שנירקולים בסיני

עודכן לאחרונה: 13.12.2021

בקצרה (אמ;לק)

  • בסיני קיימים עשרות אתרי צלילה, ובחלקם הגדול ניתן גם לשנרקל בגובה פני הים.
  • רוב המקומות היפים לשנירקול נמצאים בחלק הדרומי של רצועת החוף: בין נואיבה לשארם א-שייח.
  • כדאי מאוד לרכוש לעצמכם שנורקל ומשקפת איכותיים באחת מעשרות החנויות לציוד צלילה הנמצאות בדהב או בשארם א-שייח. המחירים – זולים.
  • בים האדום חיים גם דגים ואלמוגים ארסיים, חלקם מאוד לא נעימים למפגש. רצוי מאוד להיכנס למים עם נעלי צלילה או סנדלים ולהימנע ככל הניתן ממפגש איתם.
  • מומלץ לשנרקל עם חגורת הצלה, גם למען הבטיחות וגם למען הנוחות.

מן המפורסמות היא שמתחת למי הים האדום מסתתרים עולמות עשירים וצבעוניים ואתרי הצלילה לאורכו ולעומקו הם מהיפים ביותר בעולם. מועדוני צלילה רבים עובדים בחצי האי ומציעים מסעות צלילה אל מתחת למים וגם קורסי צלילה למתחילים ולמתקדמים. אולם, גם למי שלא מעוניין לרדת ממש לעומק צפויה חוויה מרשימה – בלא מעט מקומות לאורך קו החוף ניתן להשקיף על הריפים היפים מלמעלה באמצעות משקפת ושנורקל, וליהנות מחוויה נהדרת של צפייה במאות מינים של אלמוגים, דגים ושוכני ים שונים במרחק נגיעה מאיתנו. חווית השנירקול כבר הפכה לחלק בלתי נפרד בכל טיול לסיני, אז למי שמעדיף לצוף במקום לשקוע, הנה כמה טיפים לחוויה "צלולה" יותר.

שנירקולים בסיני
שנירקולים ונהנים

איפה כדאי לשנרקל?

עקרונית, כמעט בכל מקום שאפשר לצלול, אפשר גם לשנרקל. כמובן שאתרי הצלילה הם עמוקים יותר ושנירקולים יגבילו אתכם לצפייה בריפים עד לעומק מסויים, אבל כמעט תמיד יהיה מה לראות גם במים רדודים יחסית. אפשר לחלק את רצועת החוף בחלוקה גסה לארבעה אזורים שונים בהם ניתן לשנרקל, כאשר כל אחד מהם מאופיין בנוף תת מימי קצת שונה וייחודי.

החלק הצפוני: טאבה – ביר סוויר – ראס א-שטן

אם לא בא לכם להתרחק מידי מהגבול ואתם נופשים באזור הצפוני יותר של רצועת החוף, תוכלו להתרשם מאתר בשם "הקניון" שנמצא בטאבה. זהו אתר עמוק יחסית (כ-45 מטרים) אבל ניתן להתרשם מיופיו ועושרו גם מלמעלה. אולם, האתר הזה מעט רחוק מהחוף וניתן להגיע אליו רק באמצעות הפלגה של אחד ממועדוני הצלילה בטאבה.

מקום נוסף שבו אפשר לשנרקל הוא אי האלמוגים המפורסם שמראהו המרשים נשקף משמאל כאשר עוברים את טאבה לכיוון דרום, עם המצודה הצלבנית הניצבת עליו. מבתי המלון בטאבה ניתן להגיע אל האי בהפלגה לסיור שאורך כשלוש שעות ובמהלכו אפשר לשנרקל בחלקו הדרומי של האי המוקף שוניות אלמוגים מרהיבות. בשל הפעילות הימית והספינות העוגנות בקרבתו של האי, השוניות מעט נפגעו בשנים האחרונות, אולם עדיין בהחלט יש מה לראות בהן, ואם אתם בטאבה ומחפשים נוף תת מימי, זוהי בהחלט אופציה ראיה. 

