פסח בסיני

עודכן לאחרונה: 6.6.2021

אולי זה ההקשר של יציאת בני ישראל ממצרים וחציית מדבר סיני ואולי הקונוטציה של היציאה מעבדות לחרות, אבל כמו בכל שנה, גם השנה בחול המועד פסח יחצו עשרות אלפי ישראלים וישראליות את מסוף הגבול בטאבה בדרכם לארץ המובטחת. אלא שבניגוד ליציאת מצרים המקורית, הכיוון יהיה דרומה והארץ המובטחת תהיה פיסת החוף השלווה בסיני שבה נבקש להירגע מעט מחיי היום יום המלחיצים משהו בישראל, ולמלא מחדש את המצברים שעוזרים לנו לצלוח אותם.

סיני חזרה בשנים האחרונות להיות יעד תיירותי פופולרי על לוח החופשות שלנו, ומציעה למבקשים לנפוש בה אפשרויות אירוח מגוונות, אטרקציות ומקומות יפהפיים לראות ונופים מדהימים על גבול עוצרי נשימה, מעל ומתחת למים. הניסיון שלנו לאורך השנים מלמד כי בתקופות עמוסות יותר (וחופשת הפסח בהחלט שייכת לקטגוריה הזו) יש מספר דגשים שמוטב להביא בחשבון לפני ובמהלך הנסיעה שלנו לסיני, ומשום שבכל שנה השאלות וההתלבטויות פחות או יותר חוזרות על עצמן, הכנו מדריך מפורט עם כל מה שצריך לדעת על חופשת פסח בסיני.

סיני בפסח
צילום: אפרת אור

נתחיל בהתחלה – מה צריך לקחת איתנו לסיני בפסח?

האמת היא שבעניין אריזות אין דגשים מיוחדים לחופשה בפסח דווקא, אבל תמיד חשוב להזכיר את הדברים שבלעדיהם לא כדאי להתחיל את הנסיעה דרומה. בראש ובראשונה, דרכון בתוקף לשלושה חודשים קדימה לפחות. נזכיר כי אזרח ישראלי מחויב ביציאה מישראל וכניסה אליה באמצעות הדרכון הישראלי בלבד, גם אם יש ברשותו דרכון נוסף. מסיני אפשר להיכנס ולצאת עם דרכון זר. אשרת הכניסה היא ל-15 ימים וניתן לטייל בה לאורך רצועת החוף של סיני עד ראס מוחמד, ובהרים עד אזור ההר הגבוה ומנזר סנטה קתרינה. אם היעד שלכם הוא אתרי הצלילה של ראס מוחמד או יעדים אחרים מעבר לחצי האי סיני, תצטרכו להצטייד בויזה למצרים שאותה יש להפיק בשגרירות מצרים בישראל.

מעבר לדרכון ולמעברים, חשוב לזכור כי בעונות המעבר כדאי להתגונן מהיתושים של סיני, באמצעות ביגוד ארוך לשעות הערב והלילה (שבאופן כללי כדאי לקחת כי הערבים עדיין עלולים להיות קרירים) ו/או חומר מאלחש למריחה או מתקן חשמלי הדוחה יתושים. אם אתם מתארחים במלון תסבלו פחות מהבעיה הזו (אם כי למרפסת של החדר הם בהחלט יכולים להגיע) ובחלק גדול מהקמפים החושות מצוידות בכילה נגד יתושים, אולם אין אחריות לגבי מצבה ומספיק קרע קטן כדי שהכילה לא תעשה את העבודה כנדרש. המלצתנו היא לא לסמוך על המזל ובטח לא על רחמיהם של היתושים ולקחת אתכם אמצעי הגנה מתאימים.

עוד דברים שכדאי לקחת אתכם – ספר טוב (אפילו שניים, בסיני קצב הקריאה עולה פלאים), כובע ומשקפי שמש, כלי רחצה כולל השמפו שאתם אוהבים מהבית ותכשירי היגיינה שככל הנראה תתקשו למצוא בסיני, בעיקר לנשים.

תוכלו למצוא את הרשימה המומלצת המלאה בכתבה שלנו על מה אורזים לסיני.

מעבר הגבול לסיני בפסח

נתחיל בסוף – כן. צפויים עומסים, לעתים חריגים, במסוף הגבול לסיני, בעיקר בימים שלפני ערב החג לכיוון סיני ובימים שאחרי יציאת החג לכיוון ישראל. מתי בדיוק? הניסיון שלנו מראה כי עיקר העומס בכניסה הוא בשלושה מועדים עיקריים:

  • יום לפני ערב החג, לאורך כמעט כל היום, ובחצי היום הראשון של ערב החג עד כניסת החג.
  • אחרי ליל הסדר, כבר משעות הלילה והבוקר המוקדמות ולאורך כמעט כל היום.
  • ביום הראשון של חול המועד פסח, משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות אחר הצהריים.

ומתי העומס בחזרה לישראל?

ביום האחרון של החג (כלומר בשביעי של פסח) לאורך כמעט כל שעות היממה, וכן ביום שאחרי, מהבוקר ועד שעות הצהריים.

איך להימנע מהעומסים?

ההצעה הכי טובה היא פשוט להימנע ממעבר בשעות הללו. אם זה לא מתאפשר לכם, התאזרו בהרבה סבלנות, מים קרים ומצב רוח חגיגי ונסו לקחת את הדברים בקלות. בסופו של דבר, כולנו כאן בשביל ליהנות מסיני. אגב, אם הגעתם לגבול וראיתם תור ארוך שאין לכם שום חשק לעמוד בו, אפשר בהחלט גם להחליט שדוחים את הכניסה בכמה שעות, לחזור לאילת לאכול משהו או לשבת על החוף, ולשוב למסוף הגבול לאחר מספר שעות כאשר הלחץ ירד.

מסוף הגבול לסיני
תור בכניסה למסוף הגבול בטאבה

מוניות, נהגים ו"מחירי חג"

גם בסיני, כמו בכל מקום שמושך אליו תיירים בעולם, המחירים עולים ויורדים בהתאם לביקוש. זה נכון לגבי מקומות האירוח וזה נכון לגבי נהגי המוניות הממתינים לכם במסוף הגבול. זהו מנהג שהחל לתפוס תאוצה בסיני בשנים האחרונות עם חזרתם של הישראלים לסיני, והדיווחים מהתקופות העמוסות יותר מספרים על מחירים גבוהים במיוחד, על גבול המופקעים, שגובים הנהגים הממתינים במסוף הגבול. משום שאף אחד מאיתנו לא אוהב לשלם מחירים יקרים מידי ללא הצדקה, ההמלצה שלנו היא לתכנן את הנסיעה שלכם מוקדם ככל הניתן ולמצוא אלטרנטיבות לנסיעה, כאשר האפשרות של תפיסת מונית מסוף הגבול תהיה האחרונה בסדר העדיפויות.

מה אפשר לעשות?

להיכנס עם הרכב הפרטי שלכם לסיני – האפשרות המומלצת ביותר. זה כרוך בשעה עד שעתיים של בירוקרטיה במעבר הגבול, אבל אחריה תהיו חופשיים, גמישים וניידים לטייל לאורך חופי סיני ובערים כאוות נפשכם, כולל הכביש לסנטה קתרינה. אם תרכשו לעצמכם כרטיס SIM מקומי תוכלו ליהנות גם בסיני מהשירותים של Waze ו-Google Maps, אם כי קשה יהיה ללכת לאיבוד על הכביש הבודד והארוך של דרום סיני (+ הכביש העולה לסנטה קתרינה). את כל מה שאתם צריכים לדעת, תוכלו למצוא בהרחבה בכתבה על כניסה עם רכב לסיני.

לתאם מראש עם נהג מונית – כדי לא למצוא עצמכם "שבויים" של קרטל נהגי המוניות בטאבה, מומלץ בחום לתאם מראש עם נהג מונית את מועד הגעתכם וכמובן, הכי חשוב, לסגור איתו מחיר מראש. כך, תוכלו להגיע בראש שקט למעבר הגבול בידיעה שממתין לכם נהג שייקח אתכם ליעדכם ובלי הפתעות לגבי המחיר.  

למצוא שותפים לנסיעה – הדרך הטובה ביותר למנוע הפקעה מוגזמת של מחירים היא להתארגן בקבוצה. כך כוח המיקוח שלכם גדול יותר מול הנהג, ועלות הנסיעה נחלקת בין כל המשתתפים בה. שימו לב שמחיר הנסיעה אינו אמור להיות תלוי במספר הנוסעים, ולכן סגרו עם הנהג מחיר לנסיעה ולא מחיר לנוסע. בסיני יש מוניות "פרייבט" של עד 4 נוסעים, מוניות ברכב גדול יותר של 6 נוסעים ומוניות גדולות עם מקום לעד 13 נוסעים. רצוי להתארגן בקבוצה גדולה ככל הניתן, בהתאם לגודל הרכב, כדי שהמחיר יתחלק בין כמה שיותר אנשים.
תוכלו לאחד כוחות ולמצוא שותפים לנסיעה בקבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים ושותפים לטיול".

מה בעניין העומס בחופים?

אם יש עומס במעבר הגבול ועומס בתחנת המוניות בטאבה, אתם יכולים להניח שגם החופים יהיו מלאים לחלוטין, בעיקר הפופולריים שבהם. החופים האהובים על המטיילים הישראלים, בעיקר באזור ראס א-שטן והדיונות בנואיבה, יהיו בתפוסה מלאה, ייתכן שכבר ביום או יומיים שלפני החג. גם בביר סוויר, רבים מהחופים צפויים להיות מלאים עד אפס מקום ובשנים קודמות אף הציעו במספר קמפים את האפשרות לישון ממש על החוף, באוהל או תחת כיפת השמיים עקב העומס הרב.

אז מה עושים?

קודם כל, קחו אויר והצטיידו בסבלנות. גם אם מצאתם מקום בקמפ, השירות צפוי להיות איטי יותר והזולות צפויות להיות צפופות יותר, אם כי זו הזדמנות נהדרת להכיר אנשים חדשים ומעניינים.

התקופות העמוסות הן זמן מצוין לגלות חופים וקמפים פחות מוכרים, ויש לא מעט כאלה. אפשר למצוא אותם לאורך כל רצועת החוף של סיני ותוכלו לקבל המלצות על חופים כאלה כאן באתר או בקבוצת הפייסבוק שלנו, ממטיילים שמכירים היטב את סיני. אם הגעתם לקמפ בפעם הראשונה, מומלץ שלא להתחייב לכל התקופה שתרצו להיות בסיני, אלא ללילה אחד או שניים ומכאן על פי הרגשתכם והחוויה שלכם. תמיד תוכלו לעבור לחוף אחר אם המקום שהגעתם אליו לא עושה לכם את זה, ובמקרים רבים תוכלו לעשות זאת ברגל, בעיקר באל מחש, ראס א-שטן והדיונות בנואיבה.

הנה שתי המלצות למקומות שפחות מוכרים לתייר הישראלי ושווה לכם להכיר:

מה לגבי מלונות?

בגלל עליית המחירים בתקופות העמוסות, יש סיכוי טוב מאוד שתוכלו למצוא לילה עם ארוחת בוקר במלון טוב בסיני במחיר שווה או נמוך יותר מלילה באחד הקמפים המוכרים. המלונות בסיני מסובסדים על ידי ממשלת מצרים ומקבלים ממנה כסף עבור כל אורח שמגיע אליהם, וזו אחת הסיבות שהמחירים בהם לא קופצים גם בחגים. בהחלט שווה לבדוק את המלונות באזור טאבה (כולל טאבה הייטס) או נואיבה, שבה רוב המלונות נמצאים בסמוך לקמפים ומאפשרים לכם לטייל לאורכם ליהנות מהאווירה בהם גם אם אתם לא מתארחים בהם. 

אם כבר מלונות, המלצת המערכת היא ללא ספק העיירה דהב. הישראלים מגלים אט אט את דהב כיעד אטרקטיבי ומעניין בסיני המשלב גם חופים נפלאים ושקטים, באווירה המוכרת של סיני וגם שפע של אטרקציות ואפשרויות בילוי בעיירה עצמה – טיילת נהדרת עם מגוון מסעדות, בתי קפה וברים, מועדוני צלילה, טיולי טרקטורונים וג'יפים ועוד לא מעט אפשרויות.

בדהב תוכלו להתארח בבתי מלון ברמות שונות, ממלונות קטנים ופשוטים בלב הטיילת ועד ריזורטים מפוארים בקצוות העיירה, מצפון ומדרום לה, במחירים ידידותיים יחסית, ודאי ביחס לתמורה שתקבלו עבור הכסף שלכם – חופשה בדהב היא ככל הנראה אחת המשתלמות שתוכלו למצוא ביחס של תמורה למחיר. כדאי לקרוא עוד על דהב ומה שהיא מציעה בכתבה הזו.

ומה עושים עם כשרות?

בסיני אין משגיחי כשרות וכמובן שכל האוכל במסעדות ובקמפים יהיה בחזקת לא כשר, בטח כאשר מדובר בחג הפסח שהוא בעל משמעות כפולה בעניין הכשרות. למי שעניין הכשרות חשוב לו, ניתן להעביר בגבול אוכל מהארץ, כולל מצות, אם כי קחו בחשבון שכמויות גדולות מידי של אוכל עלולות לעורר שאלות מצד הפקידים המצרים.

בחלק מהקמפים, ואף במספר בתי מלון, תוכלו להיכנס ולהכין בעצמכם את האוכל במטבח, אולם גם כאן – יש להביא בחשבון שהמטבח עצמו אינו כשר והאחריות בכל הנוגע לכך תהיה עליכם בלבד. בכל מקרה יש לוודא מול המקום במעמד ההזמנה האם האפשרות הזו קיימת, כדי למנוע אי נעימויות. 

עוד מלונות מומלצים לחופשת פסח בסיני: 

צוות סיני וייבס מאחל לכם חג פסח שמח וכשר 🙂

נתראה בסיני!

Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן