מוניות ותחבורה בתוך סיני

בקצרה (אמ;לק)

  • הדרך הפשוטה ביותר והזמינה ביותר להתנייד בסיני היא באמצעות מוניות. זה זמין, המחירים סבירים, אפשר לחלוק את הדרך עם אנשים נוספים, והשירות בדרך כלל ממש בסדר. 
  • ניתן לעבור גם עם רכב פרטי. זה מאפשר להתנייד באופן יותר חופשי ומהיר עם כל היתרונות של רכב צמוד, אך כרוך במעט בירוקרטיה. שימו לב כי בשלב זה, עקב הפעילות המוגבלת של מסוף הגבול, לא ניתן להיכנס לסיני ברכב פרטי. 
  • יש גם אוטובוסים במחירים מאד זולים אך הזמינות שלהם הרבה פחות טובה. 
  • לפני הזמנת המונית, וודאו שיש לכם כבר הזמנה לבית מלון, כך תדעו בדיוק להיכן אתם צריכים להגיע ותוכלו לוודא שהנהג מכיר את המקום אליו הוא צריך לקחת אתכם

אז הגעתם לטיול בסיני. בין אם החלטתם כבר בבית לאיזה חוף מועדות פניכם ובין אם החלטתם להיות ספונטניים, צריך איכשהו להגיע ממעבר הגבול לחוף עצמו. רצועת החוף הפסטורלית נמתחת לאורך של כ-230 ק"מ – לא מרחק שאפשר לעשות ברגל. יש מספר דרכים בהם ניתן להתנייד לאורך החוף.

מוניות בסיני

הדרך הבטוחה והטובה ביותר להגיע היא באמצעות מונית. מוניות ממתינות מיד ביציאה מהצד המצרי של מעבר הגבול, והן יוצאות, על פי הכלל המוכר לנו ממוניות השירות בישראל: מתמלא-יוצא. יש מוניות קטנות (5 אנשים) ויש גדולות (14 איש), והמסלול שלהן עקרונית הוא לאורך כל רצועת החוף, אלא אם הצלחתם למלא את הרכב ב-14 איש שנוסעים רק חלק מהדרך.

אפשר, ואף מומלץ, להזמין מונית מראש. כדאי לעשות זאת מספר ימים לפני ההגעה. זה יחסוך לכם את ההמתנה בטאבה ועיכובים נוספים בדרך כמו עצירה להורדת נוסעים, על תיקיהם ומזוודותיהם. בהמשך תראו רשימה של נהגים מומלצים ואפשרות להתקשר איתם בלחיצת כפתור. 

כמה דגשים לגבי נסיעה במונית בסיני

הכי חשוב – רוב הנהגים בסיני כנראה לא יתמודדו על תואר "הנהג המצטיין", בלשון המעטה. בלשון בוטה יותר, יש לא מעט נהגים שנוהגים בצורה שעלולה להיות מסוכנת, ובנוסף כלי הרכב לא תמיד מתוחזקים כראוי. אל תחששו להעיר על משהו שלא נראה לכם תקין או על נהיגה מסוכנת. אלה החיים שלכם! רגע לפני שאתם נוסעים, מומלץ לקרוא בהרחבה על הנחיות בטיחות לנסיעה במונית בסיני

סכמו מראש את מחיר הנסיעה. במעבר הגבול עצמו אין יותר מידי מקום להתמקחות על המחיר היות שאם הנהג הראשון בתור יציע מחיר, אף נהג אחר לא ירד ממנו. לכן ודאו היטב אם המחיר מתאים לכם ואם הוא מחיר לאדם או מחיר "פיקס" למונית (ואז גם תוכלו לצרף אנשים נוספים כדי למלא את הרכב ולקצר את זמן ההמתנה).

אם אתם יודעים בדיוק לאן אתם נוסעים – מצוין. אם לא, הנהגים ינסו לשכנע אתכם לעתים להגיע לחוף שהם עובדים איתו. זה לא אומר בהכרח שההמלצה תהיה גרועה, אבל זה נתון שכדאי להביא בחשבון. באופן כללי רצוי תמיד להזמין לעצמכם מקום ולהגיע בראש שקט, בין אם לאחד המלונות המעולים של סיני ובין אם לחושה בקאמפים לאורך רצועת החוף. 

בעבר היו נהגי מוניות שניתן היה להיעזר בהם בתשלום של אגרת מעבר הגבול (405 לירות מצריות – כ-80 שקלים). הם ישלמו את האגרה עבורכם ויגלמו זאת במחיר הנסיעה. היום הנוהג הזה כמעט ולא מתקיים, אם כי יכול להיות מצב שכן, מאוד תלוי בנהג. אם זה מתאפשר, מה שאתם צריכים לומר להם זה שאתם רוצים שהם ישלמו את ה-BORDER TAX. כך תחסכו החלפה של כסף במעבר הגבול (בו שער ההמרה גבוה יחסית) ותוכלו להחליף את הכסף אצל הנהג עצמו או בחוף. יש לציין כי מוטב להביא דולרים להחלפה ולא שקלים, גם משום שער המרה טוב יותר שתקבלו וגם כי הדולר אטרקטיבי יותר מהשקל ותוכלו להחליף אותו כמעט בכל מקום.

אגב, אם בחרתם לנסוע במונית גדולה ומשותפת, סביר שאם היא תהיה מלאה לא יישאר מקום גם לכל התיקים שלכם בתוך המונית והם ייקשרו על הגג. הנהגים מספיק מנוסים בקשירת התיקים והציוד על הגגון של האוטו, כך שאין באמת ממה לדאוג, אבל תמיד כדאי לזרוק עוד מבט לראות שהחבל מתוח מספיק ושמקיף את כל התיקים שנמצאים על הגג כדי שלא תגיעו לחוף ותגלו שאיבדתם איפשהו בדרך את הציוד. מכל מקום, גם אם אתם נוסעים ברכב, מומלץ מאוד לפני שאתם נוסעים לערוך ביטוח נסיעות לסיני, הכולל גם אובדן או גניבה של הכבודה, שיסגור לכם גם את הפינה של הפיצוי על כל מקרה שלא יקרה. 

מחירי הנסיעה במונית

במהלך נובמבר 2016 היה במצרים פיחות משמעותי בערך הלירה המצרית, שהוזיל משמעותית את עלות הטיול שלנו. לפני הפיחות, שקל אחד היה שווה בערך שתי לירות מצריות, ונכון למאי 2021 שקל אחד שווה קצת פחות מ-5 לירות מצריות (אם כי השער שתקבלו ב-Change במסוף הגבול יהיה נמוך עוד יותר – סביבות 4.5 לירות לשקל).

בעקבות הפיחות, נהגי המוניות מעדיפים לגבות את מחיר הנסיעה בשקלים, שימו לב לזה. לפעמים זה בסדר ואין בעיה עם זה, אבל ודאו כי המחיר נשאר הוגן ולא מופרז. דבר נוסף שיש להביא בחשבון הוא שהמחירים משתנים (לפעמים באופן משמעותי) על פי מספר הנוסעים במונית. ככל שיש יותר נוסעים, עלות הנסיעה לכל נוסע תהיה נמוכה יותר. על כל פנים, אין באמת כללים או חוקים בנושא הזה והמחירים עשויים להשתנות מיום אחד למשנהו.
אלו דוגמאות למחירי נסיעה מנסיונם של אנשים שהיו בסיני לאחרונה (מעודכן למאי 2022):

מהגבול / אל הגבולמחיר למונית קטנה  (עד 3 אנשים + מזוודות)מחיר למונית גדולה (עד 14 אנשים + מזוודות)

שארם א-שייח'

1,850 לירה מצרית2,250 לירה מצרית

דהב

1,200 לירה מצרית1,400 לירה מצרית

נואיבה והחופים

600 לירה מצרית800 לירה מצרית

טאבה הייטס

400 לירה מצרית700 לירה מצרית

הלגונה הכחולה וראס אבו גלום

2,050 לירה מצרית (לאנד קרוזר, 8 אנשים)

סנטה קתרינה

1,600 לירה מצרית2,000 לירה מצרית

 

אוטובוס בסיני

נסיעה באוטובוס היא האופציה הזולה ביותר מכל האפשרויות הקיימות להתניידות בחצי האי (למעט טרמפים מן הסתם, אבל זה לגמרי על אחריותכם ולא מומלץ במיוחד). רוב האוטובוסים בשירות הם ישנים ומרעישים למדי, אבל ממוזגים והנסיעה בהם בכל זאת מהנה ומעניקה חוויה מסוג שונה שמאפשרת גם להכיר קצת את האוכלוסייה המקומית על הדרך.

יש אוטובוס שיוצא פעם ביום, בשעה 15:00, ממעבר הגבול לעבר שארם. התחנה המרכזית, ממנה הוא יוצא נמצאת כקילומטר דרומית לעבר הגבול, מצד שמאל.  הנסיעה, לאורך הכביש הצר שנסלל על ידי ישראל לאחר מלחמת יום כיפור – מהממת. שילוב של מדבר עם הרים וים, העיניים יוצאות מהחורים. בדרך לשארם האוטובוס יעצור בתחנות המרכזיות של נואיבה ודהב, ובהחלט אפשרי גם לרדת ממנו אל הכביש ברצועות החוף הקטנות יותר. הנסיעה עד שארם אורכת כחמש שעות (בכל זאת, אוטובוס).

שעות יציאת האוטובוס:

כדאי כמובן לוודא את השעה המעודכנת לפני שמגיעים לאזור, אבל אלה שעות יציאת האוטובוסים "על הנייר":
מהגבול לשארם: 15:00.
משארם לגבול: 09:00.
מדהב לשארם: 10:00.
משארם לדהב: 16:00.

מחירי הנסיעה באוטובוס:

מטאבה לנואיבה: 65 לירות מצריות.
מטאבה לדהב: 85 לירות מצריות.
מטאבה לשארם: 110 לירות מצריות.

לכל הפרטים על שירות האוטובוסים של סיני, תחנות, נהלים וזמנים – מוזמנים לקרוא את הכתבה על אוטובוסים בסיני

 

רכב פרטי

ואפשר גם ברכב פרטי. אם לא בא לכם לסמוך על נהגי המוניות המצריים או להיטלטל באוטובוס עם התיקים לאורך הכביש הצר והמפותל, תוכלו לחצות את הגבול עם הרכב הפרטי שלכם. זה כרוך בעיכוב של כשעה במעבר הגבול ובמעט בירוקרטיה, אולם לאחר שעברתם תוכלו להתנייד בקלות לכל מקום, בלי להיסחב עם הציוד ובלי להיות תלויים בתחבורה המקומית. הכבישים בסיני בסך הכל במצב סביר, במיוחד לאורך החוף, ומחירי הדלק זולים במיוחד, בטח ביחס למה שאתם רגילים לשלם בישראל.

זמני נסיעה מוערכים (במונית או ברכב פרטי) ממסוף הגבול בטאבה לאזורים שונים בסיני:

לאזור טאבה הייטס: כחמש עשרה דקות.
לאזור ביר סוויר / אל מחש: כעשרים דקות עד חצי שעה.
לאזור ראס אל-שטן: כ-45 דקות.
לאזור נואיבה: כשעה.
לאזור דהב: כשעתיים.
לאזור ההר הגבוה/סנטה קתרינה: כשעתיים וחצי.
לשארם: כשלוש שעות וחצי.

נסיעה בטוחה!

מוניות בסיני
צולם ע"י דן בראון
הכתובה פורסמה לראשונה ב-25.12.2016 ועודכנה לאחרונה ב-5.5.2022
Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

תזמינו מלון מראש
יש מבחר רחב של מלונות מומלצים באתר וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

תעשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חס וחלילה קרה משהו, אתם מכוסים ויש מי שידאג לכם (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין עבורכם בווטסאפ באופן שוטף).

תגיעו ערוכים למעבר הגבול
תרכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר), תמירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב למקום מגוריכם (אח"כ תמירו בסיני דולרים ללירות) ותזמינו מונית מראש… אבל כל אלה, רק אחרי שאתם יודעים בוודאות שיש לכם מלון!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן