צלילה בדרום סיני – שארם א-שייח

עודכן לאחרונה: 22.10.2017

הים האדום מציע לנו שפע של אתרי צלילה נהדרים במרחק קצר מהבית. כל היופי הזה נמצא כל כך קרוב (!) שלא כדאי לפספס אותו כאשר אתם בסיני, ואף כדאי לתכנן חופשה מיוחדת רק למטרה זו. אתרי הצלילה הפזורים לאורך חופי הים האדום או במרחק הפלגה קצר משם נחשבים בין הטובים בעולם ומושכים תיירים מכל קצוות תבל. זוהי כתבה שנייה בסדרה. במאמר קודם תיארנו את יעדי הצלילה העיקריים ואת מיקומם הכללי, בעיקר את אזור דהב ושארם א-שייח. המפה שלפניכם מאפשרת להבין את המיקום הכללי של דהב ושארם.

צילום מסך - google maps

הפעם נתמקד באפשרויות הצלילה בדרום סיני ובעיר שארם א-שייח המשמשת בסיס יציאה לצלילות בדרום סיני ואף באתרים רחוקים יותר בדרום מצרים.

העיר שארם א-שייח נמצאת קרוב מאד לקצה הדרומי של חצי-האי סיני. לכל אורך החוף הסמוך לשארם יש אתרי צלילה רבים ויפים. הגישה לאתרי הצלילה הללו היא מהחוף או ברוב המקרים במרחק הפלגה קצר מאד מהחוף. ממזרח לשארם, מעבר למיצרי טיראן נמצא האי טיראן, אשר גם אותו סובבים מספר אתרי צלילה נהדרים. גם לטיראן אפשר להגיע בהפלגה קצרה משארם. מעט מזרחה מטיראן, האי סנפיר.

אם נפליג מעט דרומה משארם נמצא את חצי-האי ראס מוחמד. זהו אזור המוקף באתרי צלילה מרהיבים ונחשקים. גם מערבה מראס מוחמד אל תוך מפרץ סואץ יש שורה נוספת של אתרי צלילה.

גם לראס מוחמד ולאתרים ממערב לו אפשר להגיע בהפלגה קצרה למדי משארם. אלה מרחקים שניתן לעשות ביום אחד, לצלול באזור ולחזור לשארם. המפה הבאה מצביעה (מימין לשמאל) על האיים טיראן וסנפיר ולאחר מכן על העיר שארם וחצי-האי ראס מוחמד.

עוד אזור צלילה נחשק נמצא דרומית מערבית לראס מוחמד, שם נמצאים מיצרי גובאל, שהם שער הכניסה למפרץ סואץ לכיוון תעלת סואץ. מעבר למיצרי גובאל נמצאים מספר איים בהם האי גובאל והאי שדואן. גם אזור זה עשיר באתרי צלילה כולל ספינות טרופות. החץ במפה שלהלן מצביע על ראס מוחמד בעוד שהאזור התחום בעיגול הוא אזור גובאל (ידוע גם בשם שאב אבו-נוחאס).

מעבר לאזורים אלה, לים האדום יש עוד הרבה מה להציע לצוללים. אם תפליגו דרומה משארם לכיוון החלק הדרומי של הים האדום אל עבר מיצרי באב אל מאנדב ומפרץ עדן תמצאו שפע של אתרי צלילה נהדרים באזור שנהוג לכנות "אתרי הצלילה של דרום מצרים". אולם, הפעם נסתפק, כאמור, בעיר שארם ובאזור הקרוב אליה והסובב אותה. 


קצת על שארם א-שייח:

מדובר בעיר גדולה אשר בה ענף התיירות הוא הענף הכלכלי העיקרי. העיר משמשת כבסיס יציאה לצלילות בכל אזור דרום סיני ואף דרומה משם. הגישה לשארם אפשרית בדרך היבשה, כאשר הכביש ממעבר הגבול בטאבה עד לשארם הוא כביש טוב מאד ברובו הגדול (למעט מספר קטעים הנמצאים בשיפוץ מידי פעם.) והוא מאפשר הגעה לשארם בתוך כשלוש שעות וחצי של נסיעה. בשארם כ-73,000 תושבים נכון לסוף שנת 2016. יש בה מגוון גדול מאד של בתי מלון ואפשרויות אירוח. החל בחושות בשולי העיר דרך בתי מלון צנועים ועד בתי מלון מפוארים מאד. נכון לסוף 2016 יש בעיר כ-40,000 חדרי מלון (לשם ההשוואה, באילת יש כ-8,000 חדרי מלון). העיר מציעה שפע של אפשרויות נופש וכמובן גם מועדוני צלילה רבים מאד, כשאר רובם נמצאים בבתי המלון בעיר. בעבר שארם הייתה יעד תיירותי מאד מבוקש בקרב תיירים רבים, בעיקר צוללנים וחובבי צלילה, בעיקר מרוסיה ושאר מדינות מזרח אירופה, כמו גם בקרב איטלקים ואחרים.

בשנים האחרונות, בעקבות אי יציבות מדינית במצרים, ההפיכות השונות והמתח הבטחוני בצפון סיני, חלה ירידה משמעותית בתיירות לסיני בכלל ולשארם בפרט. התרסקות מטוס הנוסעים הרוסי שהמריא משארם באוקטובר 2015 הביאה להפסקה של טיסות בינלאומיות סדירות ממדינות רבות, כך נפגעה קשות התיירות לשארם ולסיני בכלל. במהלך 2016 החלו מחדש טיסות שכר של קבוצות תיירים מאירופה וב-2017 חודשו גם מספר טיסות סדירות, לאחר שלא מעט מדינות (בהן גרמניה) ביטלו את האיסור לטוס ישירות לשארם. כתוצאה מכל זה יש התעוררות מסויימת בתנועת התיירים לשארם. גם הצוללנים הישראלים חוזרים לסיני ולשארם יותר ויותר.

עבור הצוללנים זהו סוג של גן עדן. שפע של אתרי צלילה במרחק קצר, היצע גדול של מועדונים, שירות מעולה ומקצועי של המצרים וכל מה שנשאר לנו כצוללנים הוא לבוא וליהנות מכל היופי הזה הממתין לנו שם. מועדוני הצלילה מציעים גם קורסי צלילה בכל הרמות, החל מכוכב ראשון ועד קורסים מתקדמים (Divemaster). העיר מקבלת אורחים בחום רב ומועדוני הצלילה מספקים שירות ברמה גבוהה. העלות של לינה וכלכלה בשארם נמוכה יחסית, כך שאפשר לתכנן בה חופשת צלילה נהדרת גם בשילוב לינה בבית מלון. מסביב לעיר התפתחו מוקדי עניין נוספים לתיירים כמו טיול בהרי סיני ועוד.

צלילה בשארם א-שייח:

מי שרוצה להתמקד בצלילה ימצא כאן מספר אפשרויות: ראשית, כאמור ניתן להגיע לבתי המלון ולהנות מחופשה המשלבת צלילה. מועדוני הצלילה מציעים הפלגות יומיות הכוללות מספר צלילות מודרכות, ציוד צלילה וארוחת צהריים. בהפלגה כזאת מקובל בדרך כלל לצלול שתי צלילות ולעיתים ניתן לסכם על צלילה שלישית, במיוחד בימי הקיץ בהם יש יותר שעות אור. עלות מקובלת של הפלגה כזאת כולל שתי צלילות, ציוד ואורחת צהריים נכון לאוקטובר 2017 היא כ-60 דולר לאדם. להפלגות הללו ניתן לצרף גם נופשים שאינם צוללים היכולים להנות משנירקול. ההפלגות יהיו על פי רוב לאתרי הצלילה לאורך החוף הקרוב לשארם או לטיראן, אך אפשר לסכם גם על הפלגה לאזור ראס מוחמד. צוללים המעוניינים להגיע לחופשה כזאת יוכלו לסכם מראש על חבילת צלילה בת מספר ימים הכוללת גם הסעה מהגבול וחזרה.

אם חשבתם על קורס צלילה בשארם, כדאי לדעת כי בשארם (כמו ברוב המקומות בחו"ל) ניתן לבצע קורס שני כוכבים ב-5 ימים (בארץ 7 ימים). רמת ההדרכה גבוהה ומקצועית, וחשוב שרמת האנגלית שלכם תהיה סבירה מאחר והקורס מתנהל באנגלית. אפשר למצוא מדריכים דוברי רוסית, איטלקית, גרמנית ועוד. מאחר ועלות הלינה והכלכלה בשארם אינה גבוהה תוכלו להנת מקורס טוב בעלות סבירה – והיתרון הגדול יהיה בכך שתצללו באתרים מרהיבים כבר בקורס עצמו.

בנוסף לצלילה בהפלגה יומית בסירה, שארם משמשת כבסיס יציאה למסעות צלילה (ספארי צלילה) במרחבי הים האדום, בעיקר לאזור טיראן ואו ראס מוחמד אך גם לאזורי רחוקים יותר כמו מיצרי גובאל ואף לאתרי הצלילה בדרום מצרים. ספארי צלילה הוא מסע צלילה המאפשר לצוללים להתרכז בצלילה ובו נהוג לצלול 3-4 צלילות בכל יום כולל צלילת לילה.

אתרי צלילה באזור שארם א-שייח:

באזור שארם יש עשרות אתרי צלילה הנושקים לחופי העיר ולאזורים נוספים שתיארנו כאן, לכן תקצר היריעה מלתאר את כולם. נוכל לומר רק שמדובר באתרים נחשקים מאד הכוללים שפע עצום וצבעוני של דגה ומגוון גדול ועשיר של אלמוגים. הריפים צונחים לעומק של עשרות מטרים, אפשר לפגוש לידם גם צבי ים, מורנות ענק, דולפינים, כרישים מסוגים שונים וגם שפע של ספינות טרופות. טמפרטורת המים באזור נוחה מאד לצלילה, מזג האוויר מאפשר לצלול כל השנה והראות במים טובה בדרך כלל.

ההגעה לאתרים בספינה מאפשרת לצוללים לחוות את האתרים במיטבם מאחר והירידה למים מתבצעת ממש מעל אתר הצלילה עצמו.

בכל זאת, אי אפשר שלא לתאר לפחות אתר אחד או שניים על מנת לאפשר לכם להבין למה אנחנו כל כך אוהבים לצלול שם, אז בחרנו שניים מתוך רבים:

Jack Fish Alley – אם תרצו, בתרגום חופשי לעברית "הסמטה של הדג ג'ק". האתר נודע בעבר גם בשמות Fisherman's Bank או בערבית בשם "ראס קוסבה".
נמצא בדופן המזרחית של חצי-האי ראס מוחמד וההגעה אליו אפשרית בהפלגה בלבד. קופצים למים מאד קרוב לסלעים היורדים מראס מוחמד. סמוך לתחילת המסלול יש כניסה לנקיק ולמערה הנראים כמו סמטה (ומכאן ככל הנראה שמו של האתר). אפשר להיכנס לנקיק בזהירות תוך שמירה על איזון. קרני אור חודרים לנקיק מלמעלה והופכים אותו ליפה ומסתורי עוד יותר. בכניסה לנקיק סובבים אותנו דגים שונים. אפשר להמשיך ישר אל תוך המערה הקטנה שבמקום אך יש לעשות זאת רק אחד אחד ובתיאום עם המדריך. הנקיק לוקח אותנו שמאלה בחזרה אל הריף. לאחר כשלוש דקות נוספות נגיע לפתח נוסף בריף בעומק של כ-14 מטר. זו כניסה למערה או למעשה פיר העולה עד לעומק של כ-6 מטרים. קרני האור החודרים אל הפיר מלמעלה משרים בו אוירה מסתורית וחביבה מאד. משם ממשיכים לאורך הריף ואז חוצים אזור חולי המשובץ מידי פעם בסלעים גדולים. כאן מתחיל שוב אזור צלילה מרהיב ביופיו, מגוון בהרבה סלעים גדולים בצורות שונות, אלמוגי ענק בשלל צבעים ומספר נקיקים שאפשר לרדת אליהם בזהירות. האתר עשיר ומגוון מאד בצורות סלע ואלמוגים, שפע של דגה ומידי פעם אפשר לפגוש בו צבים ומורנות גדולות במיוחד.

מורנות בסיני

אתר צלילה נוסף המושך צוללים רבים הוא הספינה הטבועה טיסלגרום (Thistlegorm) – ספינת המשא  של הצי הבריטי אשר הוטבעה על ידי מטוס גרמני במלחמת העולם השניה. הספינה ירדה למצולות באוקטובר 1941 ,כאשר 9 מתוך כ-40 אנשי הצוות נהרגו לאחר שהספינה התבקעה לשני חלקים. על הספינה אפשר לראות עדיין אופנועים, משאיות, קטרי רכבת, שריוניות, מארזי תחמושת וציוד אישי של חיילים. טיסלגרום אמנם השיבה מלחמה והצליחה להפיל את אחד המטוסים הגרמנים, אך הקרב הסתיים בטביעתה. הטיסלגרום מדורגת במקום גבוה כאתר צלילה מבין הספינות הטרופות הקיימות בעולם. מסביב לספינה ועליה התפתחו מושבות אלמוגים ולהקות דגים רבות. בירידה לאתר הצלילה יש בד"כ זרם ולעיתים זרם חזק ולכן המקום מתאים לצלילה ע"י צוללים מיומנים בלבד.

צוללים בסיני
צוללים בסיני
Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן