שוניות האלמוגים בסיני

עודכן לאחרונה: אוגוסט 30, 2023

אתרי הצלילה לאורך חופי סיני מספקים חוויית צלילה יוצאת מגדר הרגיל ונחשבים בין המרהיבים בעולם. מפרץ עקבה עשיר מאד בדגה, באלמוגים, בצמחייה ובטופוגרפיה מעניינת. קירות סלע משובצים במגוון אדיר של אלמוגים צונחים עשרות מטרים אל תוך מעמקי הים. באזורים מסוימים ובעונה הנכונה אפשר לפגוש גם דולפינים וכרישי לוויתן, ועם תכנון נכון וקצת מזל תוכלו להיפגש אפילו עם כרישים ממספר סוגים.

תנאי הצלילה בסיני מצוינים: הים שקט רוב הזמן והראות בדרך כלל טובה. טמפרטורת המים נוחה רוב השנה ונעה על טווח צר של בין 27 מעלות בשיא הקיץ (אוגוסט), לבין 21 מעלות בשיא החורף (פברואר-מרץ). בעונת המעבר (אוקטובר-נובמבר) הטמפרטורה עדיין נוחה יחסית – סביב 27-26 מעלות – כך שזו עונה מצוינת לצלילה גם מבחינת מזג האוויר הכללי. כבר לא חם כמו בקיץ ועדיין מעולה לצלילה. חודשי החורף עלולים להיחשב קרים מידי עבור חלק מהצוללים אך עם היערכות נכונה, חליפת צלילה מתאימה וכיסוי ראש אפשר לצלול גם בחורף.

אזורי הצלילה השונים בסיני נבדלים בטופוגרפיה ובנוף התת ימי שהם מציעים: אזור טאבה מאופיין במדרון שונית מתון באופן יחסי ואפשר לראות בו קירות בגובה של כשלושה מטרים; בנואיבה קירות השונית יורדים באופן מדורג לעומק הים; דהב מאופיינת בטופוגרפיה תת ימית של קירות המתרוממים משני כיוונים, גבעות מרוצפות אלמוגים וקניון תת ימי אדיר בעומקו ועוצמתו; באזור שארם א-שייח' השוניות נראות כמו קירות גבוהים המזדקרים בזווית חדה; בשמורת הטבע ראס מוחמד השוניות בנויות כמצוקים אנכיים תלולים ומרשימים הנעלמים בעומק רב כל כך עד שלא ניתן לראות את הקרקעית.

אלמוגים בסיני
צילום: Mal B, Flickr

לפני הכל – ביטוח צלילה

חשוב לציין שאם אתם מתכננים לצלול בסיני, כל סוג של צלילה – מצלילת היכרות ועד ספארי צלילה – יש לרכוש מראש ביטוח נסיעות מתאים. ביטוח הנסיעות הבסיסי אינו מכסה מקרים בהם תזדקקו לטיפול או כיסוי הוצאות בעקבות צלילה, ולשם כך יש לרכוש ביטוח צלילה לסיני. העלות הנוספת היא לא גבוהה ובטח שווה את השקט הנפשי שלכם מתחת למים. זה לא המקום לחסוך בו. 

קצת על מצב שוניות האלמוגים בסיני

באופן כללי שוניות אלמוגים מהוות את האזוריים הימיים המגוונים ביותר מבחינת מגוון המינים של בעלי חיים וצמחים (Bio-diversity) המתקיימים בהן. אפשר להסתכל על שוניות אלמוגים כעל מעין "יער טרופי תת ימי" מבחינת העושר ומגוון החיים שהן מאפשרות בסביבתן. קיומן של שוניות אלמוגים אפשרי רק על פני רצועה צרה יחסית: 30 מעלות דרומה ו-30 מעלות צפונה מקו המשווה.

שוניות האלמוגים בים האדום הן מהמיוחדות בעולם, אלו הן השוניות הצפוניות ביותר על פני כדור הארץ. הן מאופיינות במנעד המינים העצום ביותר ליחידת אורך או שטח. לצורך השוואה, במחסום שוניות האלמוגים באוסטרליה, ישנם כ-350 מינים של אלמוגי אבן, אך אורכן של השוניות עולה על 2,300 ק"מ. במפרץ עקבה, לעומת זאת, ישנם כ-140 מינים של אלמוגי אבן, לאורך של 160 ק"מ בלבד. 

מאפיין ייחודי נוסף לאתרי הצלילה מול חופי סיני במפרץ עקבה (המוכר לנו גם בשם מפרץ אילת) הינו אנדמיות גבוהה. כלומר, קיימים בו מיני חיים המתפתחים אך ורק באזור המפרץ ובסביבתו. למשל, כשבעים אחוזים מחבצלות הים וכעשרה אחוזים מהדגה וממיני האלמוגים במפרץ הם אנדמיים, קרי מתקיימים רק באזור זה על פני כדור הארץ כולו. המספרים הללו נחשבים לגבוהים מאוד ומוסברים על ידי המבנה הגיאולוגי הייחודי של מפרץ עקבה הסגור למחצה, וגם משום התנאים האקלימיים השוררים בו שמייחדים אותו על פני אזורים אחרים בעולם. משום כך, הצלילות בחצי האי סיני מספקות שפע אין סופי של חיים תת ימים, וטופוגרפיה תת ימית מהמרהיבות בעולם. לחובבי הספינות הטרופות ישנם מספר אתרי צלילה בדרום סיני המספקים הצצה לעולם הקסום של ספינות ששקעו במצולות.

מעדויות של צוללנים עולה כי מצבן של שוניות האלמוגים בחצי האי סיני, כמו במקומות רבים בעולם, הדרדר במהלך 20-10 השנים האחרונות, אם כי מצבן עדין נחשב לסביר ובחצי האי סיני עדיין ניתן למצוא חלק מאתרי הצלילה המרהיבים והמיוחדים בעולם.

הגורמים לפגיעה בשוניות האלמוגים

יש כמה גורמים לפגיעה במצב השוניות. הפגיעה המידית והישירה נובעת מפעילות של בני האדם בסביבת השוניות: השוניות הסמוכות לחוף חשופות לסוגים שונים של זיהום ופגיעה מדלק של סירות ואניות, שפכים עירוניים, דייג לא מבוקר באמצעות רשתות או עומס מבקרים היוצר לחץ כבד על סביבת השונית הנובע מדריכה, פסולת ושאריות של חומרי הגנה מהשמש. בנוסף לכך, ההתחממות הגלובלית גורמת לעלייה בטמפרטורת המים, דבר המאיץ תהליך של הלבנת אלמוגים. תופעה זו ניכרת בשוניות אלמוגים בכל העולם.

יחד עם זאת, מדעני ים ישראליים גילו כי שוניות האלמוגים במפרץ עקבה עמידים יותר לתהליכי השחיקה הנובעים משינויי האקלים בשל תהליך אבולוציוני שעבר עליהם. המחקר שביצעו המדענים על אחד ממיני האלמוגים בשונית באילת, גילה כי למרות החשיפה שלהם לתנאי חום גבוה וחומציות יתר, תנאים הקשים משמעותית מאלה השוררים במפרץ עקבה, הוסיפו האלמוגים לתפקד ולקיים יחסי גומלין עם אצות הים. ואולם, למרות שהאלמוגים מצוידים במטען הגנטי המאפשר להם לשרוד בתנאים של שינויי אקלים (לפחות בשלבים הראשונים שלו), אל לנו לשכוח כי שוניות האלמוגים עדיין חשופות ומאוימות מזיהומים ופסולת המגיעים גם מהים הפתוח וכן מהפיתוח המואץ סביב המפרץ.

בכל מקום בו אין אכיפה קפדנית ניכר כי השונית מתחילה לספוג נזקים. הרשויות במצרים מודעות לפוטנציאל התיירותי שגלום בשוניות המרהיבות שבחופי סיני, והן לחשיבות הרבה בשמירה על המאזן האקולוגי. ניכר כי כיום ישנה יותר אכיפה ושמירה על הסדר והבטיחות בכל הנוגע לצלילות בחצי האי, כאשר עיקר האכיפה מתקיימת באזורים של דהב ודרומה יותר. לכן, כאשר אתם מגיעים לחופשת צלילה בסיני חשוב לקבל מראש הנחיות מדויקות מאחד ממועדוני הצלילה בנוגע לטופוגרפיה התת ימית ברצועת החוף שבה תצללו, לשם התמצאות ותכנון נכון של הצלילות.

איך נשמור על שוניות האלמוגים בסיני?

יש להימנע מהשארת פסולת בחופים ובקרבתם, במיוחד פסולת שאינה מתכלה כגון פלסטיק ומתכת. שמרו על המקום נקי לפחות כמו שקיבלתם אותו. מומלץ לעשות שימוש בכלים שניתן לעשות בהם שימוש חוזר או כאלה שאינם מזיקים, דוגמת קשים רב פעמיים, קשים מתכלים, כלי אוכל רב פעמיים שניתן לשטוף, שקיות בד במקום ניילון וכדומה. 

בהתאם לתקנות רשות הצלילה המצרית (CDWS), בסיני חובה לצלול בליווי מדריך מקומי מוסמך. יש לוודא מהם חוקי הצלילה המקומיים בכל אזור ולנהוג לפיהם. כך למשל, בדהב היה אפשרי בעבר לשכור ציוד צלילה (חליפה, מיכלי אוויר וכו'), למצוא פרטנר מתאים ולצלול, אולם היום מועדוני הצלילה בדהב מחייבים את הצוללנים לצלול במסגרת קבוצתית בלבד ובלוויית מדריך מקומי מוסמך בלבד.

מדיניות זו נובעת ממספר סיבות: ראשית, שמירה על בטיחות הצוללים וחשש מפני תאונות משום הטופוגרפיה התת ימית המבלבלת באזור. בנוסף, קיים כמובן הרצון לשמור על שוניות האלמוגים במצב טוב ולמנוע מצב שבו צוללנים פוגעים באלמוגים ובדגה. מטרה נוספת היא שמירה על פרנסת מועדוני הצלילה הרבים הקיימים בדהב. 

גם בשארם, שמלאה אתרי צלילה מדהימים ביופיים, פגעה רצועת בתי המלון לאורך החוף בשוניות האלמוגים וביכולת להגיע אליהן, ומהאתרים בהם אפשר היה בעבר לצלול באופן עצמאי, נותר רק אתר אחד שבו ניתן לצלול ללא ליווי מקומי – ראס אום סיד. אתר הצלילה הזה, השוכן מתחת למגדלור, נחשב לאחד היפים בעולם ועשיר באלמוגי מניפה עצומים הנמצאים החל מעומק של 15 מטר. 

שמורת הטבע נבק, הנמצאת מעט מצפון לשארם א-שייח' מתאימה למי שמבקש להימלט מהציוויליזציה אל הטבע בצורתו הכמעט מקורית. גם הרשויות במצרים מודעות לחשיבותה של השמורה ועושות ככל שביכולתן על מנת לשמור עליה נקייה מבלי התערבות מלאכותית, למעט היתר דייג למספר דייגים מקומיים. אתרי הצלילה בנאבק פחות נגישים, ועל מנת למצוא אותם ולהגיע אליהם תהיו חייבים ליווי של מדריך מקומי המכיר את השטח. יחד עם זאת, לאחר שכבר תגיעו אליהם, תגלו עולם מופלא וייחודי – אתרי הצלילה בנבק רדודים ברובם ומלאים במגדלי שוניות שכאילו מונחים על מרבצי דשא תת-ימיים. חלק מהם אף מהווים מקלט לשוכני ים גדולים כגון חתולי וצבי ים. בנאבק ישנן גם לגונות רדודות המלאות עצי מנגרוב שמהווים בית גידול לבעלי חיים ימיים נדירים כמו הקסיופיאה (סוג של מדוזה לא עוקצת/צורבת), סרטנים כחולי שריון ועוד.

אלמוגים בסיני
צילום: atano, Wikimedia Commons

התארגנות, ציוד ובטיחות

ראשית, כפי שנאמר קודם, חשוב שיהיה ברשותכם רישיון צלילה בין לאומי, ביטוח צלילה בתוקף (עדיף  לרכוש מבעוד מועד) ויומן צלילות ("לוג בוק"). אם אין ברשותם אסמכתא לכך שצללתם במהלך חצי השנה האחרונה, תתבקשו לבצע צלילת ריענון. תמיד אפשר שצלילת הריענון תהיה צלילה אטרקטיבית בליווי מדריך, באתר צלילה שברצונכם ליהנות ממנו, ולא צלילה רשמית בלבד.

כאן המקום להסביר שצלילת ריענון נחוצה גם אם אתם שוכרים או מחליפים ציוד, או כשמגיעים לערוך צלילות מסוג שלא התנסיתם בו קודם לכן. צלילת ריענון כזו במים רדודים יחסית מאפשרת לוודא כי הציוד שקיבלתם תקין וכי כמות המשקולות ומידת המאזן מתאימים לכם – ווידוא של הגורמים הללו יכול לפעמים להיות ההבדל בין חיים למוות.

מבחינת ציוד, במידה ואתם מגיעים עם ציוד צלילה משלכם הקפידו על תקינותו. ודאו טרם הגעתכם לסיני כי תאריך הבדיקה של מיכלי הצלילה עדין תקף. לא בכל מועדוני הצלילה בסיני יסכימו למלא עבורכם מיכלי צלילה אישיים, וגם הולך ונהיה קשה יותר לשכור מיכלים לצלילה פרטית מאזור דהב ודרומה (בטאבה ונואיבה קל יותר למצוא שירות זה). באופן כללי, תמיד רצוי להסתייע בשירותיהם של מדריכי הצלילה המקומיים בכל הנוגע לשכירת ציוד.

למען בטיחותכם, ודאו כי הציוד שאתם שוכרים תקין ותואם את מידותיכם. חשוב גם לשים לב לדרכי הגישה לאתרי הצלילה ולסביבה היבשתית הקשורה לאתרי הצלילה, ולהכיר אותם. בכל מועדון צלילה תוכלו לקבל מידע לגבי מיקום מדויק של האתר, מסלולי צלילה מומלצים, תחזית מזג האוויר ועוד.

איפה אפשר לעשות קורס צלילה בסיני?

יש בסיני, כאמור, היצע גדול של מועדוני צלילה והמחירים בהם יחסית דומים. מועדוני הצלילה נותנים שירות לא רק לצוללנים מוסמכים, אלא אפשר גם לעבור בהם קורס צלילה או צלילות חופשיות לחסרי ניסיון.

למי שרוצה רק לטעום או להתנסות בצלילה, ניתן לצאת לצלילת הכרות שבה יוצאים לטיול תת ימי עם ציוד צלילה מלא בליווי מדריך מוסמך (ברוב המועדונים ניתן לערוך צלילת הכרות החל מגיל 8).

לפירוט האפשרויות והמחירים, תוכלו להשאיר פרטים בטופס מטה, ונציג ממועדון צלילה מקצועי בסיני יחזור אליכם עם כל מה שצריך לדעת.

Sending
User Review
0% (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

יורדים לסיני? הנה כמה דברים שאנחנו יכולים לעזור בהם:

הזמנת מלון – יש באתר מבחר מלונות מומלצים, ככל שהזמן עובר החדרים נתפסים והאפשרויות מצטמצמות. אגב, יש גם חושות!

הזמנת מונית מראש (אונליין באתר) – זה ידוע שלא יורדים לסיני מבלי להזמין מונית מראש באופן מסודר.

רכישת ביטוח נסיעות – סיני היא חו"ל, וכמו כל נסיעה לחו"ל חשוב לא לקחת סיכון, לרכוש ביטוח, ולצאת לחופש בראש שקט.

רכישת חבילת גלישה – להישאר בזמינות גם בסיני. חבילת גלישה לטלפון הנייד שחשוב לרכוש כבר מהארץ, עוד לפני הנסיעה. 

רגע לפני תשלום אגרת המעבר לסיני...
איך אתם מגיעים מהגבול למלון כבר סגרתם?

בזמן שאת אגרות המעבר לסיני ניתן לרכוש תמיד וללא הגבלה, כמות המוניות להזמנה מראש מוגבלת והן אוזלות במהירות. אם תזמינו מונית עכשיו נוכל להבטיח לכם נסיעה חלקה ונעימה מהגבול ועד מקום האירוח, במונית חדשה וממוזגת עם נהג זהיר שלא ממהר ללקוח הבא. למידע נוסף על שירות הזמנת מונית בסיני לחצו כאן. את אגרת המעבר לסיני תוכלו לרכוש גם מיד לאחר מכן.

דילוג לתוכן