מפת סיני

לפני שמגיעים למדינה חדשה, תמיד נחמד לקבל קצת מושג על לאן אנחנו נוסעים ולחבר את השמות למקומות אמיתיים על המפה. זה מקל על תכנון הטיול ומאפשר התמצאות טובה יותר בשטח. מפת סיני המצורפת ממש בעמוד הזה תסייע לכם לקבל קצת יותר מושג על חצי האי הקסום הנמצא במרחק נגיעה מכאן וטומן בחובו כל כך הרבה לראות לחוות.

חצי האי סיני משתרע על פני שטח של כ-60 אלף קמ"ר ותחום מצפון בים התיכון, מדרום בים האדום, ממערב בתעלת סואץ ומפרץ סואץ וממזרח בתעלת עקבה ומפרץ אילת.

סיני כולה נחלקת לשלושה אזורים עיקריים:

  1. דרום סיני ההר הגבוה והחוף המזרחי: אזור הררי גבוה מאוד (הפסגה הגבוהה ביותר מתנשאת לגובה של מעל 2,600 מטרים מעל לפני הים) אשר בנוי בעיקר מסלעי גרניט. בשיפולי ההרים נמצא החוף של סיני ובחלק הזה מתרכזים אזורי התיירות המוכרים והאהובים.

  2. צפון סיני אזור מדברי לחלוטין וכמעט לא מיושב עם מעט פסגות בודדות ונמוכות יחסית, מהם גולשת רצועת חוף לאורך הים התיכון.

  3. מרכז סיני – החלק המרכזי של סיני המכונה גם רמת א-תיה. זוהי רמה המורכבת מסלעי משקע אשר ממנה גולשים ואדיות ארוכים ועמוקים לכל הכיוונים.

* המפה שלפניכם מתייחסת לדרום סיני בלבד משום שזהו האזור התיירותי.

 

לחיצה על אזור במפה תוביל למידע נוסף

 

בעיקר על החוף

כפי שניתן לראות במפה של סיני, עיקר היעדים התירותיים בסיני הינם על החוף בחלקה המזרחי (זריחה מכיוון הים כבר אמרנו?), כמעט לאורך כל האזור הזה יש רק כביש אחד, כך שדי קל להתמצא בשטח כשמבינים מה יש מדרום ומה יש מצפון.

ברצועת החוף של סיני, כאמור, מתרכזים אזורי התיירות והיא נמתחת לאורך של כ-230 קילומטרים – ממפרץ אילת בצפון ועד לראס מוחמד בדרום. עד לכיבוש סיני על ידי ישראל במלחמת ששת הימים לא היה החצי האי מיושב כלל, למעט שבטים בודדים ונוודים שחלפו דרכו. לאחר המלחמה פרץ וסלל צה"ל את תוואי הכביש המוכר לנו ולאורכו הוקמו 19 יישובים ישראליים אשר בשיאם מנו יחד כ-4,300 איש. עם כריתת הסכמי השלום עם מצרים, הוחזר השטח לידי המצרים ומאז הוא משמש כאבן כלכלית שואבת למצרים כולה. לאורך השנים הושקע בו כסף רב בפיתוח מתחמי תיירות רבים, על החופים ומסביבם.

חופי סיני מושכים אליהם המוני תיירים המגיעים לאורך כמעט כל ימות השנה על מנת לנפוש וגם משמשים בסיס יציאה לטיולים באזור ההררי של דרום סיני או למסעות צלילה אל מתחת למי הים האדום.

טאבה הוא האזור הקרוב ביותר אל מפרץ אילת והוא מאופיין בעיקר בבתי מלון ברמה גבוהה שרובם מכילים בתי קזינו אליהם מגיעים לא מעט תיירים מישראל. בעיירה טאבה חיים כ-5,000 איש, ובסמוך לה הקימו המצרים את מתחם "טאבה הייטס" המרכז חמישה בתי מלון מפוארים המחוברים ביניהם בטיילת רחבת ידיים. בטאבה נמצא מסוף הגבול עם ישראל ובאזור יש גם מספר סוכנויות תיירות לטובת המטיילים וגם תחנת אוטובוסים מרכזית ממנה יוצאים האוטובוסים הנוסעים לאורך כביש החוף.

כ-35 קילומטרים מטאבה נמצא ביר סוויר. אזור עשיר בצמחיה משום מקורות המים המתוקים הנובעים בו. לבאים מכיוון ישראל, זהו למעשה החוף הפתוח הראשון אליו אפשר להגיע והוא מאופיין בחול רך ונעים. בביר סוויר מתחמי חושות רבים שתיירים רבים פוקדים אותם מידי קיץ.

אם נדרים עוד, אחרי 55 קילומטרים מהגבול נמצא את ראס אל-שטן. זהו אחד האזורים המתויירים ביותר בחופי סיני והוא בעצם מפרץ המחולק לשני חלקים התחומים בצוק סלע. הנוף בראס אל-שטן הוא מרהיב גם מעל וגם מתחת למים.

כ-65 קילומטרים מדרום לטאבה שוכנת נואיבה – "הפנינה של מפרץ עקבה". זהו אחד האזורים היפים ביותר בכל סיני ובו אפשר ליהנות גם מחופי זהב וגם ממרכז עירוני בעיר נואיבה סיטי. עוד בנואיבה כפר נופש מסודר ושמורת טבע עם קניונים מאבן חול צבעונית.

דהב היא עיירה הנמצאת דרומה מנואיבה, במרחק של כ-130 קילומטרים ממסוף הגבול. יש בדהב אתרי צלילה נדירים ביופיים והעיירה משמשת כמרכז כלכלי חשוב עבור מצרים כולה. מעט צפונה מדהב (כ-15 קילומטרים) קיימת רצועת חוף קטנה וקסומה בשם ראס אבו-גלוםשם תוכלו למצוא שקט ושלווה מול נופים מדהימים ומים בצבע טורקיז.

קצת אחרי דהב, בואכה שארם א-שייח, נמצא נאבק – כפר דייגים קטן השוכן בליבה של שמורת טבע מדהימה שבהחלט שווה "לבזבז" עליה יום שלם.

שארם א-שייח היא עיר קיט. העיר הדרומית ביותר בסיני הנמצאת במרחק של כ-200 קילומטרים מטאבה. זהו ככל הנראה המקום המפורסם ביותר בסיני כולה ובו אתרי צלילה רבים, מרכזים לכנסים בינלאומיים, שפע מקומות אירוח ואפילו שדה תעופה בינלאומי קטן.

בקצה הדרומי של הקצה הדרומי של סיני, כ-20 קילומטרים מהעיר שארם א-שייח, נמצא ראס מוחמד. זהו פארק לאומי מוגן ובו עשרות אתרי צלילה המהווים מוקד משיכה לחובבי צלילה מכל העולם. על מנת לצלול בחלקים המערביים של ראס מוחמד, תצטרכו להצטייד בוויזה בטרם תחצו את הגבול לסיני.

קראו עוד על חופי סיני ואזורי התיירות הנמצאים בה.