ההר הגבוה ומנזר סנטה קתרינה

עודכן לאחרונה: 17.2.2022

בקצרה (אמ;לק)

 • אזור ההר הגבוה הוא איזור מעולה לטרקים, יש מסלולים קשים יותר, ויש מסלולים בדרגת קושי בינונית. 
 • כדי לצאת לטיולים בהר הגבוה חייבים לקחת מדריך דרך חברה מסודרת (יש שני משרדים מוכרים ומסודרים camp fox ושיח' מוסא).
 • הדרך המומלצת להגעה להר הגבוה, היא על ידי תיאום מראש עם מונית שתאסוף אתכם. 
 • ניתן לשכור גמלים שיסחבו עבורכם את הציוד במהלך הטיול, ואפשר גם לסחוב לבד את הציוד.
 • בטיול ישנים בשטח – לרוב בבוסתנים של משפחות. 

מידע נוסף

מהו ההר הגבוה? 

"ההר הגבוה" זהו האזור שסביב מנזר סנטה קתרינה בדרום סיני. מדובר בשטח הררי עם מספר לא מבוטל של פסגות (בגובה של למעלה מ-2,000 מ' מעל לפני הים), הגבוהה שבהן: ג'בל קתרינה– 2,642 מ'.

מעבר למנזר הנוצרי העתיק בעולם, יש על ההר גם מקורות מים טבעיים, מים זורמים, בוסתני פרי, מבנים ביזנטיים ואוכלוסיה בדואית משבט הג'בלייה – שבט שעל פי המסורת הגיע מאזור הבלקן כעבדי המנזר, והשתלב במרחב המוסלמי-בדואי.

חשוב לדעת

לטיולים שיוצאים לכיוון סנטה קתרינה חובה לקחת דליל – מורה דרך בדואי למסלול.

יש לעשות זאת דרך משרד מסודר – פוקס קמפ פרג' או שיח' מוסא.

יש מים בשפע בהר, ועם זאת מאוד מומלץ לצאת לטיול עם לפחות שני בקבוקי מים לאדם; ניתן למלא מים בכל מעיין או באר שעליהם יצביע הדליל.

יש כפר לא קטן בהר (כפר אל-מילגה – סנטה קתרינה) ובו חנויות שאפשר לקנות בהן אוכל לטיול.

הטיול בדרגת קושי סבירה (אפשר קשה יותר, אפשר קשה פחות – בהתאם למסלול ולכושר) ויש להצטייד בהתאם (ציוד מפורט יצויין בהמשך).

איך מגיעים לסנטה קתרינה?

רצוי מאד לתאם מונית מראש. להבדיל מהנהגים שמסיעים אתכם לחופים, הנהגים של ההר הגבוה מכירים היטב את הכביש המוביל לשם, על כל המהמורות, הסיבובים והירידות שבו.

אין כמובן קליטה סלולרית בשטח, בשום רשת (למעט מספר פסגות – אותן מכיר הדליל).

הטיול בטוח ומהנה, אך כמובן יש לשמור על כללי הבטיחות המוכרים בטיולים: לא לגעת בבעלי חיים שאתם לא מכירים, לא להפוך אבנים גדולות בשטח, לא לקפוץ למקורות מים לא מוכרים, ובקיצור – חשבו פעמיים לפני כל פעולה שחורגת מתכנית הטיול הרגילה. 

קבוצת "מטיבי לכת גדרה" כתבו את המסמך כהמלצה ידידותית; מטיילים רבים יכולים להמליץ באופן מעט שונה מהמומלץ כאן, ובכל מקרה, הטיול הוא על אחריותכם, המטיילים, ולנו או לכותבים אין כל אחריות על המתרחש בטיול שלכם.

מתי?

באופן עקרוני, לטיול בסיני מומלץ לצאת בעונות האביב והקיץ, בחודשים אפריל – אוקטובר.

בחודשים נובמבר-מרץ קר בהרים, וכמעט מדי שנה יורד שלג. כלומר, אם אתם בוחרים לטייל בחורף – תתכוננו כפי שמתכוננים לטיול הררי בשלג, וחשוב לציין שחייב להיות לכם ניסיון מוקדם בכזה טיול. אנשים כבר קפאו למוות בהר.

בכל מקרה יש להיזהר משיטפונות, בחודשי החורף המועדים לכך.

בחודשים אפריל-יוני ההר שופע מים; בחודשים יולי-ספטמבר, הבוסתנים שופעי פרי.

מסלולים

ניתן לצאת לסוגים שונים של מסלולים בהרים עם רמות עניין, קושי ואורך שונות: טיולי יום קצרים, יומיים של סיבוב קצר, עם גמלים שנושאים את הציוד, ועד 7 ימים מלאים עם ציוד על הגב – וכל מה שבאמצע. הכל אפשרי.

מה שמקובל הוא שבמהלך היום צועדים ומטיילים עם תיק יום קטן על הגב, בעוד הגמל נושא את ציוד הלילה: שקי שינה, בגדים חמים, ציוד בישול, אוכל וכדומה.

הגעה

אפשר להגיע להר הגבוה בקלות. הכי קל ופשוט זה לתאם מונית שתחכה לכם במעבר הגבול בטאבה ותיקח אתכם ישירות להר, כ- 3 שעות נסיעה.

אפשר כמובן גם לתאם עם אותה מונית נסיעה מנואיבה או דהב – אנחנו פשוט חושבים שאת המנוחה בחוף הים כדאי לשמור לסוף. נכון לאוקטובר 2017, מונית רגילה (נהג + 4 מקומות) מטאבה להר הגבוה עולה כ-500 לירות מצריות לכל כיוון; מונית מיקרובוס (13 נוסעים) עולה כ-600 לירות. זה לא מבטיח כלום לגבי המחירים בעתיד, אולם זהו הסכום ההגיוני והמקובל עבור נסיעה כזו. 

חשוב ומומלץ, כאמור, לתאם מונית מראש – אם פשוט תגיעו לגבול, המחיר יכול להיות גם כפול.

פרטי נהג שיצא לנו לנסוע איתו: ג'מיע מחמוד ג'בלי – מדבר אנגלית טובה: 00-20-1002004746 (זמין גם בוואטסאפ – שלחו לו הודעה קולית באנגלית). אפשר למצוא עוד נהגים ומספרי טלפון כאן

איפה מתחילים?

הגעה:

מדברים עם נהג המונית מראש, וקובעים איתו שעה מדוייקת בה תחצו את הגבול. יחכו לכם גם אם תאחרו קצת. בכל אופן, תשתדלו לעדכן את הנהג במקרה כזה.

מעבר הגבול בטאבה מהיר ופשוט בד"כ. פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, כל השנה (למעט יום כיפור ועיד אל-אדחה). בכרטיס הפרטים שממלאים בצד המצרי (של ביקורת הגבולות), כדאי לרשום כי יעד הנסיעה הוא: Nuweiba ולאו דווקא St. Katherine ,וזאת כדי שלא לעורר עודף בירוקרטיה סביב הטיול שלכם בהרים.

בכלל, בתקופות מסוימות השלטונות המצריים רגישים יותר לטיולים רגליים מחוץ לריכוזי התיירות ה"רגילים" (דהיינו, החופים בין טאבה לנואייבה, דהב ושארם א-שייח'), במיוחד אם מדובר בקבוצת מטיילים בשטח. לכן, ההמלצה שלנו היא "להוריד פרופיל", להגיע לסנטה בשקט ולצאת לשטח עם הדליל והגמלים שלכם. את הדרך מהצד הישראלי למצרי עושים ברגל (כ- 100 מ'), ובדיוק ביציאה מהמסוף נמצאת תחנת המוניות.

בצד הישראלי משלמים מס מעבר של 110 ש"ח (104 + 6 שקלים עמלה שניתן לחסוך בתשלום מראש), בצד המצרי 405 לירות מצריות. אין מס במעבר חזרה.

כדאי לשמור את הקבלות. הנסיעה היא לסנטה- קתרינה, בערבית – "כָּתְ-רִ-ין".

המרת כסף:

את השער הטוב ביותר מקבלים עבור דולרים או יורו. את השער הטוב ביותר תקבלו בסניף הבנק השוכן בתוך מעבר הגבול, מעט לפני ביקורת הדרכונים המצרית. אם צריך בהמשך, אפשר להחליף גם במקומות הלא רשמיים (חופים, חנויות המזכרות ליד מנזר סנטה-כתרינה וכו'), אולם בשער נמוך יותר. נהג המונית יוכל להמליץ לכם בדרך כלל היכן עדיף להחליף כסף. ניתן להחליף גם שקלים, אך כאמור – עדיף להצטייד בדולרים או יורו מהבית ולהמיר אותם.

משרדי הטיולים בהר הגבוה:

חובה לקחת דליל (מדריך בדואי) וחובה שזה יהיה דרך משרד מסודר. אל תנסו להתחכם או להוזיל עלויות, כי אתם עלולים להתסבך וגם להיתקע במסלול לא מוכר.

המשרד מספק: דליל, גמל/ים שסוחבים את הציוד במהלך היום, כשאתם מטיילים (לפי מפתח של 4 מטיילים לגמל), יעוץ לגבי המסלול ואיזושהי אחריות בסיסית על עצם הסתובבותכם בשטח (אם לא תחזרו בזמן – יש מי שיבוא לחפש אתכם).

יש שני משרדים מוכרים ומסודרים:

1 .Camp Fox ,של פרג' מחמוד ג'בלי הוא לדעתנו המשרד הנוח, הנעים והמסודר יותר בין השניים. היתרון אצל פרג' הוא הגמישות. אפשר לבחור איזה דליל שרוצים, אם מכירים (הוא גם יכול לבחור בשבילכם, אך לא מחייב זאת). אם אתם מכירים את המסלולים הוא יזרום איתכם בעניין, ויאפשר לכם לצאת לטיול עם ציוד על הגב בקלות, מבלי לנסות לדחוף גמל בתשלום נוסף.

טלפון: פרג' (מדבר עברית שוטפת) – 012-20-1094732417.

2 .שיח' מוסא, הוא המשרד הוותיק יותר, אך לדעתנו פחות כדאי להגיע אליו בשנים האחרונות. היתרון אצלו – הוא ממוקם ממש בלב הכפר, וקל לצאת ממנו לחנויות וכו' (תמיד יהיה מי שיקפיץ אתכם לחנויות בשמחה).

מוסא: 012-20-1006880820 (מדבר גם עברית).

עלויות:

נכון ליולי 2018 – ב-Camp Fox (פרג'): ליום טיול: 250 לי"מ לדליל, 250 לי"מ לגמל אחד (לא חובה – אפשר ציוד על הגב), 250 לי"מ למשרד, 20 לי"מ לאדם ללינה ללילה בשטח – שאתם משלמים ישירות לבעל הבוסתן אצלו אתם ישנים. זכרו שהעלויות הגדולות מתחלקות בין כל המטיילים; נהוג להשאיר לדליל טיפ של כ-15-20% מהעלות שלו, ועל הגמל/ים סכום צנוע יותר.

ציוד:

יש מסלולים קשים יותר, ויש מסלולים בדרגת קושי בינונית. למסלולים הקשים יש להתארגן כמיטיבי לכת.

הציוד שצריך להיות עליכם בכל מקרה: תיק גב טוב (קטן, למשך היום), תיק לציוד שנשאר עם הגמל, שק שינה, מזרון שטח, פנס ראש וסוללות ספייר, אלתוש, ביגוד להחלפה, בגדים לכניסה למים, נעלי הליכה, סנדלים לסוף היום, 3 ליטר מים לאדם, כובע רחב שוליים, קרם הגנה משמש, כלי בישול (סיר או שניים, קטנים), כלי אוכל רב פעמיים (אין איפה לזרוק זבל במסלול – חבל להיסחב עם חד פעמי מלוכלך בתיק ואנחנו בטח לא רוצים להשאיר בטבע לכלוך שאינו מתכלה), מעט סבון כלים בבקבוק קטן וחזק. נציין שבערב קר בדרך כלל, ויש להביא גם ביגוד חם.

אוכל אפשר לקנות בכפר אל-מילגה (סנטה קתרינה) לפני היציאה למסלול (או בכל חנות אחרת לפני ההרים, כלומר – בארץ או בנואייבה) – מומלץ לקנות אוכל מזין וקל, כגון: פסטה, אורז, קמח (הדליל ישמח לסייע באפיית פיתות), גבינות משומרות וכדומה, על פי העדפותיכם ואופי המסלול.

בחודשים מאי-אוקטובר תוכלו לקנות פירות וירקות בחלק גדול מהמסלולים בהרים (תשאלו אם יש, ואיפה).

לינה:

בכפר, אם הגעתם בערב לפני הטיול, אפשר לישון בחדרים ב-Camp Fox או אצל שיח' מוסא, בהתאם למי שבחרתם לצאת איתו לטיול; הראשון בהחלט ערוך יותר לתיירים ומטיילים, ואפשר גם להחליף חוויות עם אנשים שזה עתה חזרו מההרים.

בטיול, ישנים בשטח – לרוב בבוסתנים של משפחות (יש לשלם כ-20 לירות למטייל – הדליל יאמר לכם בדיוק כמה), או בשטח, ליד מעיינות – תלוי במסלול.

בחזרה מהטיול, אפשר בהחלט להישאר עוד לילה בכפר, ונמליץ לכם על הבוסתן של אחמד סאלח (נקרא: "כארם אחמד סאלח"), שממוקם בתוך הכפר בכיוון ואדי אל ארבעין, והוא ערוך לארח מטיילים עם חדרים משודרגים (מקלחת חמה ושירותים בתוך החדר) והרבה צמחי תבלין ועצי פרי, כך שתרגישו בבית. לרוב קר בלילה – הצטיידו בשק-שינה ובמזרון שטח מתאימים.

מסלולים לדוגמה

מסלולים עם גמלים:

יומיים:

 • עליה לג'בל מוסא, ירידה לוואדי אל-ארבעין, לינה.
 • עליה לג'בל קתרינה(קשה), ירידה בוואדי אל-אחמר, ח'רזה, וואדי טובוג, נקב אבו-ג'יפה, הגעה חזרה לכפר.
 • יציאה מהכפר בעלייה בנקב אבו-ג'יפה, עליה בוואדי זוותין, טיפוס לג'בל עבאס-באשה (שרידי ארמון; יצאתם מאוחר? אפשר לדלג על ההר).  ירידה לוואדי טיניה, לינה שם (יום ארוך, לצאת מוקדם).
 • ירידה בוואדי טיניה, ביקור בסָּ-גָּ-ר, בריכת וואדי שג הגדול, ירידה בוואדי שג לוואדי טלח, עליה לכפר אבו-סילה (מונית משם לכפר המרכזי, אל-מילגה).

3 ימים:

 • יציאה מהכפר בעלייה בנקב אבו-ג'יפה, עליה בוואדי זוותין, טיפוס לג'בל עבאס-באשה (שרידי ארמון; יצאתם מאוחר? אפשר לדלג על ההר), ירידה לוואדי טיניה, לינה שם (יום ארוך, לצאת מוקדם); אופציה נוספת אם יצאתם מאוחר היא לישון בוואדי זוותין.
 • וואדי אבו-תוויתה, פרש אום-סילה ("עמק הרוג'ומים"), ירידה ל"בריכה הכחולה" (גלת אל- אזרק) – פנינת ההר! עליה בוואדי טלעה הגדול עד פארש רומנה, לינה שם.
 • עליה (מתונה מאוד) בוואדי ג'יבאל, ביקור בבריכות ה- ח'רזה –של וואדי שג מוסא (בררו קודם אם יש מים), ירידה בוואדי טובוג, חזרה לכפר דרך נקב אבו-ג'יפה (יש לכם עודף זמן? המשיכו בירידה בטובוג אל וואדי טלעה הקטן, רדו ב- סדאוד (ערוץ בולדרי קשה למעבר, ובו מספר מעיינות), ושובו לכפר דרך נקב קוויז.

4 ימים: 

 • יציאה מהכפר בעלייה בנקב אבו-ג'יפה, עליה בוואדי זוותין, טיפוס לג'בל עבאס-באשה (שרידי ארמון; יצאתם מאוחר? אפשר לדלג על ההר), ירידה לוואדי טיניה, לינה שם (יום ארוך, לצאת מוקדם), אופציה נוספת אם יצאתם מאוחר היא לישון בוואדי זוותין.
 • וואדי אבו-תוויתה, פרש אום-סילה ("עמק הרוג'ומים"), ירידה ל"בריכה הכחולה" (גלת אל-אזרק) – פנינת ההר! עליה בוואדי טלעה הגדול עד פארש רומנה, לינה שם.
 • עליה לג'בל באב א-דוניא: שער העולם!! : עלייה בבוקר בנקב בחריה עד לעין נג'ילה, עליה לג'בל באב א-דוניא, הליכה לכיוון נקב אום-סיח'ה, ירידה בו לוואדי ג'יבאל, לינה בוואדי ג'יבאל (מומלץ באזור בוליעה).
 • המשך עליה (מתונה מאוד) בוואדי ג'יבאל, ביקור בבריכות ה- ח'רזה – של וואדי שג מוסא (בררו קודם אם יש מים), ירידה בוואדי טובוג, חזרה לכפר דרך נקב אבו-ג'יפה (יש לכם עודף זמן? המשיכו בירידה בטובוג אל וואדי טלעה הקטן, רדו ב- סדאוד ) ערוץ בולדרי קשה למעבר, ובו מספר מעיינות(, ושובו לכפר דרך נקב קוויז.

מסלולים עם ציוד על הגב:

חלק מהמסלולים מבוססים על לינה במקומות אליהם לגמלים קשה או בלתי אפשרי להגיע.

יומיים: אותם מסלולים המומלצים עם גמלים, ניתן לבצע גם בלי – אם אתם מיטיבי לכת, ויודעים לסחוב את ציוד הלילה והבישול על הגב.

3 ימים

 • יציאה מהכפר בעלייה בנקב אבו-ג'יפה, עליה בוואדי זוותין, מעבר לוואדי ג'יבאל (בדרך – לעצור בבריכות ה- ח'רזה של וואדי שג מוסא; בררו קודם אם יש מים), ירידה בוואדי ג'יבאל, לינה בבוליעה בוואדי ג'יבאל.
 • המשך ירידה בוואדי ג'יבאל – אשר פונה צפונה והופך לוואדי טלעה הגדול, ירידה איתו ועצירה בדרך ב"בריכה הנסתרת" ובנקיק הפטל ("גלת אל-חילווה); המשך ירידה עד לגלת אל-אזרק, "הבריכה הכחולה", הלוא היא פנינת ההר ולינה בצמוד לבריכה ) שימו לב – אם יש חשש לשטפונות אפילו הקלים ביותר, אין לישון באיזור זה!
 • טבילת בוקר בבריכה הקפואה, עליה לפארש אום-סילה ("עמק הרוגו'מים"),ירידה לוואדי אבו-תוויתה, מעבר לוואדי טיניה, ביקור בסָּ גָּר, המשך לשג הגדול , שג טיניה, וביקור בבריכה שלו; ירידה בוואדי שג עד לוואדי טלח, עליה לכפר אבו-סילה (מונית משם לכפר המרכזי, אל-מילגה). או עליה בוואדי טלח ובנקב אל-הווא עד לכפר המרכזי, אל-מילגה (תוספת של שעה-שעתיים).

4 ימים: 

 • יציאה מהכפר בעלייה בנקב אבו-ג'יפה, עליה בוואדי זוותין, מעבר לוואדי ג'יבאל (בדרך – לעצור בבריכות ה- ח'רזה – של וואדי שג מוסא; בררו קודם אם יש מים), ירידה בוואדי ג'יבאל, לינה בבוליעה בוואדי ג'יבאל.
 • המשך ירידה בוואדי ג'יבאל, עליה בנקב אום-סיח'ה לכיוון רכס ג'בל באב, טיפוס על ההרים ראס אבו-עלדה ו/או ג'בל אום-גסבה, הליכה לעין נג'ילה – ולינה שם (יש לאסוף עץ למדורה כחצי שעה לפני המעיין, אזור המעיין עצמו "נקי" מעצי בעירה).
 • עלייה על הבוקר לג'בל באב א-דוניא – שער העולם!!, ירידה ממנו (למעשה חוזרים לעין נג'ילה – שם משאירים את התיקים הגדולים) והליכה לכיוון וואדי זוויעתר, ירידה בזוויעתר עד למפגש עם וואדי טלעה הגדול: ה"בריכה הנסתרת" ונקיק הפטל ("גלת אל-חילווה). המשך ירידה עד לגלת אל-אזרק, "הבריכה הכחולה" – הלוא היא פנינת ההר – ולינה בצמוד לבריכה ) שימו לב – אם יש חשש שטפונות אפילו הקלים  ביותר, אין לישון באיזור זה!
 • טבילת בוקר בבריכה הקפואה, עליה לפארש אום-סילה ("עמק הרוגו'מים"), ירידה לוואדי אבו-תוויתה, מעבר לוואדי טיניה, ביקור בסָּ גָּר, המשך לשג הגדול – שג טיניה, וביקור בבריכה שלו; ירידה בוואדי שג עד לוואדי טלח, עליה לכפר אבו-סילה (מונית משם לכפר המרכזי, אל-מילגה). או עליה בוואדי טלח ובנקב אל-הווא עד לכפר המרכזי, אל-מילגה (תוספת של שעה-שעתיים).

תודה ל"מיטיבי לכת גדרה", למדריך סיני – אלי כץ, ולגיא שילה שערכו את המסמך ונתנו לנו לפרסם כאן את המידע לטובת כלל המטיילים.

מפת תרשים של החברה להגנת הטבע
Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן