דגה וטופוגרפיה תת מימית בסיני

עודכן לאחרונה: 13.12.2021

לחצי האי סיני יש קסם מיוחד: שלווה, ים, מדבר…לזמן יש קצב משלו. כל הקסם הזה מתרחש גם מתחת לפני המים, שם אפשר לגלות עולם שקט ומרהיב, עשיר בשלל שוניות אלמוגים מהיפות ביותר בעולם. את רצועת החוף בסיני ניתן לחלק באופן גס לחמישה אזורים הנבדלים זה מזה בטופוגרפיה שלהם וגם בנוף התת-ימי שכל אחד מהם מציע. בחלק מהמקרים ישנו גם גבול גיאוגרפי טבעי המפריד בין אזור לאזור, עניין שכדאי לקחת בחשבון כאשר מתכננים את טיול הצלילות שלכם בסיני, שכן המעבר מאזור לאזור דורש זמן והתארגנות:

האזור הצפוני – מטאבה עד לראס א-שטן.
איזור נואיבה – מראס א-שטן עד לראס אבו גלום.
אזור דהב – מה"בלו הול" ועד לקבר אל בוניה.
אזור שארם – מראס א-טנטור שבשמורת נאבק ועד אחרי המעגן, דרומית לעיר שארם.
האזור הדרומי – שמורת הטבע ראס מוחמד.

בין רצועת החוף הצפונית לאזור נואיבה לא קיים גבול גיאוגרפי מוגדר, אך עדין מתייחסים לשני אזורים אלה בנפרד. הגבול בין אזור נואיבה לדהב הוא ראס אבו גלום, תצורה גיאוגרפית של הר היורד לכיוון קו החוף ויוצר חיץ שאינו מאפשר מעבר כלי רכב. גם בין אזור דהב לשמורת הטבע נאבק קיים הר המהווה חיץ גיאוגרפי בין שתי רצועות החוף. את הגבול בין שארם לשמורת ראס מוחמד מהווה מעגן ספינות בקצה העיר שארם המשמש כחיץ בין רצף אתרי הצלילה באזור שארם ובין ראס מוחמד. 

צלילה בסיני

אזור רצועת החוף בנואיבה

רצועת החוף בנואיבה מאופיינת בקירות שונית היורדים באופן מדורג לעומק הים ומשובצים בשלל אלמוגים. ישנם אתרי צלילה הנגישים בקלות מהחוף בראס א-שטן ומול מלון הילטון נואיבה וסביבתו. דרומה יותר, נמצאים אתרי הצלילה של ראס אבו גלום או ראס ממלח', שההגעה אליהם דורשת נסיעה ברכב 4X4, הזדמנות נפלאה לחוויית שטח מדברית על הדרך.

משני אתרי הצלילה הללו ניתן לחזור לנואיבה בנסיעה על דרך החוף, המומלצת במיוחד בשעת השקיעה. אפשרות אחרת היא להמשיך דרומה, ברגל או על גבי גמלים, מראס אבו גלום לכיוון דהב. כחמישה קילומטרים על קו החוף המסתיימים באתר הצלילה "הבלו הול" (אפשר לקבוע מראש עם הנהג שימתין לכם שם). הזמן המומלץ ביותר למסלול הזה הוא בשעות הבוקר המוקדמות כשהשמש עדין אינה קופחת.

מבין אתרי הצלילה באזור ישנו "ריף ה-MFO", אזור חולי עם שוניות טלאים ולהקות של ברקודות. ב"הילטון ריף", שונית הממוקמת על מדרון חולי, תוכלו להתרשם ממניפות ים ואלמוגי שולחן גדולים. ב"ראס ממלח" ישנה לגונה המהווה בית לדגי חול, דגי אבו-נפחא ועקרבנונים.

אזור דהב

דהב מאופיינת בטופוגרפיה תת ימית ייחודית של קירות המתרוממים משני כיוונים ויוצרים מעבר צר בינהם. מתחת לפני המים ישנם גבעות של אלמוגים והדובדבן שבקצפת הינו קניון תת ימי אדיר בעומקו ועוצמתו.

מבין אתרי הצלילה באזור דהב בהם ניתן  להתרשם מהטופוגרפיה התת ימית הייחודית לאזור:

"הקניון" (לאורך חופי סיני ישנם כמה אתרי צלילה הנושאים שם זה, אך זה המרשים והמפורסם מביניהם) הממוקם מעט צפונית  לדהב, כקילומטר מדרום ל"בלו הול". בעומק של כ-15 מטרים מתגלה ריף בצורת גבעה העולה מעל לפני הקרקע ובמרכזה גומה שניתן להיכנס דרכה. כאשר עוברים דרך הגומה מתגלה קניון עצום העוטף את הצוללים בתוכו בין שני קירותיו. הקניון יורד לעומק רב וקיימות כמה נקודות יציאה בעומק 25-30 מטרים.

אתר הצלילה ה"בלו הול" הוא מבין אתרי הצלילה והשנירקול המפורסמים ביותר והמרשימים בסיני ויש שיאמרו אפילו בעולם. מדובר בבור תת ימי המהווה בית גידול מרשים למגוון אדיר של דגה ואלמוגים. למרות עומקו הרב של האתר, עיקר יופיו מתקיים דווקא במימיו הרדודים וניתן ליהנות ממנו גם בצלילה רדודה או בשנירקול.

אתר המערות – אלו הן כמה מערות היוצרות בתוך הריף הסמוך לחוף חדרי ענק, כאשר הכניסה והיציאה מתבצעות מתוך פתחים בשונית או מכיוון המים הפתוחים. עומק הצלילה במערות הוא כשמונה מטרים. על מנת להגיע לאתר הצלילה יש צורך בנסיעת שטח כמה קילומטרים דרומית לדהב.

תופעה טופוגרפית מעניינת נוספת אפשר לראות באתר הצלילה "האיילנד", סמוך לחוף שבדרומה של דהב. זהו אי אלמוגים העולה עד מעל לפני המים, אשר ניתן להקיף אותו בצלילה בעומק של כ-15 מטרים.

צלילה בסיני

אזור שארם א-שייח'

באזור שארם א-שייח' השוניות מאופיינות בקירות גבוהים המזדקרים מעלה בזווית חדה ויוצרים אתרי צלילה מרשימים במיוחד. כיום הבניה המאסיבית של המלונות לאורך קו החוף של שארם סגרה את האפשרות להגיע לקו החוף ולרדת לצלול, והאתר היחיד באזור שארם שעין ניתן להגיע אליו בגישה ישירה מהחוף הינו "ראס אום-סיד".

בשמורת הטבע נאבק מצפון לשארם תוכלו למצוא אתרי צלילה בעלי נוף תת ימי ייחודי. בחלקם תגלו מעין כרי דשא אין סופיים בתוך מים רדודים, שמתוכם עולים מגדלי שוניות המהווים בית למגוון בעלי חיים ימיים כגון צבי ים וחתולי ים. בנאבק אפשר לראות גם לגונות של מים רדודים, מלאות בעצי מנגרוב, המהווים בית גידול לבעלי חיים תת-מימיים ייחודיים לאזור כדוגמת הקסיופיאה, סרטנים כחולים ועוד.

מאפיינים ייחודיים נוספים לצלילות באזור שארם נובעים מהקרבה למיצרי טיראן, המחברים את המפרץ לים הפתוח, ובכך מעלים את הסיכוי לפגוש בעלי חיים גדולים, כמו דגי מנטה ריי ענקיים וצבי ים, באתרים הסמוכים למצירי טיראן דוגמת "ראס נצרני", שמהווה את הצד היבשתי-מערבי של המיצרים. אפשר גם להפליג למיצר עצמו ומשם לצלול באתרים כגון גורדון ריף העשיר בטבע תת ימי ומצבו שמור.

שמורת ראס מוחמד

שמורת הטבע ראס מוחמד נמצאת כ-30 קילומטרים דרומית לשארם. השוניות בה בנויות כמצוקים אנכיים תלולים ומרשימים, הנעלמים בעומק רב כל כך עד שלא ניתן לראות את הקרקעית. צוללנים רבים מחשיבים את אתרי הצלילה של ראס מוחמד ליפים בעולם. ראס מוחמד ממוקמת כמעין צומת דרכים ימי המקשר בין מפרץ עקבה, מפרץ סואץ וים סוף. צומת דרכים זה מושך אליו מטבע הדברים שפע אדיר של בעלי חיים ימיים.

בין אתרי הצלילה היפים בראס מוחמד ניתן למנות את מצפה כרישים, שההגעה אליו יחסית נוחה הישר מהחוף. מדובר במצוק אדיר היורד בתלילות לעומק רב וכולו משובץ באין ספור אלמוגים בשלל צבעים. בצלילות באזור ראס מוחמד אפשר לראות מעל לאלף סוגי דגים שונים, סוגים רבים של כוכבי ים, צבי ים וסוגי סרטנים שונים. אזור זה מפורסם בכרישים המגיעים אליו מהים הפתוח. לעיתים ניתן גם לפגוש בדולפינים וברקודות.

אתרי צלילה מומלצים נוספים הם אי הכרישים והספינה הטבועה יולדנה, שההגעה אליהם נוחה באמצעות הפלגה. כבר לא ניתן לראות את הספינה יולנדה שצללה לעומק לפני כמה שנים וכיום נותרו רק שרידים שלה שכוסו באלמוגים, כאשר המיוחד מבינהם הינו קונטיינר שנותרו ממנו רק פסי החיזוק שלו מעוטרי אלמוגים צבעוניים המשווים לו מראה מלכותי.

חשוב לציין שראס מוחמד (וגם ראס אבו גלום והלגונה הכחולה) הן שמורות טבע מוגנות, ועל כן מוטלת עלינו האחריות כאורחים בהן לשמור עליהם בדיוק באותו מצב שבו קיבלנו אותן. אין להזיז ממקומם אלמוגים או צדפים, גם אם הם נמצאים על החוף. הדבר פוגע במרקם האקולוגי ועלול להזיק לבעלי החיים בו, גם אם למראית עין זו פעולה קטנה ולא מזיקה.

מאוד מאוד מומלץ שלא להשתמש בכלים חד פעמיים ושקיות ניילון שעלולות להיסחף לים ולפגוע (ואף להרוג) את האוכלוסייה שחיה במצולות, גם אם לא בכוונה. עדיף להשתמש בכלים רב פעמיים או מתכלים, למשל קשים ממתכת לשימוש חוזר, או קשים מתכלים. כך גם עם כלי אוכל וכל דבר אחר שנכנס אליכם לתיק. שמרו על הטבע כדי שכולנו נוכל ליהנות ממנו עוד הרבה מאוד שנים. 

קורס צלילה בסיני

אם אתם מעוניינים לראות את כל הטוב הזה ועדיין אין לכם רישיון צלילה, תוכלו לבצע צלילות היכרות (ללא רישיון) או קורס צלילה (כוכב ראשון ושני) עם מדריך מוסמך ומקצועי במועדון צלילה מהטובים בסיני.

את כל הפרטים כולל מחירים ופירוט על האפשרויות השונות תמצאו בעמוד שלנו על צלילה בסיני.

Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

הזמינו מלון מראש
יש באתר מבחר רחב של מלונות מומלצים וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

עשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה, ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חלילה קרה משהו, יש כיסוי ויש מי שידאג לסידורים הדרושים ולפיצוי במקרה הצורך (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין בווטסאפ באופן שוטף).

הגיעו ערוכים למעבר הגבול
רכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר ואת העמלה), המירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב לבית (אחר כך, בסיני, החליפו את הדולרים ללירות) והזמינו מונית מראש… אבל עשו את כל אלה רק אחרי הזמנת המלון וקבלת אישור ודאי על ההזמנה!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן