני תחזור להיות נגישה הרבה יותר (אם כי סביר להניח שעדיין תהיה חובת בידוד לשבים ממנה), ולאור הסיטואציה המורכבת שמנעה מאיתנו חופשות ביעדים אחרים, יש להניח שסיני תחזור די מהר להיות יעד מבוקש בקרב הישראלים – היא עדיין זולה משמעותית מכל יעד אחר בסביבה, ולעתים גם מיעדים בתוך ישראל; המעבר לסיני הוא יבשתי ואינו כרוך בטיסה מה שמפחית משמעותית את הסיכוי לבוא במגע עם חולה בתוך מקום סגור וצפוף; בנוסף לכך, וככל הידוע לנו מהפרסומים השונים במצרים, אזור דרום סיני נחשב "אזור ירוק". המשמעות היא שכמעט לא אותרו מקרים של קורונה בחצי האי סיני, זאת בשל הסגר שהוטל עליו מצד הממשלה המצרית כדי למנוע התפשטות של הנגיף מאזור עמק הנילוס. סיני היא אזור פתוח שרובו טבע ואינו מאוכלס בצפיפות, מה שוודאי תרם גם כן לעובדה שכמעט לא נרשמו מקרים של קורונה בחצי האי.

אז איך זה הולך לעבוד?

אין ספק שהחוויה (לפחות בהתחלה) תהיה קצת שונה מזו שהכרנו עד כה. ההוראות לא תמיד ברורות עד הסוף, ובסיני כמו בסיני תמיד יהיו דברים שלא חשבו עליהם עד הסוף, אם מחוסר מודעות ואם מעצלנות. ולמרות זאת נראה שכולם מסכימים שזה בטח עדיף על גבול סגור וישיבה מתסכלת בבית. אז איך זה יעבוד בתקופה הקרובה ומה צפוי לנו עד שנגיע למנוחה ולנחלה, רובצים על ערסל מול הזריחה בחופי סיני?

מעבר הגבול וחובת בידוד

כאמור, כל עוד לא יוחלט אחרת ניתן להגיע לסיני רק דרך האוויר, ותהליך המעבר בשדה התעופה בשארם מעט איטי בגלל השאיפה לנסות ולצמצם התקהלויות ומגע בין האנשים. ימדדו לכם כמובן חום בכניסה לטרמינל, והמעבר יתבצע ללא מגע כלל ועם שמירה על מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם, ככל שהדבר אפשרי. כמובן שקיימת חובת חבישת מסכה לאורך כל המעבר ועמדות חיטוי מפוזרות (בנדיבות) ברחבי הטרמינל כדי שאפשר יהיה לחטא את הידיים לאחר מגע עם משטחים משותפים.

את החזרה לישראל ניתן לעשות דרך מעבר טאבה (שהיה פתוח בכיוון הזה לאורך כל התקופה) וגם כאן המעבר צפוי להיות ארוך מעט יותר, אם כי בשל מיעוט הנוסעים, לא צפוי עיכוב משמעותי ביחס למה שאנחנו מכירים.

על אף שסיני נחשבת מדינה "ירוקה" (בניגוד למצרים עצמה) ואף הוכרזה כ"אזר חופשי מקורונה" – כל מי שחוזר לישראל מסיני חייב בבידוד של 14 יום. זו עלולה להיות גזרה קשה מידי לחלקנו, אבל בשלב הראשון אפשר בהחלט להבין את ההחלטה הזו, בתקווה שהיא תשתנה בהמשך.

בצד הישראלי של המעבר החוזרים יעברו תשאול (כל אחד בנפרד) לגבי המקומות בהם שהו ויתבקשו למסור פרטים אישיים כגון מקום מגורים ויכולת התניידות כדי להבין אם הם יכולים לקיים את חובת הבידוד. לאחר מכן, התהליך יימשך כרגיל (שיקוף וסריקה של החפצים ובדיקה ביטחונית) ולחלק הזה תצטרף חתימה על הצהרת בריאות והתחייבות לשהייה בבידוד של 14 יום. שימו לב שהפרה של הצהרה זו היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין – קיימו את הוראות החוק במלואן, גם כדי לשמור על הבריאות שלכם וגם על זו של הסביבה.

בעניין חובת הבידוד צריך להוסיף שהיא חלה מרגע חציית הגבול והכניסה לישראל. המשמעות היא שלא תוכלו לנסוע בתחבורה הציבורית אלא תהיו חייבים רכב פרטי או מונית שבה יהיה נוסע בודד במושב האחורי והחלונות יהיו פתוחים בזמן הנסיעה. כל הדברים האלה ייבדקו בתשאול שתעברו לפני הכניסה לישראל.

במידה ונציג משרד הבריאות יתרשם כי אינכם יכולים לעמוד בהוראות אלה או שאין לכם דרך אחרת לחזור לביתכם, הוא יוכל להפעיל את סמכותו ולשלוח אתכם למלונית בידוד – בית מלון שהוכשר לשהייה של חייבי בידוד החוזרים מחו"ל. שימו לב שבאילת אין מלונית בידוד ולכן בכל מקרה תידרש מכם נסיעה ארוכה (ראו למטה קישור לרשימת מלוניות הבידוד). חישבו היטב לפני הנסיעה אם יש באפשרותכם לקיים את הוראות החוק, כדי להימנע מאי נעימות בחזרה לישראל.

מוניות ונסיעות בתוך סיני

רוב הנסיעות בסיני מתבצעות, כידוע, במוניות. ממעבר הגבול אל מקום האירוח וממנו לכל מקום אחר שאליו תרצו להגיע. בשלב זה אנחנו לא מכירים הגבלות כלשהן על הנסיעות, הן לבד והן על נסיעות משותפות עם אנשים נוספים. יחד עם זאת, ההמלצה היא בהחלט לנקוט משנה זהירות, לנסוע במוניות קטנות, רצוי עם אנשים שאתם מכירים או שנסעו אתכם ופחות לחלוק את הנסיעה עם נוסעים נוספים, לפחות בשלב ראשון. כמובן יש לעטות מסכה במשך כל הנסיעה, ומומלץ לשבת במושב האחורי ולהישאר עם חלונות פתוחים למשך כל הנסיעה. יש לציין שבפועל רוב הנהגים אינם מקפידים על כך ולכן אם הדבר חשוב לכם, ודאו איתם שהם מתכוונים לעטות מסכה. 

התנהלות כללית בסיני

בסך הכל החיים בסיני נראים די רגילים. רוב בתי המלון פתוחים למבקרים, וכך גם חלק מהקמפים, על אף שהדלילות בתיירים ניכרת בהחלט. בערים דהב ושארם א-שייח' כל הפעילות המסחרית מתנהלת כרגיל, המקומות פתוחים והחופים זמינים. קיימת חובת עטיית מסכה בחללים סגורים (חנויות, מסעדות וכו') אולם בפועל היא כמעט ולא נאכפת, ונראה שלמעט כמות האנשים סיני מתנהלת כסדרה, כמו בימי טרום הקורונה. אלכוג'ל לחיטוי הידיים, לעומת זאת, מוצב כמטע בכל פינה ובכל מקום שתיכנסו אליו, וכך גם שילוט המבקש להשתמש בו. 

על אף שרוב המקומות פתוחים ועובדים "על הנייר", אם אתם מתכוונים להגיע לקמפ כלשהו מוטב לברר תחילה אם המקום פתוח ופעיל משום שיש קמפים שעדיין לא חזרו לפעילות מלאה ולא בטוח שיהיה מי שיקבל אתכם במועד שתרצו להגיע. בתי המלון עובדים במתכונת כמעט מלאה. 

סיני בעת ההקורונה
צילום: אפרת אור

לינה

בתי מלון

ככלל, כדאי להתארח בעת הזו בסיני בבתי מלון מרווחים שמאוכלסים פחות בצפיפות ופחות בנויים לגובה. למשל, מלונות כמו טאבה סנדס או טאבה הוטל (הילטון טאבה לשעבר) הצמודים למסוף הגבול ובנויים כבניין גבוה פחות מומלצים, כמו גם המלונות בחלקים המרכזיים של שארם א-שייח' שמלאים בתיירים מכל העולם והם נחשבים צפופים יחסית. מוטב לחשוב על פתרונות "מרווחים" יותר כמו דירות אירוח, הקמפים באזור נואיבה או הריזורטים המפנקים של דהב, שם צפוי פחות סיכון. 

כל מלון שקיבל אישור לחזור לפעילות לאחר הסגירה הכפויה, נאלץ לעמוד בשורה של כללים והנחיות, שמטרתן לצמצם ככל הניתן מגע בין האורחים במלון כדי לשמור על בריאותם. משרד הבריאות ואיגוד המלונות במצרים דורשים לחדש את האישור הזה בכל שנה, כלומר המלונות יעברו ביקורת תקופתית על מנת לוודא שהם עומדים בהנחיות.

במלונות עצמם, הצ'ק אין מתבצע כמובן ללא מגע, האורחים מחויבים במדידת חום בכניסה ובעטיית מסכה בחללים הסגורים של המלון. יש הקפדה על חיטוי ושטיפת ידיים וכן בדיקה וחיטוי של המזוודות לפני ההגעה לחדרים.

המלונות לא פועלים בקיבולת מלאה לחלוטין – בכל חדר יתארחו שני אנשים לכל היותר, ובחדרי משפחה יוכל להצטרף אליהם ילד אחד נוסף. קומה שלמה במלון מוקדשת למקרים בהם יש חשד להידבקות בקורונה, על מנת שתהיה אפשרות לבודד את מי שנדבק. הנוהל במקרה של הדבקה הוא פינוי מידי לבית החולים בשארם, שהוא המרכז הרפואי הגדול ביותר בסיני, אולם עדיף לכם במקרה כזה פשוט לחצות את הגבול בחזרה לישראל ולהגיע לבית החולים באילת. 

המעליות פועלות ב-50% תפוסה, וכך גם בתי הקזינו שמחויבים בשילוט, עמדות חיטוי ואוורור תמידי. המזנונים והברים ברחבי המלון לא פועלים במלואם, אלא רק חדר אוכל מרכזי אחד ובו יש הקפדה על מרחק של שני מטרים בין השולחנות, כאשר סביב כל שולחן לא יישבו יותר מששה אורחים. 

בחצר המלון הבריכה תעבור חיטוי יסודי, וכך גם הכיסאות ומיטות השיזוף בתום השימוש של כל אורח. המרווח בין מיטות השיזוף בחוף לא יפחת משני מטרים.

שימו לב כי כל ההנחיות כללו כתובות ומחייבות, אולם בפועל לא כל בתי מהלון מקפידים עליהן במלואן. אם הדבר חשוב לכם ודאו עם בית המלון טרם הגעתם כי הוא מקפיד על ההנחיות.

בתי מלון מומלצים לאירוח בתקופת הקורונה: 

חושות

בקמפים הסיפור פשוט יותר משום שהם מרווחים יותר ונמצאים בשטח פתוח שבו אין חובה לעטות מסכה. הדגש הוא בעיקר על מניעת התקהלות וצפיפות ככל הניתן, אם כי גם כאן ההנחיות כמעט ואינן מורגשות. החושות בכל מקרה מרוחקות מספיק זו מזו ברוב החופים, אולם גם כאן תצטרכו למדוד חום בכניסה ועמדות חיטוי מפוזרות בקמפ לשימוש האורחים.

מיטות השיזוף תהיינה רחוקות שני מטרים האחת מהשניה, ויעברו חיטוי לאחר כל שימוש. כמו במלונות, גם בקמפים ייאסר אירוח של יותר משני אנשים בחושה אחת ובמסעדה לא תותר ישיבה של יותר משישה אנשים סביב שולחן אחד.

חושות מומלצות לאירוח בתקופת הקורונה: 

וילות ודירות אירוח

פתרון מושלם לזמנים הללו הן דירות האירוח (שלא לומר וילות של ממש) שתוכלו למצוא בדהב ובשארם א-שייח'. הדירות הן פרטיות לגמרי, עם כניסה נפרדת, מפרסת, חצר או גג, מצוידות ומאובזרות והכי חשוב – מתאימות לאירוח של קבוצה או משפחה ללא הגבלות על מספר האנשים (כל עוד כולם נכנסים בדירה כמובן). המתארחים בדירות נהנים גם ממטבח פרטי שבו ניתן להכין אוכל ללא חשש (גם כזה שהבאתם אתכם מישראל), ולמעשה אינם חייבים לבוא במגע עם איש לאורך כל החופשה. זוהי אפשרות מעולה לחופש אמיתי תוך הקפדה על כל ההנחיות הנדרשות, וכמובן שמירה מיטבית על בריאותכם. 

ביטוח נסיעות

חשיבות ביטוח הנסיעות רק עולה כמובן בימים שכאלה, אבל התקופה מביאה איתה גם שינוי והתאמות נדרשות בעריכת הביטוח, כדי שיספק את הכיסוי הדרוש באופן אישי למבוטח ולמטרת הנסיעה, כמובן ביחס למציאות החדשה. הביטוח יכלול את הכיסוי הבסיסי הרגיל ועוד תוספות שונות המתבקשות במציאות הזו.

לעריכת ביטוח נסיעות און ליין בקלות ותוך מספר דקות לחצו כאן.  

רשימת אתרים חיוניים עם מידע בנושא נסיעות לחו"ל בימי קורונה – מומלץ לקרוא בעיון!

Sending
User Review
0% (0 votes)

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן