צלילה בסיני ובים האדום

עודכן לאחרונה: 23.4.2020

צוללים בסיני

במרחק נגיעה מהבית, מתחת לפני המים, מסתתר יופי בלתי רגיל בדמותם של אתרי הצלילה החבויים לאורך חופי סיני ובים האדום כולו: שוניות אלמוגים עשירות בשלל צבעים וצורות, להקות דגים גדולות, קירות ומדרונות תלולים הצונחים לעומק של עשרות מטרים, דולפינים, צבים, כרישים, ספינות טרופות ועוד המון דברים מעניינים לראות שרק בשבילם שווה לנסוע לטיול בסיני.

לאורך חופי סיני יש נקודות רבות בהן אפשר להנות גם משנירקול בעזרת משקפת ושנורקל בגישה קלה מהחוף ואף מסירה.

נקדים ונאמר, כי על מנת לצלול יש לעבור קורס צלילה ולרכוש מעט ניסיון. קורס הצלילה המכונה בישראל "כוכב ראשון" יאפשר לכם לצלול עד עומק של 18 מטר. השלמה ל"כוכב שני" תאפשר לכם לצלול עד עומק של 30 מטר. קורס צלילה של "שני כוכבים" בישראל נמשך 7 ימים ובחו"ל ניתן לבצעו ב-5 ימים. אם עוד לא עברתם קורס, אפשר גם לצאת לצלילה מודרכת בה מדריך צלילה מלווה אתכם ומסייע לכם בצלילה.

אתרי צלילה הקרובים יחסית לחופי סיני

בסיני מספר רב של אתרי צלילה אליהם ניתן להגיע בגישה קלה יחסית מהחוף או בהפלגה קצרה בסירה. בחופשת צלילה כזאת לנים בדר"כ בבית מלון ויוצאים למספר צלילות מודרכות במהלך היום. האזורים העיקריים בהם ניתן לעשות זאת:

 • אזור טאבה: קרוב יחסית לגבול ומאפשר טעימה קלה וזריזה מהעושר של אתרי הצלילה בים האדום. אזור זה כולל מעט אתרי צלילה אליהם ניתן להגיע בהפלגה קצרה מהמעגן בטאבה, המוכר שבהם הוא אי האלמוגים – רכס גרניט המזדקר מהים מעט דרומית לטאבה וסביבו שוניות אלמוגים. 
 • אזור דהב: באזור דהב יש שלל אתרי צלילה מאד מפורסמים וגם כאלה המוכרים פחות. המפורסם שבהם הוא "החור הכחול": זהו חור אנכי בשונית האלמוגים שעמקו כ-130 מטרים. בין החור הכחול לים הפתוח חוצץ קיר סלע אנכי המסתיים בקשת בעומק של כ-56 מטרים, הקשת מחברת את החור לים הפתוח. הצלילה במקום חושפת ריף נדיר ביופיו והאתר מושך חובבי צלילה רבים – אולם הגישה אל הקשת אסורה. על קיר בחוף הסמוך יש כמה מצבות זיכרון לצוללים ששילמו בחייהם על הנסיון לרדת אל הקשת.
  נוסף על "החור הכחול" יש באזור דהב אתרים רבים ויפים כמו: The Canyon, The Bells, Ras Abu Galum, Eel Garden, Lighthouse, Gaber-El-Bint ועוד. יש בעיר היצע גדול מאד של מועדוני צלילה ובתי מלון במחירים סבירים. רצוי מאד להגיע לדהב לאחר שסגרתם מראש את עלות הצלילה והלינה. מדריכי הצלילה יקחו אתכם לכל האתרים וידאגו לכל הלוגיסטיקה הדרושה לשם כך (הסעה, סירה, ציוד).
 • אזור שארם-א-שיח: שארם היא בסיס יציאה נהדר להרבה מאד אתרי צלילה הפרושים לאורך החוף. רוב האתרים נגישים באמצעות הפלגה קצרה מאחד ממעגני הסירות שבעיר או בסמוך לה. בעיר יש היצע גדול מאד של מועדוני צלילה, רובם ככולם נמצאים בבתי מלון. בנוסף לקורסי צלילה אפשר להזמין במועדוני הצלילה צלילת היכרות וכמובן צלילות מודרכות. הצלילות מתבצעות על פי רוב מסירה היוצאת להפלגה קצרה במהלכה מבצעים שתיים עד שלוש צלילות. רשימה חלקית של אתרי הצלילה הקרובים לחופי שארם כוללת אתרים כמו: Ras Gamila, Ras Nasrani, Ras Bob, White Knight, Shark Bay, Far Garden, Ras Um Sid ועוד.ניתן להגיע בהפלגה קצרה למדי אל האי טיראן על שלל אתרי הצלילה הסמוכים לו וכן לפארק הלאומי ראס מוחמד העתיר באתרי צלילה נחשקים. ניתן ללון באחד מבתי המלון בעיר ולצאת לצלילה בהפלגה יומית הכוללת בד"כ שתי צלילות וגם ארוחת צהריים.

אתרי צלילה המחייבים הפלגה לאורך חופי סיני

חלק מאתרי הצלילה לאורך חופי סיני, ויש שיאמרו שהטובים שבהם, מחייבים הפלגה בת שעה ויותר משארם. ניתן להגיע אליהם לצלילה ולחזור לנמל היעד באותו יום או לצאת למסע צלילה בן מספר ימים המכונה "ספארי צלילה". בסיס היציאה לאתרים אלה יהיה בד"כ אחד ממעגני הסירות בשארם א-שיח:

 • אזור מיצרי טיראן: במרחק הפלגה של כשעה מאחד ממעגני הסירות של שארם נמצא האי טיראן. בסמוך לאי יש מספר אתרי צלילה מאד יפים כמו: Jackson Reef, Gordon Reef, Thomas Reef, Woodhouse Reef ועוד. כמו כן יש באזור מספר ספינות טרופות, ושרידים של חלק מהן ניתן לראות גם מעל פני המים. נכון ליוני 2017, החליטה מצרים להעביר את השליטה באי לידי ערב הסעודית, כך שטרם ברור מה יעלה בגורל הטיולים לאי והאם אפשר יהיה להמשיך בהם. 
 • אזור ראס מוחמד: ראס מוחמד, שהוא גם פארק לאומי מצרי, נמצא במרחק הפלגה קצר מהעיר שארם. חלק מהאתרים נמצאים באזור המזרחי של חצי האי, אלה אתרים הקרובים יחסית לשארם. בהמשך לכיוון דרום ואף מערבה מחצי האי ראס מוחמד יש מגוון גדול של אתרים נהדרים העשירים בדגה ואלמוגים הנחשבים לטובים בעולם. גם באזור זה יש ספינות טרופות כמו הספינה הבריטית Thistlegorm שהוטבעה במלחמת העולם השנייה ע"י מטוס גרמני ונחשבת לאחד מאתרי הספינות הטרופות הטובים בעולם או הספינה Dunraven שעלתה על שרטון באזור שאב-מחמוד וטבעה ב-1876. מגוון האתרים מאפשר לחוות את הים האדום במיטבו. יש לציין כי כד להגיע לאזור ראס מוחמד יש צורך בהנפקת ויזה למצרים.
 • אזור מיצרי גובאל: מיצרי גובאל נמצאים דרומית מערבית לחצי האי ראס מוחמד. זהו למעשה שער הכניסה הראשי למפרץ סואץ. באזור המיצרים יש מספר איים כמו האי שדואן והאי גובאל. האזור מכונה גם שאב-אבו-נוחאס, זהו אזור העשיר בספינות טרופות.

אתרי צלילה בדרום מצרים

אתרי הצלילה בדרום מצרים (בחלקו הדרום-מזרחי של הים האדום) מחייבים הפלגה ארוכה יותר. אזורים אלה עשירים באלמוגים, להקות דגים ודגי ענק כולל כרישים מסוגים שונים. בסיס היציאה להפלגות כאלה יכול להיות העיר שארם א-שייח, וכמו כן אפשר לצאת להפלגה מאחת הערים בדרום מצרים לאורך חופי הים האדום כמו הורגדה או מארסה עלאם. ההגעה לערים הללו צריכה להתבצע בטיסה ממצרים או מאירופה. יש אפשרות להגיע לשם גם במעבורת היוצאת משארם-א-שיח.

אזורים מומלצים לצלילה בדרום מצרים:

 • איי האחים – צמד איים הנמצאים דרומית מזרחית לראס מוחמד ולערים המצריות הורגדה וסאפאגה. באזור זה אפשר לצלול עם כרישי ה – Oceanic whitetip וכן עם כרישי הפטיש Hammerhead Shark. משום הזרמים החזקים המאפיינים את האזור, על מנת לצלול בו דרוש ניסיון צלילה מתאים. למפה לחץ כאן.
 • Elphinstone Reef – ריף עשיר באלמוגים ודגה הנמצא דרומית מזרחית לראס מוחמד ולערים המצריות הורגדה וסאפאגה, מעט צפונה לעיר המצרית מארסה עלאם. גם באזור זה יש אפשרות לפגוש בכרישים מסוגים שונים. למפה לחץ כאן.
 • Daedalus Reef – ריף עשיר באלמוגים, להקות דגים וכרישים כנ"ל. למפה לחץ כאן.

אזורים נוספים:

 • רוקי איילנד
 • סנט ג'ונס
 • אזור ספאגה והורגדה

קורסי צלילה בסיני

מועדוני הצלילה במצרים מציעים מגוון קורסי צלילה בכל הרמות. מספר דגשים (ויתרונות) לביצוע הקורס בסיני:

 • קורס קצר יותר מהקורסים בישראל – חיסכון בימי חופשה וכמובן בעלות.
 • הלינה והכלכלה היומית במצרים זולה באופן משמעותי מהלינה בישראל – חסכון נוסף.
 • והכי חשוב – תוכלו לחוות את יופיים הנדיר של אתרי הצלילה בסיני כבר במהלך הקורס!
 • הקורס מתנהל באנגלית ולכן חשוב שרמת האנגלית שלכם תהיה סבירה על מנת שתוכלו להבין את מה שנאמר.

 

כמה מילים על ספארי צלילה בסיני

זהו מסע צלילה בן מספר ימים באמצעות ספינה. בדרך כלל ספארי צלילה נמשך לפחות שלושה ימים, ובחלק מהמקרים אף שבוע ויותר. הספינות היוצאות לספארי הינן ספינות שנבנו במיוחד למסעות צלילה ומכילות את כל הציוד הנדרש לצורך ההפלגה והמסע כולו, לרבות חדרי מגורים נוחים. במהלך ההפלגה צוללים שלוש צלילות ביום ובנוסף צלילת לילה. זוהי חוויית צלילה אינטנסיבית ביותר המאפשרת לצוללים לחוות את מיטב אתרי הצלילה. חשוב לדעת כי הפלגות כאלה לא מתאימות לצוללים מתחילים וחלקן מתבצעות בזרם חזק. לכן, מומלץ מאד לצאת לספארי רק אחרי שצברתם לפחות 30 צלילות.

מה עוד כדאי לדעת?

הצלילה במצרים אפשרית רק באמצעות מועדון צלילה מקומי ובליווי של מדריך מקומי.
המדריכים המקומיים דוברי אנגלית טובה ולפעמים אפשר אפילו למצוא מדריך צלילה דובר עברית. היצע מועדוני הצלילה הוא רחב מאוד ומנעד המחירים הוא רחב גם כן. על כן לפני שמזמינים צלילה רצוי לברר היכן כדאי לעשות זאת ולקבל המלצות ממי שכבר היה ונהנה. דרך טובה לחסוך בכסף היא הזמנת חבילה של לינה + מספר צלילות. מועדונים רבים מציעים "דיל" שכזה שבדרך כלל יוצא משתלם יותר מאשר הגעה אקראית וספונטנית. חובה לצאת לחופשה הכוללת צלילה עם ביטוח צלילה בתוקף. זהו ביטוח שיש לרכוש בנוסף על ביטוח הנסיעות הרגיל שאתם רוכשים לפני יציאה לחו"ל, ועדיף פשוט להרחיב את ביטוח הנסיעות שלכם דרך חברה המתמחה גם בביטוח נסיעות וגם בביטוח צלילה, כמו פספורטכארד

בישראל יש מספר חברות המארגנות חופשות צלילה וספארי צלילה בים האדום. כמו כן אפשר למצוא מידע בקבוצת הפייסבוק "סיני – טיפים והמלצות".

 

מפת אתרי הצלילה בסיני (תודה ליונתן צור על יצירת המפה והשיתוף):

Sending
User Review
0 (0 votes)
מכירים מישהו שזה עשוי לעניין אותו? היו חברתיים ושתפו:
עזרו לנו לעזור לכולם

נתקלת בחוסר דיוק או שיש לך המלצה לשיפור התוכן? ספר לנו כדי שנוכל להשתפר עבור המטיילים הבאים!

יש לך תוכן מעניין על סיני שאת/ה רוצה לחלוק עם אחרים?

קח/י חלק במהפכה ואנחנו נדאג להוסיף את המידע בצורה מסודרת ומונגשת ל-Sinai Vibes

בקטע של טרמפ לסיני?

שווה לבדוק את קבוצת הפייסבוק "סיני – טרמפים, נסיעות והגעה"

כתבות נוספות באתר
יורד׊׉ לסיני בקרוב? הנה כמה עצות חשובות:

תזמינו מלון מראש
יש מבחר רחב של מלונות מומלצים באתר וככל שהזמן עובר המבחר מצטמצם (מספר החדרים מוגבל הרי) והמחירים מתייקרים. אל תבזבזו זמן ופשוט הזמינו רגע מלון.

תעשו ביטוח נסיעות
חופשה טובה בסיני היא חופשה רגועה ואין יותר רגוע מלדעת שגם אם חס וחלילה קרה משהו, אתם מכוסים ויש מי שידאג לכם (סוכן טוב יציע שירות לקוחות צמוד ויהיה זמין עבורכם בווטסאפ באופן שוטף).

תגיעו ערוכים למעבר הגבול
תרכשו מראש את אגרת המעבר (חוסך תור מיותר), תמירו שקלים לדולרים בצ'יינג' הקרוב למקום מגוריכם (אח"כ תמירו בסיני דולרים ללירות) ותזמינו מונית מראש… אבל כל אלה, רק אחרי שאתם יודעים בוודאות שיש לכם מלון!

רגע לפני שאתם משלמים את אגרת המעבר לסיני...
האם כבר ערכתם ביטוח נסיעות הכולל חילוץ והצלה?

כולנו רוצים שהטיול שלנו לסיני יעבור באופן חלק ונעים, אך לעיתים, מבלי שזה תלוי בנו דברים משתבשים. על מנת להיות מכוסים במקרה של פציעה, תאונה ותקלות נוספות בטיול, חשוב מאוד לערוך ביטוח נסיעות. למידע נוסף על ביטוח הנסיעות לחצו כאן

דילוג לתוכן