דגה וטופוגרפיה תת מימית בסיני

עודכן לאחרונה: אוגוסט 30, 2023

לחצי האי סיני יש קסם מיוחד: שלווה, ים, מדבר…לזמן יש קצב משלו. כל הקסם הזה מתרחש גם מתחת לפני המים, שם אפשר לגלות עולם שקט ומרהיב, עשיר בשלל שוניות אלמוגים מהיפות ביותר בעולם. את רצועת החוף בסיני ניתן לחלק באופן גס לחמישה אזורים הנבדלים זה מזה בטופוגרפיה שלהם וגם בנוף התת-ימי שכל אחד מהם מציע. בחלק מהמקרים ישנו גם גבול גיאוגרפי טבעי המפריד בין אזור לאזור, עניין שכדאי לקחת בחשבון כאשר מתכננים את הצלילות שלכם בסיני, שכן המעבר מאזור לאזור דורש זמן והתארגנות:

האזור הצפוני – מטאבה עד לראס א-שטן.
איזור נואיבה – מראס א-שטן עד לראס אבו גלום.
אזור דהב – מה"בלו הול" ועד לקבר אל בוניה.
אזור שארם – מראס א-טנטור שבשמורת נבק ועד אחרי המעגן, דרומית לעיר שארם.
האזור הדרומי – שמורת הטבע ראס מוחמד.

בין רצועת החוף הצפונית לאזור נואיבה לא קיים גבול גיאוגרפי מוגדר, אך עדין מתייחסים לשני אזורים אלה בנפרד. הגבול בין אזור נואיבה לאזור דהב הוא ראס אבו גלום, תצורה גיאוגרפית של הר היורד לכיוון קו החוף ויוצר חיץ שאינו מאפשר מעבר כלי רכב. גם בין אזור דהב לשמורת הטבע נבק קיים הר המהווה חיץ גיאוגרפי בין שתי רצועות החוף. את הגבול בין שארם לשמורת ראס מוחמד מהווה מעגן ספינות בקצה העיר שארם המשמש כחיץ בין רצף אתרי הצלילה באזור שארם ובין ראס מוחמד. 

צלילה בסיני

לפני הכל – ביטוח צלילה

חשוב לציין שאם אתם מתכננים לצלול בסיני, כל סוג של צלילה – מצלילת היכרות ועד ספארי צלילה – יש לרכוש מראש ביטוח נסיעות מתאים. ביטוח הנסיעות הבסיסי אינו מכסה מקרים בהם תזדקקו לטיפול או כיסוי הוצאות בעקבות צלילה, ולשם כך יש לרכוש ביטוח צלילה לסיני. העלות הנוספת היא לא גבוהה ובטח שווה את השקט הנפשי שלכם מתחת למים. זה לא המקום לחסוך בו. 

אזור רצועת החוף בנואיבה

רצועת החוף בנואיבה מאופיינת בקירות שונית היורדים באופן מדורג לעומק הים ומשובצים בשלל אלמוגים. ישנם אתרי צלילה הנגישים בקלות מהחוף באזור ראס א-שטן וגם באזור הגיונה בקטנה בנואיבה. דרומה יותר, נמצאים אתרי הצלילה של ראס אבו גלום או ראס ממלח', שההגעה אליהם דורשת נסיעה ברכב 4X4, הזדמנות נפלאה לחוויית שטח מדברית על הדרך.

משני אתרי הצלילה הללו ניתן לחזור לנואיבה בנסיעה על דרך החוף, המומלצת במיוחד בשעת השקיעה. אפשרות אחרת היא להמשיך דרומה, ברגל או על גבי גמלים, מראס אבו גלום לכיוון דהב. כחמישה קילומטרים על קו החוף המסתיימים באתר הצלילה "הבלו הול" (אפשר לקבוע מראש עם הנהג שימתין לכם שם). הזמן המומלץ ביותר למסלול הזה הוא בשעות הבוקר המוקדמות כשהשמש עדין אינה קופחת.

מבין אתרי הצלילה באזור ישנו "ריף ה-MFO", אזור חולי עם שוניות טלאים ולהקות של ברקודות. ב"הילטון ריף", שונית הממוקמת על מדרון חולי, תוכלו להתרשם ממניפות ים ואלמוגי שולחן גדולים. ב"ראס ממלח" ישנה לגונה המהווה בית לדגי חול, דגי אבו-נפחא ועקרבנונים.

אזור דהב

דהב מאופיינת בטופוגרפיה תת ימית ייחודית של קירות המתרוממים משני כיוונים ויוצרים מעבר צר ביניהם. מתחת לפני המים ישנם גבעות של אלמוגים והדובדבן שבקצפת הינו קניון תת ימי אדיר בעומקו ועוצמתו.

מבין אתרי הצלילה באזור דהב בהם ניתן  להתרשם מהטופוגרפיה התת ימית הייחודית לאזור:

"הקניון" (לאורך חופי סיני ישנם כמה אתרי צלילה הנושאים שם זה, אך זה המרשים והמפורסם שבהם) הממוקם מעט צפונית  לדהב, כקילומטר מדרום ל"בלו הול". בעומק של כ-15 מטרים מתגלה ריף בצורת גבעה העולה מעל לפני הקרקע ובמרכזה גומה שניתן להיכנס דרכה. כאשר עוברים דרך הגומה מתגלה קניון עצום העוטף את הצוללים בתוכו בין שני קירותיו. הקניון יורד לעומק רב וקיימות כמה נקודות יציאה בעומק 25–30 מטרים.

אתר הצלילה ה"בלו הול" הוא מבין אתרי הצלילה המפורסמים והמרשימים ביותר בסיני, ויש שיאמרו אפילו בעולם. מדובר בבור תת ימי המהווה בית גידול מרשים למגוון אדיר של דגה ואלמוגים. למרות עומקו הרב של האתר, עיקר יופיו מתקיים דווקא במימיו הרדודים וניתן ליהנות ממנו גם בצלילה רדודה או בשנירקול.

אתר "המערות" – אלו הן כמה מערות היוצרות בתוך הריף הסמוך לחוף חדרי ענק, כאשר הכניסה והיציאה מתבצעות מתוך פתחים בשונית או מכיוון המים הפתוחים. עומק הצלילה במערות הוא כשמונה מטרים. על מנת להגיע לאתר הצלילה יש צורך בנסיעת שטח כמה קילומטרים דרומית לדהב.

תופעה טופוגרפית מעניינת נוספת אפשר לראות באתר הצלילה "האיילנד", סמוך לחוף שבדרומה של דהב. זהו אי אלמוגים העולה עד מעל לפני המים, אשר ניתן להקיף אותו בצלילה בעומק של כ-15 מטרים.

צלילה בסיני

אזור שארם א-שייח'

באזור שארם א-שייח' השוניות מאופיינות בקירות גבוהים המזדקרים מעלה בזווית חדה ויוצרים אתרי צלילה מרשימים במיוחד. כיום הבניה המאסיבית של המלונות לאורך קו החוף של שארם סגרה את האפשרות להגיע לקו החוף ולרדת לצלול באופן חופשי ולא מוסדר, והאתר היחיד באזור שארם שעין ניתן להגיע אליו (לחלקו) בגישה ישירה מהחוף הינו "ראס אום-סיד".

בשמורת הטבע נבק מצפון לשארם תוכלו למצוא אתרי צלילה בעלי נוף תת ימי ייחודי. בחלקם תגלו מעין כרי דשא אין סופיים בתוך מים רדודים, שמתוכם עולים מגדלי שוניות המהווים בית למגוון בעלי חיים ימיים כגון צבי ים וחתולי ים. בנבק אפשר לראות גם לגונות של מים רדודים, מלאות בעצי מנגרוב, המהווים בית גידול לבעלי חיים תת-מימיים ייחודיים לאזור כדוגמת הקסיופיאה, סרטנים כחולים ועוד.

מאפיינים ייחודיים נוספים לצלילות באזור שארם נובעים מהקרבה למיצרי טיראן, המחברים את המפרץ לים הפתוח, ובכך מעלים את הסיכוי לפגוש בעלי חיים גדולים, כמו דגי מנטה ריי ענקיים וצבי ים, באתרים הסמוכים למצירי טיראן דוגמת "ראס נצרני", שמהווה את הצד היבשתי-מערבי של המיצרים. אפשר גם להפליג למיצר עצמו ומשם לצלול באתרים כגון גורדון ריף העשיר בטבע תת ימי ומצבו שמור.

שמורת ראס מוחמד

שמורת הטבע ראס מוחמד נמצאת כ-30 קילומטרים דרומית לשארם. השוניות בה בנויות כמצוקים אנכיים תלולים ומרשימים, הנעלמים בעומק רב כל כך עד שלא ניתן לראות את הקרקעית. צוללנים רבים מחשיבים את אתרי הצלילה של ראס מוחמד ליפים בעולם. ראס מוחמד ממוקמת כמעין צומת דרכים ימי המקשר בין מפרץ עקבה, מפרץ סואץ וים סוף. צומת דרכים זה מושך אליו מטבע הדברים שפע אדיר של בעלי חיים ימיים.

בין אתרי הצלילה היפים בראס מוחמד ניתן למנות את מצפה כרישים, שההגעה אליו יחסית נוחה הישר מהחוף. מדובר במצוק אדיר היורד בתלילות לעומק רב וכולו משובץ באין ספור אלמוגים בשלל צבעים. בצלילות באזור ראס מוחמד אפשר לראות מעל לאלף סוגי דגים שונים, סוגים רבים של כוכבי ים, צבי ים וסוגי סרטנים שונים. אזור זה מפורסם בכרישים המגיעים אליו מהים הפתוח. לעיתים ניתן גם לפגוש בדולפינים וברקודות.

אתרי צלילה מומלצים נוספים הם אי הכרישים והספינה הטבועה יולדנה, שההגעה אליהם נוחה באמצעות הפלגה. כבר לא ניתן לראות את הספינה יולנדה שצללה לעומק לפני כמה שנים וכיום נותרו רק שרידים שלה שכוסו באלמוגים, כאשר המיוחד מבינהם הינו קונטיינר שנותרו ממנו רק פסי החיזוק שלו מעוטרי אלמוגים צבעוניים המשווים לו מראה מלכותי.

חשוב לציין שראס מוחמד (וגם ראס אבו גלום והלגונה הכחולה) הן שמורות טבע מוגנות, ועל כן מוטלת עלינו האחריות כאורחים בהן לשמור עליהם בדיוק באותו מצב שבו קיבלנו אותן. אין להזיז ממקומם אלמוגים או צדפים, גם אם הם נמצאים על החוף. הדבר פוגע במרקם האקולוגי ועלול להזיק לבעלי החיים בו, גם אם למראית עין זו פעולה קטנה ולא מזיקה.

מאוד מאוד מומלץ גם שלא להשתמש בכלים חד פעמיים ושקיות ניילון שעלולות להיסחף לים ולפגוע (ואף להרוג) את האוכלוסייה שחיה במצולות, גם אם לא בכוונה. עדיף להשתמש בכלים רב פעמיים או מתכלים, למשל קשים ממתכת לשימוש חוזר, או קשים מתכלים. כך גם עם כלי אוכל וכל דבר אחר שנכנס אליכם לתיק. שמרו על הטבע כדי שכולנו נוכל ליהנות ממנו עוד הרבה מאוד שנים. 

קורס צלילה בסיני

אם אתם מעוניינים לראות את כל הטוב הזה ועדיין אין לכם רישיון צלילה, תוכלו לבצע צלילות היכרות (ללא רישיון) או קורס צלילה (כוכב ראשון ושני) עם מדריך מוסמך ומקצועי במועדון צלילה מקצועי, מהטובים בסיני.

השאירו פרטים בטופס הזה, ונציג של מרכז הצלילה יחזור אליכם עם כל האפשרויות השונות, כולל כולל מחירים. 

Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

יורדים לסיני? הנה כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור בהם:

הזמנת מלון – יש באתר מבחר מלונות מומלצים, ככל שהזמן עובר החדרים נתפסים והאפשרויות מצטמצמות. אגב, יש גם חושות!

הזמנת מונית מראש (אונליין באתר) – זה ידוע שלא יורדים לסיני מבלי להזמין מונית מראש באופן מסודר.

רכישת ביטוח נסיעות – סיני היא חו"ל, וכמו כל נסיעה לחו"ל חשוב לא לקחת סיכון, לרכוש ביטוח, ולצאת לחופש בראש שקט.

רכישת חבילת גלישה – להישאר בזמינות גם בסיני. חבילת גלישה לטלפון הנייד שחשוב לרכוש כבר מהארץ, עוד לפני הנסיעה. 

רגע לפני תשלום אגרת המעבר לסיני...
איך אתם מגיעים מהגבול למלון כבר סגרתם?

בזמן שאת אגרות המעבר לסיני ניתן לרכוש תמיד וללא הגבלה, כמות המוניות להזמנה מראש מוגבלת והן אוזלות במהירות. אם תזמינו מונית עכשיו נוכל להבטיח לכם נסיעה חלקה ונעימה מהגבול ועד מקום האירוח, במונית חדשה וממוזגת עם נהג זהיר שלא ממהר ללקוח הבא. למידע נוסף על שירות הזמנת מונית בסיני לחצו כאן. את אגרת המעבר לסיני תוכלו לרכוש גם מיד לאחר מכן.

דילוג לתוכן