סיני מ-א' ועד ת'

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

ras abu galum
גמלים סקרנים בראס אבו גלום

טיול לסיני, כמו כל טיול אחר, מורכב מהמון פרטים. מה לוקחים, איך מגיעים, לאן נוסעים, כמה משלמים וכיצד ממצים את החוויה עד תום (ועוד קצת). יש לא מעט מידע, גם באתר הזה וגם ברשת באופן כללי, ולכן על מנת לעשות לכם קצת סדר בראש, החלטנו שאין כמו לקסיקון כדי להדגיש את מה שחשוב וגם לתאר קצת את החוויה ולגרות את החושים. 

א

אלמוגים – האלמוגים אולי נראים כמו פרחים, אבל הם בעלי חיים לכל דבר. כמו כל בעל חיים הם אוכלים, נושמים ומתרבים. הים האדום, במיוחד בחלק של דרום רצועת החוף של סיני, משופע באלמוגים יפהפיים, חלקם נדירים ממש, החיים בשמורות טבע מתחת למים. צפייה בהם, מלמעלה או בצלילה למעמקים, היא אחת החוויות היותר מהנות שסיני מציעה לנו. חשוב לומר שעל מנת שנוכל ליהנות מהם פעם אחר פעם חשוב לשמור עליהם כך – להקפיד לשמור מהם מרחק מינימלי ולא לפגוע בהם.

ב

בדואים – מארחינו החביבים לאורך החוף הם בדואים מ-13 שבטים הפזורים לאורך דרום סיני. לעתים כולם נראים לנו דומים, אך בני השבטים השונים גם שונים זה מזה באופיים. דבר אחד בכל זאת משותף לכולם – הם מכניסים אורחים בצורה בלתי רגילה. לכן, היכן שלא תבחרו לשהות, הכנסת האורחים תהיה הבעיה האחרונה שלכם ברוב המקרים.

ג

גמלים – גמלים בכל מקום. עד לפני לא הרבה זמן היו הגמלים אמצעי התחבורה העיקרי בסיני. היום הם משמשים בעיקר לנשיאת ציוד למטיילים, כאטרקציה תיירותית ועבור חלק מהשבטים גם כבשר מאכל. כך או כך, אם אתם נוהגים בסיני פתחו עיניים היטב בדרכים משום שהגמלים לא נוטים להביט לצדדים לפני שהם חוצים את הכביש.

ד

דיונות – הדיונה הגדולה והדיונה הקטנה ודיונת הד'וד'א והדיונה האבודה…דיונות לרוב יש בחצי האי סיני ורובן נעימות למגע וידידותיות לגלגול. הרוב הגדול שלהן מרוכז באזור נואיבה, בואכה דהב. צאו להתגלגל, הנאה מובטחת.

ה

הרים – הרים מקיפים אותנו מכל עבר כשאנחנו מבלים בסיני. הרי סיני האימתניים מצד אחד וההרים של ירדן וערב הסעודית אל מעבר לים האדום. ההרים לא נמצאים כאן רק כדי להטיל צל – בחובם שוכנים קניונים, נקיקים ומסלולי טיול נהדרים שבהחלט שווה להכיר. קחו לעצמכם איזה יום או יומיים לבקר בהר הגבוה או ג'בל אום שומר. החופים יחכו לכם באותו מקום כשתחזרו.

ו

ואדיות – בין ההרים מסתתרים להם לא מעט ואדיות. בקיץ הם צחיחים ומאובקים ובחורף הם גועשים ועלולים לשטוף איתם כל דבר שנקרה בדרכם. בין לבין, כדאי לאמץ את ההמלצה מהסעיף הקודם.

ז

זול – לא משנה כמה פעמים נחזור על זה, זה עדיין אחד היתרונות הכי גדולים של סיני. היא זולה. זולה מאוד. בטח ביחס לחופשות במקומות אחרים בעולם, ולעתים גם בישראל. זה נובע גם מהקרבה שלנו אליה וגם כי המחירים פשוט נמוכים. התמורה אגב, שווה כל אגורה.

ח

חופים – צריך להרחיב? אולי קצת: 230 קילומטרים של רצועת חוף מהממת עם המון פינות חמד קסומות, אירוח בדואי מסורתי נפלא שעושה חשק לחזור שוב ושוב, חול לבן, מים כחולים ושמש זהובה. פשוט בואו. קשה להסביר במילים.

ח' זה גם חושה. לא כדאי לדלג על החלק הזה, אבל אתם יכולים לקרוא על חושות בהרחבה כאן.

ט

טורקיז – מי הים הם כחולים. זה מה שלימדו אותנו בבית הספר וזה בגדול מה שאנחנו רגילים לראות כאשר אנחנו מביטים לכיוון החוף. אבל בסיני החוקים מעט שונים – הלגונה הכחולה, ראס אבו גלום ועוד כמה מקומות קסומים מוכיחים שעם חול בצבע הנכון, הנוף יכול להפוך לגלויה. אפשר להסתכל על המים שעות מבלי להשתעמם. לא מאמינים? נסו אותנו.

י

ילדים – כן, כן. סיני היא מקום מושלם לילדים. לא משנה היכן אתם מתארחים, הילדים תמיד ימצאו מה לעשות – משחקים בחול, גמלים, ג'יפים, ספורט ימי, דיונות ועוד ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם (או עליהם). גם בתי המלון ברובם מותאמים להגעת ילדים ומציעים הרבה אפשרויות עבורם – בריכות רדודות, מתקני משחקים ומנות ילדים במסעדות.

כ

כוכבים – כמה שיש סביבכם פחות אור, תוכלו לראות יותר כוכבים בלילה. זה ידוע. עכשיו חישבו על מדבר בלי טיפת אור אחת ברדיוס של קילומטר סביבכם. הרימו את הראש למעלה. תבלו.

ל

לינה – חושות, בקתות או בתי מלון, סיני עמוסה באפשרויות מגוונות ללינה, במנעד רחב מאוד של מחירים ואיכות. בכל מקום תוכלו למצוא את המקום המתאים לכם מבחינת תנאים ותקציב. לכם נשאר רק לבחור.

מ

מסלולי טיול – יש מהם בסיני והרבה. מעבר לבטן-גב הרגיל (והחיוני) על החוף, תמיד טוב קצת לחלץ עצמות, לשכור מדריך מקומי ולצאת, מי ברכב, מי ברגל ומי על ספינת המדבר, לגלות את המסלולים שמעבר להרים ולדיונות. העולמות שם לא פחות ממהממים.

נ

נואיבה – נקדיש לה סעיף נפרד כי בכל זאת…נואיבה. עיר טיפוסית, דיונות חוליות נעימות, חופים נפלאים ואירוח בלתי נשכח. אזור נואיבה הוא אחד הפופולריים בסיני וחכמת ההמונים בדרך כלל לא טועה.

ס

סכנות – כמו בכל מקום חדש ולא מוכר, צריך להיזהר בלשונכם ובמעשיכם, לכבד את המקום בו אתם נמצאים ולפקוח עיניים. האם סיני מסוכנת יותר מכל מקום אחר? ובכן, קיימת אזהרת מסע לסיני כבר למעלה מעשר שנים, אך מטיילים שחוזרים מדווחים על שקט ושלווה. את השיקול כל אחד מוזמן לעשות עם עצמו.

סביבה – ראוי לציין שרבים מחופי סיני הם פראיים ובתוליים ונותרו כמעט ללא שינוי בעשרות השנים האחרונות, חלקם אף מוגדרים כשמורת טבע מוגנת (למשל הלגונה הכחולה וראס אבו גלום). כדי שנוכל ליהנות מהם עוד הרבה שנים, מוטלת עלינו כאורחים אחריות סביבתית לשמירה על ערכי הטבע והשארתם בדיוק במצב שבו הם היו לפני שהגענו. רצוי שלא להשתמש בכלים חד פעמיים שעלולים להיסחף לים ולהזיק למי ששוכן בתוכו, ובכל מקרה להשאיר את המקום נקי גם אחרי שאנחנו עוזבים. 

ע

ערב רב  – במקור זה כינוי למצרים שהתלוו, יחד עם בני עמים נוספים, לבני ישראל ביציאת מצרים, והתקבלו על ידי משה כחלק מעם ישראל. כמה ימים בסיני ויהיה נדמה לכם שמצאתם את הצאצאים שלהם. חוץ מלעשות עליה, נראה שאין דבר שתבקשו והמארחים לא יצאו מגדרם כדי לסייע לכם בו.

פ 

פירות ים – בים האדום חיים מאות מינים של שוכני ים, רובם נדירים ואינם מותרים לדיג, אבל מידי יום נמשים מהמים סוגים שונים של פירות ים העושים דרכם למסעדות ברחבי חצי האי. התדירות של הדיג במי הים האדום מבטיחה כמעט תמיד שעל שולחנכם תונח מנה טרייה וטעימה.

צ

צלילה – אין צוללן שמכבד את עצמו שלא ניסה, או חשב לנסות וטרם הספיק, לצלול במי הים האדום. שוניות האלמוגים שם הן מהנדירות והיפות בעולם ואתרי הצלילה שמורים היטב ומספקים כבר שנים חוויה שאין שניה לה.

ק

קליטה – בין הרים ובין סלעים, במרחבים העצומים של המדבר, קליטה סלולרית היא דבר די נדיר. היות שבימינו קצת קשה להתנתק לחלוטין ליותר מידי זמן נאמר כי עד ביר-סוויר תוכלו מידי פעם ליהנות מקליטת הרשתות הישראליות (תלוי בכיוון הרוח) ומשם תיאלצו לרכוש כרטיס SIM מקומי (לא יקר) או להתארח במקום שמציע אינטרנט אלחוטי. בשנים האחרונות יש יותר ויותר כאלה.

ר 

ראס – ראס א-שטן, ראס אבו גלום, ראס בורקה, ראס מוחמד, ראס אום סיד…ראס פה וראס שם וקשה להחליט מאיפה להתחיל. המלצת המערכת: תתחילו הכי חזק שלכם ולאט לאט תגבירו את הקצב (קרדיט לקרמבו).

ש 

שאנטי – חיפשנו את ההגדרה של שאנטי ומצאנו את זה: "חוסר מתח ודאגות, שלווה, רוגע". צריך להוסיף?

ת 

תם ולא נשלם – זה לא באמת נגמר אף פעם. תמיד יש עוד מה לראות, עוד מקום לבקר, עוד מישהו להתגעגע אליו. מי שהיה תמיד רוצה לחזור שוב, ומי שעוד לא היה…אתם עדיין פה?

Sending
User Review
0 (0 votes)

מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו

עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

אל תפספסו את המקום שאהבתם!
מקום האירוח שעניין אתכם נקרא חושבים שמחר תזכרו את זה? כבר התאמצתם, חיפשתם ואפילו מצאתם מקום שמעניין אתכם.. יהיה קצת חבל אם מחר לא תזכרו איך קוראים לו. הכניסו את כתובת המייל שלכם כאן למטה וקבלו את פרטי המקום. קחו את הזמן לחשוב והזמינו כשנוח לכם!

פרטי מקום האירוח בדרך אליכם! 🙂
תרגישו חופשי לשלוח לעצמכם תזכורות למקומות אירוח נוספים מהאתר

דילוג לתוכן