בחופי ביר סוויר וראס א-שטן אין יותר מידי ריפים מיוחדים ואלה הקיימים נמצאים עמוק יחסית. הגישה למים נוחה יחסית באזורים אלה ואפשרי בהחלט לשנרקל שם, ובטוח תיתקלו בדגים צבעוניים ויפים, אבל אם שנירקול הוא חלק בלתי נפרד ממטרת הנסיעה שלכם, בהחלט מומלץ להמשיך מעט דרומה. אם בכל זאת נעצרתם שם, מבין החופים הללו, המומלץ ביותר הוא אזור ראס א-שטן (בעיקר ראס סיני) שבו תמצאו ריפים צבעוניים ויפים וחוף ראס בורקה שגם בו שונית יפה ולא עמוקה שניתן להתרשם ממנה מפני המים.

נואיבה עד דהב

כבר בתחילת הרצועה של נואיבה יש מספר נקודות יפהפיות לשנירקול. בחופים קומקום 3, חביבה ביץ' והטירה של אורלי אפשר למצוא ריפים מהממים ביופיים, לא עמוקים ועם גישה נוחה למים.

מעט יותר דרומה שוכן אחד המקומות היפים ביותר בסיני, לשנירקול ובכלל – ראס אבו גלום. זוהי רצועת חוף לא ארוכה במיוחד ובחלק הדרומי שלה (בעיקר, אבל לא רק) אפשר לראות ריפים מדהימים ביופיים, צבועים בצבעים עזים ושמורים מאוד משום שאין הרבה תנועה באזור. הגישה למים קצת קשה ומומלץ להצטייד בנעלי צלילה או בסנדלים כלשהם לפני הכניסה כדי להימנע ממפגש לא נעים של כף רגליכם עם אבן חדה או קיפוד ים.

דהב

דהב הוא אחד המקומות המומלצים לחובבי הצלילה וגם אוהבי שנירקול ימצאו בו פנינות מקסימות שאפשר להעביר בהן שעות ארוכות על פני המים. אחד מהאתרים המפורסמים בעולם הנמצא מעט צפונית לדהב הוא ה"בלו הול" (החור הכחול). נמצא בין העיירה דהב לראס אבו גלום ואפשר להגיע אליו בנסיעה של כעשר דקות מדהב או בשיט קצר בסירה מראס אבו גלום. בחור הכחול תגלו חלקת אלוהים של ממש עם נופים תת מימיים עוצרי נשימה  – דגים בגדלים שונים ובצבעים שלא ידעתם על קיומם וקירות ומדרונות אינסופיים של אלמוגים. צפונית לבלו הול, ולמעשה בהמשכו, נמצא אתר "הפעמונים". שווה להתחיל את השנירקול שם ופשוט להמשיך בטבעיות אל הבלו הול.

עוד בדהב אפשר לשנרקל לאורך רצועת החוף שבין העיירה לבין אתר הבלו הול באתרים "הקניון" (לא להתבלבל עם הקניון של טאבה) שבו תראו ריף קמור שלתוכו אפשר להיכנס רק בצלילה ספורטיבית אבל סביבו בהחלט אפשר לשנרקל; "איילנד" – זהו מעין אי של אלמוגים שמגיע כמעט עד פני הים (עומקו המירבי הוא כ-15 מטרים) ואפשר להקיף אותו בשנירקול רגוע ונעים. 

נאבק ושארם א-שייח

הפיתוח המהיר של שארם א-שייח והשתלטות בתי המלון על רצועת החוף קצת צמצמו את המקומות בהם ניתן לצלול ולשנרקל באופן עצמאי ללא הפלגה אבל אחד המקומות שנשאר כזה הוא ראס אום-סיד. זהו בהחלט אחד האתרים היפים יותר באזור ויש מה לראות בו גם עם משקפת ושנורקל.

מעט צפונה משארם עצמה שוכנת שמורת הטבע של נאבק שהיא המקום המושלם למי שרוצה לחזור מעט בזמן ולחוות טבע פראי אמיתי. בין הלגונות השופעות עצי מנגרובים חבויים מספר אתרי צלילה שקשה למצוא אותם לבד, אבל הם שם וניתן להיעזר במדריך כדי להגיע אליהם. חלק מהאתרים רדודים והאלמוגים מגיעים כמעט עד פני הים, ושנירקול מעליהם הוא בהחלט חוויה יוצאת דופן.

 

ממה צריך להיזהר בזמן שנירקולים?

הים האדום משופע במאות מינים של דגים, אלמוגים ושוכני ים אחרים שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם. חלקם נדירים ביופיים ואפשר לשחות לידם ולהסתכל עליהם במשך שעות, אולם חשוב לדעת כי יש מספר מינים ארסיים מהם מוטב לשמור מרחק. עלינו לזכור שבים אנחנו האורחים, ולהימנע מלהפר את שלוותם של שוכני הים הרבים. רוב הדגים הארסיים אינם תוקפים בני אדם ויעדיפו להתרחק מכם בעצמם אם יזהו אתכם מתקרבים, אך יש מקרים בהם עלול להיווצר מגע ביניכם לבינם – מגע שממנו ממש כדאי להימנע. בשל כך, לא מומלץ להיכנס לים כאשר אתם יחפים ומוטב לנעול סנדלים או נעלי צלילה על כפות הרגליים טרם הכניסה. זה גם יקל עליכם את ההליכה על הקרקע הסלעית ברובה המאפיינת את הים האדום, וגם יקטין את הסיכוי למפגש לא נעים. 

אלה הדגים ושוכני הים האדום שמוטב להימנע מלבוא איתם במגע:

קיפוד ים (Sea urchin)

שנירקולים בסיני
קיפוד ים

הקיפוד שבתמונה הוא הנפוץ יותר בחופי סיני, והוא חי בעומקים שונים כך שתוכלו לפגוש בו גם בחלק הרדוד של הים. זהו יצור חי חסר חוליות בעל קוצים ארוכים העלולים לחדור לגוף במקרה של דריכה או מגע. המפגש עם קיפוד הים אינו מסוכן משום שהוא אינו ארסי, אולם הוא מאוד לא נעים. במקרים מסוימים הקוץ יתמוסס מעצמו תוך מספר שעות עד יממה, אך במקרים אחדים ייתכן ויהיה צורך בטיפול להוצאה מלאכותית של הקוץ. 

זהרון הדור/זהרון מצוי (Pterois miles)

זהרון הדור

הזהרון, למרות יופיו המטעה, הוא ארסי ומסוכן לבני אדם. הוא ניזון בעיקר מדגים קטנים שהוא בולע לאחר שהוא מפתיע אותם ומתקרב אליהם באיטיות. שעות הפעילות שלו הן בעיקר אחר הצהריים ובלילה ובדומה לדגים טורפים רבים אחרים, הוא נמשך לאזורים מוארים, כך שאם אתם יוצאים לים בלילה עם פנס הביאו זאת בחשבון. עקיצה מהזהרון עלולה לגרום לצריבה ממושכת הגוררת קשיים בנשימה ועליה בטמפרטורת הגוף והיא מחייבת טיפול רפואי מידי. 

אבנון מגושם (Synanceia verrucosa או Stone fish)

אבנון מגושם

האבנון המגושם נחשב לדג הארסי בעולם והארס שלו יכול להרוג גם בני אדם. הוא חי בתחתית שוניות אלמוגים, פסיבי רוב הזמן וממתין לטרף שלו בזמן שהוא מסווה את עצמו לאבן. האבנון לא נוטה לתקוף בני אדם, ואף בורח כאשר הוא נתקל בהם, אולם דריכה עליו בטעות תוביל לדקירה מקוצי הארס המסוכן שלו שעלול להיות קטלני. 

מחבטן הסנפירים (Bluespotted ribbontail ray)

שנירקולים בסיני
מחבטן הסנפירים

התנהגותו הרגועה של המחבטן עלולה להטעות אולם הוא נושא בזנבו קוצים רעילים במיוחד, ובזמן סכנה מסובב את זנבו על מנת להגן על עצמו. עקיצה מהמחבטן גורמת תוך דקות בודדות לדופק מואץ, ירידה בלחץ הדם, הזעות, כאבים עזים ואפשרות לשיתוק שרירים. הם חיים בעיקר בשוניות ובחופים חוליים, בעומק של עד 30 מטרים. למרות שהם ביישנים ותוקפים רק לעתים נדירות, לא היינו ממליצים להתקרב אליהם יותר מידי. 

סיכן (Rabbitfish)

סיכניים

היה מי שחשב שהעיניים והשפתיים של סיכניים מזכירים את אלו של הארנבים ומכאן השם החביב בלעז. הסיכניים הם שוכני ים ארסיים, אולם הארס שלהם, על אף שהוא לא נעים, לא קטלני לבני אדם. הם חיים בשוניות אלמוגים באזורים רדודים, עד עומק של 20 מטרים, והארס שלהם נמצא בשדרת הקוצים שעל גבם ומשתחרר בדרך כלל כאשר באים איתה במגע. על אף שעקיצת הסיכניים היא מקומית לא מזיקה יותר מעקיצה של דבורה, היא עדיין גורמת לגירוי לא נעים למשך כמה שעות. 

אלמוג אש/אלמוג הים האדום (Fire coral)

שנירקולים בסיני
אלמוגי אש. שימו לב לשערות הקטנטנות על ה"ענפים" של האלמוגים

אלמוג ממשפחת ה"צורבניים" הנפוץ מאוד בים האדום. צורתו היא כשל עץ מרובה ענפים ולרוב צבעו צהבהב. על "ענפים" אלו מצויים שערות קטנות ובהן תאי צריבה היכולים לחדור לעור עבה במיוחד, ופגיעה בהם תגרום לחדירה של הרעלים המצוי בתאים אלה לגוף ולצריבה ממושכת ומאוד לא נעימה, המלווה גם בהתנפחות המקום. למעשה אלו לא אלמוגים אמיתיים, והם נפוצים בעיקר במים רדודים מאוד. 

מה עוד כדאי לדעת?

הנשימה דרך שנורקל היא איטית ועמוקה יותר, והיא מעט שונה מהדרך בה אנחנו נושמים ביומיום. אם זו הפעם הראשונה שלכם, או שלא עשיתם זאת כבר הרבה זמן, מומלץ לטבול את הראש במים הרדודים טרם הכניסה למים העמוקים, ולתרגל נשימות איטיות דרך השנורקל כדי להתרגל.

כדאי שהציוד שאתם מרכיבים יהיה ברמה טובה – משקפת שיושבת היטב על הפנים ושנורקל עם שסתום למניעת כניסה של מים. ניתן לשכור משקפת ושנורקל בלא מעט חופים בסיני (בחלק מהמקומות גם יספקו לכם אותם ללא תשלום). במועדוני הצלילה שיש בעיקר בדהב, נואיבה ושארם תוכלו להשתמש בציוד מקצועי יותר שגם מתוחזק ברמה גבוהה יותר.

אם אתם מעדיפים לקנות לעצמכם את הציוד (שזה תמיד מומלץ) אפשר למצוא בערים האלה המון חנויות עם ציוד צלילה מקצועי ואיכותי במחירים טובים מאוד: סט של משקפת ושנורקל מעולים יעלה בין 200 ל-250 לירות מצריות (יש כמובן גם יותר יקרים, אבל במחיר הזה אפשר להשיג יופי של ציוד); נעלי צלילה יעלו באותן החנויות כ-70 עד 90 לירות מצריות.

אפשר גם לשכור סנפירים כדי להקל על השיוט שלכם במים, אם כי זה לא חובה ואפשר לנוע בצורה קלה גם בלעדיהם. כן היינו ממליצים על לבישת חגורת הצלה, גם מטעמי בטיחות וגם מטעמי נוחות, כיוון שבשנירקול של שעה תצטרכו לעצור ולתת לגפיים שלכם מנוחה מידי פעם וחגורת הצלה תאפשר לכם לעשות את זה הרבה יותר בקלות.

Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

תזמינו מלון מראש
יש מבחר רחב של מלונות מומלצים באתר וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

תעשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חס וחלילה קרה משהו, אתם מכוסים ויש מי שידאג לכם (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין עבורכם בווטסאפ באופן שוטף).

תגיעו ערוכים למעבר הגבול
תרכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר), תמירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב למקום מגוריכם (אח"כ תמירו בסיני דולרים ללירות) ותזמינו מונית מראש… אבל כל אלה, רק אחרי שאתם יודעים בוודאות שיש לכם מלון!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן