סיני ברמדאן

עודכן לאחרונה: מרץ 20, 2023

בקצרה (אמ;לק)

  • בשנת 2023 חודש רמדאן יחל ב-22.3 ויימשך עד ה-22.4. תאריך זה הוא ערב חג "עיד אל פיטר" שיחול למשך 3 ימים, עד ה-24.4.
  • חופשה בסיני במהלך חודש רמדאן היא בהחלט אפשרית ללא כל בעיות מיוחדות.
  • במהלך החודש מקיימים המוסלמים את מצוות הצום, בכל יום מעלות השחר ועד שקיעת השמש.
  • כדי לכבד את המקומיים הצמים, חשוב להכיר את האיסורים החלים עליהם, ולהתחשב בהם.
  • ארוחת שבירת הצום נערכת בכל ערב עם שקיעת השמש. זוהי ארוחה חגיגית שמאוד כדאי להצטרף אליה, יחד עם הצמים.
  • בזמן הארוחה מתקיימת לרוב הפסקה במתן השירות בחופים בתי המלון, בתי הקפה וכדומה.
  • הצד המצרי של מעבר הגבול שובת מפעילות למשך כשעתיים בכל יום, בזמן שקיעת השמש.

כל זמן הוא זמן טוב לרדת לחופשה בסיני, רבים יסכימו איתנו על כך. האירוח הבדואי הנפלא ששמו יצא למרחקים, המחירים הידידותיים לתייר ומזג האוויר הנהדר הופכים את הטיול בסיני לאחד המשתלמים שאפשר לחשוב עליו, גם מבחינה אבסולוטית ובטח ביחס תמורה למחיר. למשך חודש אחד בכל שנה (במועד לא קבוע) מציין העולם המוסלמי את חודש רמדאן. זהו חודש מעט שונה במנהגים שבו ובהתנהלות של בני ובנות הדת המוסלמית בכלל. משום שכיבוד התרבות המקומית, בכל מקום בעולם, מתחיל בלהכיר אותה, כדאי מאוד להבין מהי המשמעות של נסיעה לסיני ברמדאן והאם יש דברים שעלינו לקחת בחשבון לפני נסיעה לסיני בחודש זה.

 

אז מה זה בכלל רמדאן?

רמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי, כאשר המאפיין הייחודי של חודש זה הוא שבו חלה על בני ובנות הדת המוסלמית מצוות הצום, שהיא אחד מחמשת עמודי האסלאם. החודש אורך 29 או 30 ימים (תלוי במולד הירח באותו חודש), והצום חל בכל יום מעלות השחר ועד שקיעת השמש. במהלך הצום נאסר על הצמים והצמות לאכול ולשתות, לעשן ולקיים יחסי מין, וכמו כן במהלך חודש רמדאן לא מתקיימות חתונות. החודש כולו נחשב בתרבות המוסלמית לחודש של קדושה, ויחד עם זאת לחודש המסמל גם שמחה ואחווה בין בני ובנות הדת המוסלמית.

המועד המדויק בשנה שבו חל רמדאן אינו קבוע, ולמעשה הוא יכול לחול בכל עונות השנה. התאריך שבו מתחיל חודש רמדאן זז בכל שנה 11 ימים אחורה בלוח השנה הגרגוריאני. לכן אפשר לציין את רמדאן בשנה מסוימת באמצע החורף ולאחר מספר שנים בשיא הקיץ. סיום חודש רמדאן מצוין בשלושה ימי חג הנקרא "עיד אל-פיטר" (למעשה אלה שלושת הימים הראשונים של החודש העוקב – שוואל). חג זה נקרא גם "החג הקטן", ושמו נגזר מההשוואה לחג הגדול יותר בלוח השנה המוסלמי – חג הקרבן ("עיד אל-אדחה"). 

חופשה בסיני
ארוחת "איפטאר" משותפת מסורתית. צילום: Otto J. Simon, ויקיפדיה.

מה צריך לדעת לפני שנוסעים לסיני ברמדאן?

ראשית, חשוב לומר שהנסיעה לסיני ברמדאן בהחלט אפשרית ולא כרוכה בהכנות מיוחדות כלשהן, בדיוק כמו נסיעה לאירופה בחג המולד או ביקור בישראל בחגי תשרי. יחד עם זאת, יש כמה דברים שכדאי לדעת, בראש ובראשונה כדי לכבד את המארחים שלנו ואת המקומיים החיים בסיני, וגם כמובן כדי להקל על השהייה שלנו ולהפוך אותה לנעימה יותר.

חודש רמדאן כאמור כולל צום בכל יום, מהזריחה ועד השקיעה. המשמעות היא שבכל יום, בעת השקיעה, מתקיימת סעודת שבירת הצום הנקראת בערבית "איפטאר". במסורת המוסלמית יש נוהג של הענקת ארוחת איפטאר לאחרים, הנחשבת לצדקה המתגמלת את הנותן אותה. לכן, יש הנוהגים לאכול את ארוחת הערב באופן קהילתי, יחד עם חברות, שכנים ואורחים. במקומות רבים בסיני תוכלו לראות ארוחות איפטאר גדולות ומשותפות, ואם תהיו במקום בעת זמן הארוחה, סביר מאוד שתוזמנו אליה בחום. בטיילת של דהב נערכות ארוחות איפטאר של עשרות, ולעתים מאות, משתתפים על שולחן אחד ארוך, והשתתפות באיפטאר קהילתי כזה היא חוויה נהדרת שבאמת לא תרצו לפספס.

גם בקמפים על החופים נערכות ארוחות איפטאר, אם כי קטנות ופרטיות יותר, אולם יש קמפים שבהם יושבים עם השקיעה כל האורחות והאורחים בחוף, ביחד עם הצוות והמארחים לארוחה משותפת, וגם זו חוויה שכדאי לחובבי סיני לעבור לפחות פעם אחת.

האירוח בקמפים ובבתי המלון במהלך הרמדאן

משמעות הארוחות האלה היא שבזמן שהן מתקיימות (וגם קצת לפני וקצת אחרי) לא ניתן שירות על ידי הצוות ברוב החופים ובתי המלון. אם תבחרו שלא להשתתף בארוחה, קחו זאת בחשבון וכבדו את המקומיים הצמים בכך שתעניקו להם את המרחב והזמן שלהם לאכול ולקיים את המצווה כהלכתה. 

במהלך היום, ברוב המקומות, גם בחופים וגם בערים, ניתן לקבל שירות אולם משום האיסור על אכילה ושתייה, הרבה פעמים השירות יהיה איטי יותר או חלקי. הדבר רלוונטי בעיקר כאשר רמדאן חל בחודשי הקיץ החמים, שבהם קשה הרבה יותר להתנהל ללא שתיה ואוכל במהלך היום.

למרות שרוב הקמפים לאורך חופי סיני הם בבעלות בדואית, יש מספר קמפים שנמצאים בבעלות מצרית (למשל חוף אננדה ומלון באוואקי באל מחש). המצרים (החילונים) באופן מסורתי פחות מקפידים על הצום והחג מאשר הבדואים, ולכן אם האיסורים וההגבלות יקשו עליכם, יש אפשרות להתארח במקומות האלה ולהרגיש פחות את חודש הרמדאן מסביב. גם בשארם א-שייח' החילונית והמצרית יותר כנראה שתרגישו פחות את רוח הרמדאן, בטח במלונות הגדולים.

גם עישון אסור על הצמים במהלך החודש. ברוב המוחלט של המקומות, אם לא בכולם, לא יאסרו את העישון, אולם ההמלצה היא לא לעשן בחברת הצמים משום שזה עלול להקשות עוד יותר את הצום. חופי סיני הם רחבים ומלאים פינות להיזרק בהן בכיף, ולא תהיה כל בעיה למצוא מקום מעט מרוחק כדי לעשן מבלי להפריע לאיש.

מעבר הגבול לסיני בזמן הרמדאן

מעבר הגבול לסיני עובד כרגיל באופן עקרוני, למעט זמני שבירת הצום. בכל ערב, עם השקיעה, יוצא כל הצוות בצד המצרי של מעבר הגבול להפסקה של כשעה וחצי עד שעתיים, לטובת ארוחה ומנוחה. חשוב מאוד לקחת זאת בחשבון אם הכוונה היא  להיכנס לסיני או לצאת ממנה בשעות האלה. להאיץ בפקידים והקצינים שיסיימו מהר יותר לא ממש יעזור ובהחלט לא מכובד. למעשה, מוסלמי שלא קיים את מצוות האיפטאר, נחשב כאילו לא קיים את מצוות הצום כולו. לכן, מוטב לאפשר להם לסיים את ההפסקה בנחת ופשוט לחשב את לוח הזמנים שלכם בהתאם.

לסיכום

אירוח בסיני בחודש רמדאן יכול להיות חוויה נהדרת – אפשר (אפילו רצוי) ללמוד על המסורת המקומית, לשמוע סיפורים על מנהגי החג וכמובן להצטרף לארוחות האיפטאר החגיגיות. כמו בכל מקום בעולם, שם המשחק הוא כיבוד הדדי ויצירת מרחב משותף המאפשר גם למארחים לקיים את המצוות והמנהגים, וגם לאורחים ולאורחות ליהנות מחופשה נהדרת ועל הדרך אפילו להרוויח שיעור בתרבות מקומית.

Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

יורדים לסיני? הנה כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור בהם:

הזמנת מלון – יש באתר מבחר מלונות מומלצים, ככל שהזמן עובר החדרים נתפסים והאפשרויות מצטמצמות. אגב, יש גם חושות!

הזמנת מונית מראש (אונליין באתר) – זה ידוע שלא יורדים לסיני מבלי להזמין מונית מראש באופן מסודר.

רכישת ביטוח נסיעות – סיני היא חו"ל, וכמו כל נסיעה לחו"ל חשוב לא לקחת סיכון, לרכוש ביטוח, ולצאת לחופש בראש שקט.

רכישת חבילת גלישה – להישאר בזמינות גם בסיני. חבילת גלישה לטלפון הנייד שחשוב לרכוש כבר מהארץ, עוד לפני הנסיעה. 

רגע לפני תשלום אגרת המעבר לסיני...
איך אתם מגיעים מהגבול למלון כבר סגרתם?

בזמן שאת אגרות המעבר לסיני ניתן לרכוש תמיד וללא הגבלה, כמות המוניות להזמנה מראש מוגבלת והן אוזלות במהירות. אם תזמינו מונית עכשיו נוכל להבטיח לכם נסיעה חלקה ונעימה מהגבול ועד מקום האירוח, במונית חדשה וממוזגת עם נהג זהיר שלא ממהר ללקוח הבא. למידע נוסף על שירות הזמנת מונית בסיני לחצו כאן. את אגרת המעבר לסיני תוכלו לרכוש גם מיד לאחר מכן.

דילוג לתוכן